| anonim_4396 a întrebat:

Nu inteleg ceva. Daca bei prea mult vomiti sau ajungi in coma alcoolica? Care e diferenta dintre aceste doua stari? Adica, imi dau seama ca, coma e mai grava dar cum ajungi la starea asta? Sper ca intelegeti

3 răspunsuri:
| florin752010 a răspuns:

Crede-ma, nu vrei sa ajungi niciodata in coma alcoolica.

| Drimmero a răspuns:

Daca ajungi sa vomiti de la bautura,, te faci de tot rasul in fata tuturor si de acolo incep problemele de sanatate. Nu zice nimeni sa nu bei, oricine mai trage care un pahar de bautura, e indicat sa bei,, dar moderat. In coma ajungi daca bei in exces si foarte mult dintr-o data, vomiti daca bei si combini bautura cum fac multi, dar ei habar nu au ca-si distrug ficatii mult mai usor asa si li se fare rau instant. Oricum ai da-o,, e nasol. Voma intervine si cand incepi sa bei pe stomacul gol, ala e un factor important in ale bauturii/

| HLucian a răspuns:

Salut. Daca bei prea mult, vomiti, iar daca totusi continui sa bei. ajungi in coma alcoolica. E simplu. Senzatia de voma e un simptom care iti ''spune'' ca ar trebui sa te opresti.