| chiftelutacrocanta a întrebat:

Norocul tine oarecum de inteligenta emotionala a omului? e o forma de inteligenta subconstienta norocul?

10 răspunsuri:
| YTBDrawingBase a răspuns:

Salut, din punctul meu de vedere:

Chestiunea de noroc este un termen inventat de om, cand isi pune increderea in altceva/altcineva, si nu in el, atunci cand nu isi controleaza emotiile si nu comunica bine cu ceilalti.

Un termen ce defineste insecuritatea pentru ca norocul se refera la partea proasta a lucrurilor, o mare parte proasta si putin bine.

Pentru ca nimeni nu vrea rau/prost/aiurea...un lucru, ci toti il vrem bine, deci cand vrei sa faci un lucru bun nu mai exista noroc, nu...ci inteligenta emotionala pusa in aplicare sa-ti rezulte termenul "noroc chior" sau. "a avut noroc" si tot asa, intelegi tu. pentru ca inteligenta emotionala tocmai asta inseamna.

Succes!

Marius.

| T0T a răspuns:

Nici pe departe.

| danay72 a răspuns:

Norocul este o superstiție. Lucrurile se întâmplă de la sine.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru danay72):

Nu mereu se intampla de la sine, mai sunt persoane care sa te ajute din cand in cand ca nu poti sa zici mereu ca totul o sa se rezolve de la sine, inevitabil o sa mai nevoie de ajutorul cuiva.

| danay72 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Da este adevărat. Eu ma refeream când oamenii zic ca norocul e motivul pentru care s-a întâmplat un lucru.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu cred ca da gindirea pozitiva atrage norocul pe cand cea negativa o indeparteaza.Eu am probat si functioneaza.Cine e interesat sunt o multime de site-uri in acest sens http://www.nlpmania.ro/......inuni/.Dar dupa cum am mai spus am incercat si functioneaza.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu cred asta, nu cred ca norocul are vreo legatura cu intelligenta sau gandirea cuiva.
Norocul e ceva ce ti se intampla pe neasteptate in unele cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce noroc chifteluta daca ii sa se intample ceva frumos si minunat se intampla.

| GL757W a răspuns:

Noroc ai cand gasesti un portofel cu 5000 euro pe strada laughing

| ZetZ a răspuns:

Norocul si ghinionul nu exista, e pur si simplu sa stii sau sa nu sti. Cand arunci moneda in aer daca esti inuman sti ce o sa cada fara "cred" sau "daca am noroc", sau daca nu atunci macar poate poti identifica nesiguranta oamenilor si castigi tot timpul la piatra hartie foarfece. Daca esti bun matematician, observator, atunci poker-ul si alte jocuri similare sunt pentru tine. Cu alte cuvinte nu exista noroc, "a sti sau a nu sti".