| BiancaMo a întrebat:

Nu imi vine sa cred. Am pregatit un discurs pentru sfarsitul clasei a8-a...am mers cu el la diriginta si mi-a spus ca nu e bun, fiindca trebuie sa mai adaug ceva.Trebuie sa mai scriu despre o cheie.o cheie care clasa a8-a o daruieste mai departe. Nu stiu sigur ce semnifica. Imi puteti spune unele detalii? Si ce ar trebui sa scriu despre ea?

4 răspunsuri:
| AlinaGeorgiana01 a răspuns:

Cheia,e un carton in forma de o cheie, invelit in folie de aluminiu, care se da la clasa a-IV-a-->Care urmeaza--->V-a si se numeste Cheia Succesuluihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper ca nu de cheia de la toaleta fetelor de-a opta e vorba rolling on the floor
habar n-am nici eu ce cheie vrea diriga ta... poate cheia de la usa clasei.
Baga si tu cu ceva cu cheia succesului, cheia invatarii fara sa te strofoci prea tare, chestii...
Oricum, la vreo 14 ani, eu stiu ca umblam cu cheia de gat, iar fetele din clasa imi faceau cadou cheite de aur de la medalioanele lor cu inimioare... nu, mint, doar o colega mi-a dat o cheie de la ea de la poarta, sa nu mai sar gardul cand veneam sa o vizitez seara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gata, m-am lamurit!
de-abia azi, dar m-am lamurit... m-a lamurit o gagalice de-întâia, de la mine din neam. Cica atunci cand au inceput, in toamna, clasa întâia, au avut o mini-serbare, cand cei (fosti) de-a patra le-a dat la fiecare cate o cheita facuta de ei, ca un fel de insigna. Cica au predat cheia invatarii, peste o generatie, ei trecand de la "educatoare" la "diriga". Asta a fost la clasa 1B, ca la 1A le-a dat o cartulie insigna. Ma rog, de fapt i-au marcat ca pe oite, sa nu-i incurce si sa-i piarda pe hol...
Dar nu inteleg la voi care e treaba, ca astia de-a 4-a la care le veti preda voi clasa si diriginta sunt destui de mari sa nu se mai rataceasca pe culoar. Deh, fiecare cu pasarica lui!

| BiancaMo explică (pentru anonim_4396):

Primul mesaj e tare amuzant. Nu ma mai strofoc atat...asta e. laughing