| anonim_4396 a întrebat:

Nu doresc să critic pe nimeni, dar spre ce cale o ia TPU?
Văd că s-a făcut chestia cu întrebările recomandate și simțeam nevoia să îi felicit pe admini. Paradoxal cu concursul de tricouri și cu schimbările aduse în ultima vreme, parcă se răspunde din ce în ce mai puțin (nu asta e problema, pot să fie puține, dar bune, însă citiți ce urmează) și rece, răspunsuri 2/3 formate din salutul preacunoscut sau nu văd eu bine? Înainte toată „crema" site-ului sărea în ajutor cu un sfat cald, uneori atât de amuzant cât să îți schimbe ziua, mai dojenitor chiar (și prefer perioada în care m-ați făcut cu ou și cu oțet din cauza știți voi care decât să fie liniște mormântală). Unde-s oamenii ăia? Au găsit treburi mai bune decât TPU, desigur. Dacă intru pe profilurile lor, s-a așternut praful. Unii au mai rămas, dar își fac apariția mai rar. Cine a rămas nu mai are reacție deloc, a devenit totul monoton. Și m-am testat o zi, încercând să iau tricoul doar să fac o surpriză cuiva cu ceva anume, dar l-am dat naibii de scop și de ciudă. Răspunzi fiindcă te simți împins de la spate, începi să filtrezi și parcă te roagă concursul ăla să răspunzi la aia da, la aia nu că oricum e lungă și îți irosești din preaprețiosul timp în timp ce alți îngeri scriu un rând la o întrebare mai simplă și au terminat.
Nu îți mai face nicio plăcere, nu mai e atmosfera primitoare de altădată, unde se ajuta dezinteresat, cum promovează adevărata idee a site-ului, ci ca să te împingă de la spate.
Mă miram eu cum reușea neluL să dea o sută și ceva de răspunsuri, în ziua de azi e de domeniul trecutului și preabanal, deja mă simt ca o babă laughing.

Există vreo cale ca site-ul să redevină ce a fost? Sau sunt eu nebună și totul e ok?

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La ce, naiba, sa mai raspunzi?
E suficient sa te uiti pe prima pagina si sa observi ca 80% dintre intrebari se refera la tablete, telefoane de toate natiile sau la teme.
Pagina cu intrebari recomandate e doar o gluma proasta. Fiecare isi poate posta propria ineptie acolo, asa ca, ori prima pagina, ori pagina cu recomandari, tot un drac.
Postarile agramate zburda vesele pentru ca, am senzatia ca robotelul cretin ia pauze din cand in cand. Inca nu m-am prins cand anume e in pauza, ca mie imi masacreaza constant postari perfect corecte. Nu mai departe decat aseara, scrisesem perfect corect "a c u m a - m i" dar lui nu i-a placut si mi-a postat o duda cat el de mare: "acum-mi". Unde dracu-o fi vazut el liniuta intre doua consoane, nu stiu. (Parca vad ca si postarea asta apare mutilata in vreun fel)
Cand, din Paste in Craciun, apare cate o intrebare mai inteligenta, se gaseste cate un clopotel care n-o intelege s-o stearga. Si asta, eventual, dupa ce a adunat 15-20 de raspunsuri.
Asa ca, eu cel putin, intru pe TPU, citesc, ma minunez la ce cote ametitoare poate sa ajunga prostia omeneasca si apoi imi caut de treaba, abtinandu-ma sa mai raspund.
Ah. Uitasem sa mentionez ca ma umplu de doamne-ajuta de cate ori "indraznesc" sa-i amintesc vreunuia ca limba romana are alte reguli decat alea pe care le aplica el.

| Klepto a răspuns:

TPU intotdeuana o sa aiba o traiectorie neregulata.Inlocuirea unor utilizatori cu altii este inevitabila, lumea are probleme in viata reala.
Acuma referitor la "Buna, pa pa", este doar politicos si nu poate ca sa aiba implicatii mai semnificative ca aici vorbim de internet.
Gena mea de kleptoman regreta ca n-o prins acea "crema", ca sa vada si ea cum era pe vremuri, dar poate scromonesc intr-o zi.
Inca mai vad la sfarsitul unui raspuns "funda, te rog", acum ca a venit chestia asta cu tricourile, dorintele s-au schimbat, atat.
Nu-ti fa griji, iti spun eu viitorul, maine tot o sa se posteze prea multe intrebari care pot fi rezolvate in 5 minute pe google, o sa apara prea multe teme de rezolvat ca lenea este mare, bataliile pentru tricouri tot o sa continue si eu tot o sa ma crucesc cand vad niste intrebari sau raspunsi.
Pana la urma fiecare raspunde pentru ceva sau nimic(in cazul "unde se ajuta dezinteresat, cum promovează adevărata idee a site-ului"), motivele sa nu te intereseze, atata timp cat nu te afecteaza fizic, mental.

Cat despre resurectarea site-ului, nimic nu este permanent, poate doar Nokia 3310, o sa vina alte persoane si o sa umple acele goluri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lacomia ucide omenia!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu înțeleg că s-a dorit acordarea unui impuls, unei motivații, dar a avut efect invers.
Ucide nu doar omenia (oricum greu de zis să o aibă), ci și plăcerea.