| Thecurious a întrebat:

Multi se intreaba ce faci cu filosofia. Care este rolul filosofiei in societatea actuala?
Am intrebat in stanga si dreapta, unde se pot angaja absolventii de filosofie in Romania, cica pot lucra in cercetare.
Eu stiu ca, in Marea Britanie, absolventii de filosofie lucreaza, in special, in domeniul marketingului.
Dumneavoastra ce stiti despre ei?

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pe mine personal nu ma intereseaza ce rol are ceva pentru societate,ma intereseaza ce rol are pentru mine personal,pentru mine filozofia inseamna a gandi despre existenta mea,scopul, sensul existentei, cat despre acei abolventi nu vad legatura intre marketing si filozofie, asa multi fac facultatea de psihologie si lucreaza in comert, le ajuta in comunicarea cu alte persoane

| SG1995 a răspuns:

Eh ca absolvent de filosofie te poți angaja ca profesor la facultate, din punctul meu de vedere, filosofia nu ar trebuie să mai fie predată cu un știință separată și ar trebui predată la în cadrul facultăți de istorie și psihologie, pentru că indepent filosofia e inutilă, dar ca istoric sau psiholog ți-ar folosi anumite cunoștiințe de filosofie. În fact filosofia nu e o știință ci un aglamam de idei și curente care se pot subordona mai mult științe precum chimie, astrofizică, fizică, precum sunt și anumite curente pseudo-știintifice în filosofie precum astrologie, numerologie, alchimie, și teologie.