| simplegirl2 a întrebat:

Nu-i asa ca fiecare dintre noi cand vorbim cu cineva tot spunem "Aa" inainte de unele fraze? happy Oare de ce? sunt curioasa

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De obicei zic, si cred ca si restul oamenilor, aa, cand noi gandim ceva si de fapt aflam ca e altceva cand cealalta persoana ne explica. Zicem Aaa cand ne dam seama ca in sfarsit suntem pe aceeasi lungime de unda cu persoana cu care comunicam. laughing

| BroascaCuElice a răspuns:

Nu-i asa

| simplegirl2 explică (pentru BroascaCuElice):

Serios? vrei sa spui ca n-ai zis niciodata

| BroascaCuElice a răspuns (pentru simplegirl2):

Pe vremea cand eram la scoala si trebuia sa raspund laughing

| RAY a răspuns:

Posibil o mostenire ramasa de cand am inceput sa invatam sa vorbim

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E un tic verbal. Alții folosesc "deci", "știi?" "lol" "i-auzi!"
Indienii (unii) încep cu iiii... lung, interminabil! Și dacă ai ști ce nostim sună! ))

| T0T a răspuns:

E stresant acel ăă folosit des.

| deeeaqq a răspuns:

Ca să răspunda celălalt cu "Bbb"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu patesc asta.

| Seven07 a răspuns:

Nu este asa. Voi explica: Spunem "aaaa...aaa" doar in momentul in care gandim o anumita varianta a raspunsului. In momentul in care raspunsul este clar si cert, nu vom adauga nici un "aaa" pentru ca nu trebuie sa gandim prea mult. De exemplu " Te-ai culcat cu fostul meu iubit? " "aaaa daaa", e putin stanjenitor(desi nu am inteles de ce niciodata) dar atunci vei "aaai", in schimb daca primesti intrebarea " te doare capul? " vei raspunde ferm " da/ nu "