| deix001 a întrebat:

Doar mie "mi se pare" fizica din liceu grea și de neînțeles? Sunt la științe ale naturii si am ales profilul pentru biologie si chimie...

14 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu e, probabil ai profi slabi.

Daca te uiti la aceleasi chestii de fizica si chimie pe Youtube vei vedea ca sunt super interesante.

| deix001 explică (pentru RoCkKiD):

Cand am facut vectorii la fizica n-am inteles nimic de la profa, dar cand am facut la mate, după, am inteles super repede si mi-am dat seama ce simplu era...

| RoCkKiD a răspuns (pentru deix001):

Cum ziceam, probabil ai doar ghinionul sa ai profi slabi de fizica si chimie. Daca stii engleza iti pot recomanda niste resurse.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ți se pare grea și de neînțeles pentru că ai un profesor sau profesoară care nici ea nu înțelege ce predă, sau nu știe să predea, sau nu știe să îți predea ție. Sunt elevi pe care nu îi interesează ce învață. Elevi cărora nu le pasă ce învață.
Dta vrei să înțelegi. Dta când vrei să înțelegi, dta nu ești elev ci o comoară. Acel prof sau profă ar trebui să înțeleagă sau să afle sau să știe că are în clasă o elevă comoară și să facă totul ca acea elevă să înțeleagă. De acea elevă care înțelege depinde salvarea omenirii. Papagalii care tocesc în liceu nu valoreză doi bani, toți.
O să te contactez pe mesaj privat să te ajut să reiei fiecare lecție de fizică începând cu vectorii. O să fac rost de un manual de fizică de clasa a 9-a. Sau poate scanezi tu paginile și îmi trimiți pe email. Sau îmi cumperi un manual de fizică de a 9-a și îmi trimiți.

| deix001 explică (pentru sadrian46):

Cand ma puteti ajuta? Dati-mi mesaj privat, va rog. Chiar am nevoie.

| sadrian46 a răspuns (pentru deix001):

Curând vei avea mesaj privat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te rog să îim comunici după ce manual învățați, ce autor are, căci văd multe și este important să am și eu și dta acelaș manual în față, când te ajut să înțelegi.

| deix001 explică (pentru sadrian46):

Dvs sunteți profesor sau cum ma puteti ajuta?

| sadrian46 a răspuns (pentru deix001):

Sunt fizician, am lucrat 23 de ani în cercetare, am predat la facultate și la liceu.
Așa, că, din nou, ca să te pot ajuta.
Pot să îmi cumpăr prin Internet online un manual de fizică de clasa a 9-a ediția 2019. Dar sunt pe Internet multe manuale, cu autori diferiți. Dta, clasa dtale, profesoara dtale, utilizați pe unul din ele.
Dta îmi spui ce utilizați. Eu îl cumpăr online. Văd care sunt cerințele acolo. Și prin mesaj privat, sau prin email încep să îți explic ce e acolo, vectori etc, în așa manieră ca să înțelegi, Vectorii sunt o parte din matematică utilizată în fizică. O să îți explic ce e acolo, așa că o să fii fericită. Așa tepot ajuta.
Tot ce mișcă pe lumea aceasta este ceva minunat.
Fizica este un mod de a înțelege lumea. Formulele sunt pline de viață, vectorii și alte semne matematice sunt limba cu care vorbim cu spiridușii care mișcă toate corpurile. Dacă vrei să ai 8, 9, 10 la fizică și să îți și placă fizica, stai de vorbă cu mine.
Uite, această pisică studiază legea căderii corpurilor.
La minutul 2.09 în videoclip.
https://www.youtube.com/watch?v=NNqIVKrEJ20
Eu și cu tine o să învățăm formula, ca să calculăm cum cad.
Dar vom învăța mai ales exact ce este în manual ca să poți lua și note bune.

| deix001 explică (pentru sadrian46):

Avem manualul de la Editura Niculescu, anul 2015. Unde putem vorbi?

| sadrian46 a răspuns (pentru deix001):

Putem vorbi, eu o să îți trimit un mesaj privat, să văd cum fac rost de manual căci e cam vechi.

| deix001 explică (pentru sadrian46):

Ok

| Speranta12 a răspuns:

Ca sa fii bun la fizica, trebuie sa fii bun la mate, ele merg mana in mana. In a 10-a, 11, 12 va fi mai grea si matematica la fel.

Si ca sa intelegi fizica, trebuie sa ai un profesor bun care sa ti-o explice clar si sistematic.

Cauta lectii de fizica pdf pe site-uri sau pe Youtube.

| adryang78 a răspuns:

Depinde de înclinațiile fiecăruia. Unii sunt mai buni pe partea de filologie, alții pe profil "real" (mate-info, biochimie etc.)
Din moment ce ai ales profilul acesta presupun că te atrag mai mult științele exacte, deci ar trebui să te descurci cu matematica, fizica și chimia.