| anonim_4396 a întrebat:

Noi suntem niste masinarii? Sclavii societatii?

11 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Te invit sa citesti "Manifestul Partidului Comunist" de Marx si Engels. E o carticica de buzunar, de 100 de pagini, in care este dezbatuta pe larg aceasta problema. Chiar daca nici solutia oferita de ei nu a fost una buna (s-au demonstrat neajunsurile comunismului), in ceea ce privea proletariatul, aveau perfecta dreptate.

| Mayhem666 a răspuns:

Eu sunt omul din umbra, eu controlez socieatea care va controleaza pe voi, masinariile mele, bwhahahaha.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu nu cred asta.Esti sclavul propriilor tale dorinte pentru ca cine se multumeste cu putin poate trai si pe o insula intr-o coliba bind apa si mancand fructe.

| T0T a răspuns (pentru gemeni6226):

Nu neapărat propriilor dorințe. De multe ori ești sclavul dorințelor altora fără să îți dai seama!

| gemeni6226 a răspuns (pentru T0T):

De ce pentru ca pe o isula pustie ai fi singur si singuratatea ucide? Asta da si pentru ca nu ne-am nascut sa ne fie doar noua bine ci sa facem bine si altora.Dar asta nu inseamna sa fim sclavi ci doar folositori.Sclav inseamna sa ai libertatea foarte ingradita dar asta simte omul doar daca face ceea ce nu-i place si nu doreste eu asa cred.

Răspuns utilizator avertizat
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Normal ca nu suntem niste masinarii, suntem oameni in toata firea avem si noi ganduri, idei, sentimente si principii nimeni nu ne controleaza deciziile fiecare alege cum vrea sa traiasca.

| T0T a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Alegerea aia e dată de un proces fizic/biologic al creierului. Alegerea aia poate fi anticipată însă este foarte greu de anticipat căci creierul este extrem de complex. Însă acesta respectă și se limitează la anumite principii, deci practic suntem niște mașinării biologice fie că ne place fie că nu.

| PersonajFictiv a răspuns:

Pleava societatii.

| Deaad a răspuns:

Bingo!

| FazekasErvin a răspuns:

Nu si nu vom fi niciodata deoarece avem gandire proprie si putem lua singuri deciziile si nu avem instalat un soft deci nu nu suntem nici masinarii nici sclavi