| Duucu a întrebat:

Nu credeți că este mai corect ca Examenul de capacitate să fie dat din materiile care le vei face la liceu?
De exemplu,dacă m-am dus la Științe ale naturii, nu era mai bine să dau Examenul la fizică/chimie/biologie?

17 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Ba da, la asta ma gandeam si eu.Nu vad de ce cineva care vrea sa intre la filologie trebuia sa dea examen la matematicastraight face

| bloodyhell a răspuns:

Viitor doctor?

| Duucu explică (pentru bloodyhell):

Ai dreptate. Există altceva mai bun?

| bloodyhell a răspuns (pentru Duucu):

Pentru mine, orice e mai bun.
a fost o intrebare random, sa stiilaughing

| Mădă0611 a răspuns:

Si tu de unde stii exact unde o sa intri? Eu voiam arhitectura ca imi placea geometria, credeam ca arhitectura e ce caut, cum sunt praf la desen, n-am intrat, nici nu m-am stresat, cu un an inainte se intrase cu 6, 38, nu mi-a mai pasat ce si cum, am pus liceele in ordine alfabetica si am picat la filologie - teologie, bleax, imi placeau geometria (am zis), aritmetica si chimia, filo era exact opusul.

| Duucu explică (pentru Mădă0611):

Interesant... un ateu la teologie laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Duucu):

M-am "ateit" dupa ce am terminat cu scolile si am avut timp de una alta. tongue

App, daca ar fi cum zici tu, toata lumea ar merge la liceele cu program sportiv laughing

| JucărieLEGO a răspuns (pentru Mădă0611):

Arhitectura e mai mult arta decat tehnica(matematica)...asta asa e. Pacat ca n-ai avut macar medie de Real pe undeva...

| Mădă0611 a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Am pus liceele in ordine alfabetica, puteam sa am 10, intram la primul liceu scris, ma rog, n-a fost 10, dar nici sub 8.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu stiam ca se pun in ordinea mediilor...sau dupa criterii mai avantajoase. Daca le-ai pus in ordine alfabetica, nu doar ca sfideaza logica din matematica, dar ma si duce cu gandul la Comicul din opera lui Caragiale rolling on the floor
Nepasarea asta nu a produs inca efecte adverse?

| Mădă0611 a răspuns (pentru JucărieLEGO):

In 2003 era asa. Era un catalog cu toate liceele din judet, cum nu mi-a pasat unde merg, m-am apucat de bifat liceele bune in ordine, profiluri despre care aveam habar (nu aveam pc, nu am pus info, de exemplu), in afara de cel mai bun unde nu mi-am dorit sa merg. Nepasarea aia a dus la ceva bun, 4 ani pierduti, dar dupa ceva mult mai bun decat daca n-as fi fost nepasatoare. Nu era dupa medii, tocmai ziceam ca la arhitectura se intrase cu 6, 38 in anul precedent, eu am avut mult mai mult, cu tot cu cele doua note de 7, 5 la cele 2 probe de desen.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru Mădă0611):

Bine, ce-i drept, pe clasa a VIII-a, nu e chiar usor pentru orice elev sa stie unde se duce. Cativa mai raman in aceeasi situatie si la sfarsitul liceului.
Dar oricum, eu, unul, sa fi facut filologie-teologie in loc de mate-info intensiv cred ca ma duceam invartindu-ma sau ma aruncam macar de la etaj. Eu inca din clasa a V-a stiam ca vreau informatica. Acum na, nu toti isi gasesc interesele/pasiunile la timp.

| Mădă0611 a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Pentru ca ai avut pc. Pentru cei 4 ani pierduti ii multumesc lui Zeus ca altfel probabil as fi fost casatorita acum cu vreo 2-3 copii dupa mine laughing, alternativele erau pedagogie, dar acele probe s-au dat in aceeasi zi in care am dat probele la arhitectura, si desi la peda ramasesera locuri si pentru toamna, n-am riscat sa las pe atunci, si un liceu economic, care inainte fusese scoala profesionala si mi-a zis o matusa ca e rusine pentru o fata sa iasa pe poarta "scolii" (era liceu deja), mi-a pus pofta in cui, oricum, la faculta am mers la economie, deci tot m-am scos, si economie, si fara sot/copii/soacra pe cap. not worthy

| JucărieLEGO a răspuns (pentru Mădă0611):

Tare ultima replica laughing

| AndyLavy a răspuns:

Si cum ramane cu cei care nu stiu la ce liceu vor merge? Si crede-ma sunt foarte multi ina ceasta situatie. ei la ce mai dau capacitatea?
In orice caz sistemul romanesc este prost facut din orice punct de vedere l-ai privi.

| JucărieLEGO a răspuns:

Gandesti corect. Dar nu prea. Scoala gimnaziala e GENERALA. La liceu chiar ti-as da dreptate, acolo fiind specializari, deci la Bac zic. Acolo nu vad rostul pentru care toata lumea trebuie sa invete n-spe comentarii la romana. Ce mi-a trebuit mie romana la Politehnica? Mai bine faceau schimb cu o limba straina, proba scrisa obligatorie. Mai util in cariera.
Sa nu mai zic ca la mate-info(liceu) cam 90% dintre elevi sunt tufe de Venetia la informatica si sunt luati de la 0 cu materia pe clasa a IX-a.

Deci nu e corect decat daca ai gandi in privinta Bacului astfel, care e de fapt un examen al imaturitatii potailor umaniste de la ministerul Needucatilor.

| Mămăligă59 a răspuns:

Probabil asa ar fi mai bine.
dar romana si matematica sunt materii de baza, asa ca...n-avem ce face.