| Mario1994 a întrebat:

Nasol e ca nu am prieteni. Nu am cu cine sa vorbesc. Poate nu sunt pentru ei cu care sa vorbeasca. Ce sa fac? Cum îmi fac prieteni adevărați în realitate? Am vecini de vârsta mea dar simt că mă evită, nu stau să vorbească cu mine sau altceva. Nu înțeleg. Cu alții vecini vorbesc mai ceva, devin prieteni. E nasol, nu?

2 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

Trebuie sa incepi prin a-ti face un prieten sau o prietena cu care apoi poti iesi in multe locuri.Primul,prima o poti face avand mereu atitudine pozitiva, oamenilor si nici mie nu-mi plac cei care sunt stresati sau vorbesc mereu doar despre sine si pe celalalt nu il asculta.Deci trebuie in primul rand sa ai incredere in tine, in al doilea rand sa ai mereu o atitudine pozitiva si sa simta omul respectiv ca poate avea incredere in tine.Asta inseamna ca mereu sa fii sincera, sa-ti tii cuvantul dat si daca ti se spune un secret sa nu-l dai mai departe la nimeni.Cam de aici se incepe.Eu daca nu prea am prietene si nici nu ma strofoc sa am, este pentru ca mereu se concetreaza doar pe propriile probleme, le considera mai mari ca pe ale tale si nu le intereseaza de problemele tale.Doi mai si mint, trei nu pot pastra un secret.Ei, eu de asta nu am nici o prietena pentru ca nu am gasit pe nimeni de incredere.Sau sa zicem am gasit una care din aceste trei proprietati doar pe una are caci vorbeste numai despre ea si se lauda(in rest nu minte si pastreaza secret)dar nu suport oamenii care mereu se lauda, asa ca am pus-o pe ignor. Daca cineva nu iti trezeste sentimente placute pozitive doar of si vai iarasi vine cu lauda atunci mai bine fara.

| BogdanM275 a răspuns:

Să îți faci prietenii (în realitate) e destul de greu la început, dar cu timpul nu mai e așa de dificil cel mai ușor ar fi să mergi la evenimente unde e prezentă multă lume, dar ca prim pas ai putea încerca să îți faci prietenii și în mediul online.