| anonim_4396 a întrebat:

Nu mai inteleg nimic. Muncesti si suferi toata viata, iti construiesti si tu o casa o familie si pentru ce? cA sa mori dupa?

19 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nope, ci CA SA LASI CEVA IN URMA. E atat de simplu. Nu are legatura cu religia. Traiesti ca sa lasi o mostenire UMANITATII.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pentru ca asa e legea firii si de aceea am fost lasati pe acest pamant!
Ne naste, invatam ca se contruim o cariera, ne intemeiem o familie.
Muncim ca sa lasam ceva in urma, nu ca am avea sau nu copii ci, pentru ca asa e normal.
Daca mergi prin tara vezi fantani pe marginea drumurilor....Fii sigur ca cei care le-au construit nu le-au facut doar pentru ei.
Sunt actiuni de volontariat in care oamenii sunt antrenati in diferite activitati.
Moartea e inevitabila pentru toata lumea, nimeni nu-i nemuritor!

| Mădă0611 a răspuns:

@TrăieşteClipa "Sa gandesti gresit e mai bine decat sa nu gandesti deloc.", plus ca el gandeste bine.

| Mădă0611 a răspuns:

Dap, asta fiind unul din motivele pentru care oamenii au inventat si inca mai inventeaza povesti cu sensul vietii, viata dupa moarte...

| oprescudorin11 a răspuns:

Pai nu mori! Daca ai o familie adevarat crestina (ortodoxa), atunci ai intelege ca prelungesti VIATA prin urmasii tai.
Teama ta este acea teama care-i cuprinde pe toti oamenii, anume ca totul ar fi DESERTACIUNE! Nu este asa:pui o caramida la care esti coactinar la omenire sau din contra darami una sau mai multe! Dar traiesti aievea prin rezultate.Chiar daca nu ai putea face copii, investesti in tine si prin vorbe, prieteni, arta, politica, alte forme de manifestare ale vietii!
La nivele mai putin comprehensive pentru initiati ai putea cere parerea lui ADLER, citind Sensul Vietii!

| Felys a răspuns:

Pana murim este cale lunga si trebuie ca in viata care o avem sa ne zbatem pentru un trai cat mai bun, de aia muncim si ne chinuim, sa avem posibilitatea unei vieti indestulate, sa ne crestem copiii, sa lasam ceva in urma noastra

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ratatii "gandesc" asa.

| VelaJohnny a răspuns:

Matei 6:19-21"Nu vă mai strângeţi comori pe pământ, unde rod molia şi rugina şi unde sparg şi fură hoţii! Mai degrabă, strângeţi-vă comori în cer, unde nici molia, nici rugina nu rod şi unde hoţii nu sparg şi nu fură. Căci, unde este comoara ta, acolo va fi şi inima ta."

| oprescudorin11 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Este drept, caci mintea de la inima se formeaza, iar inima, se pare, e plina de afectiuni, in acest mileniu si secol! O spun doctorii, prin statisticile lor! E drept ca media de viata a crescut considerabil, in ultima vreme, Dumnezeu a permis si libertatea omului de a-si 'da arama pe fata'.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti muri inainte si sa nu te mai agiti atata. Mergi intr-o casa gata facuta, muncesti pentru fratii tai din locul acela, nu-ti trebuie familie fiindca ai una mare, si vei merge direct in rai, in toala de la manastire.Da vei fi lipsit de alte griji care sunt in lume, te vei ingriji doar de suflet.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai trait tu o asemenea revelatie, sau banuiesti? E adevarat, insa ca un calugar, rupt de nimicniciile si practicismul vietii poate fi util societatii? Cred ca DA! In anumite conditii.Dar asta nu te lipseste de griji, Mantuirea isi cere pretul ei! Faptul xca nu ai o familie, copii, valori materiale, nu te lipseste de griji, de teama, de incertitudini! Pot fi chiar mai mari, caci viata de lacusta e mai simpla, efortul fizic te exonereaza de ganduri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da' cata dreptate ai! Maine dimineata imi prezint demisia, m-am hotarat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ai sa-mi ceri iar mie bani de farduri, rimel, ruj, ciocolata?
Ca mai apoi sa bagi iar poezia aia cu "nu te straduiesti deloc"?

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Acele versuri nu exprima decat o mica parte din dragostea pe care o simt pentru tine.Banii sunt doar un instrument de schimb.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai n-am semnat contractul, deja, la starea civila? Dragostea era inclusa, si ti-am dat la schimb tineretea mea, pe care mi-ai halit-o parca in 3 zile.
Nu erau prevazute taxe suplimentare!

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu stiu, cum vezi tu situatia, din punctul meu de vedere arata altfel.La starea civila am ajuns, adevarat, dar din cate-mi amintesc a fost doar pentru ca tu ma "promisesesi"vicelui din comuna aia uitata de lume, iar singura incapere libera buna pentru "a semna actele"a fost biroul starii civile. Iar ceea ce am "halit"eu in acele 3 zile, nu a fost tineretea ta, ci bataia de la taica-meu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei doar sa ma contrazici.
La cum te cunosc eu pe tine, tocmai mi-ai dat dreptate.
Hai, vino acasa, ca plang astia micii!

| AlexeHellsing a răspuns:

Viața-i scurtă, viața-i lungă. Viața-i grea, viața-i ușoară. Cât ai vrea tu să trăiești?
Trăim cât trebuie, însă, oamenii care gândesc ca tine trăiesc mai puțin.

| immaBeast a răspuns:

Teoretic asa este, practic este altceva.
Asta credem noi pentru ca nu suntem educati, ci suntem prostiti de cei de la putere.
Nu stim ce se intampla cu adevarat dupa ce sufletul paraseste corpul.
De ce?
Pentru ca ei nu vor sa aflam chestiile astea.
Iti dai seama ce s-ar intampla daca oamenii ar afla ce se intampla cu adevarat dupa moarte?
Omul nu ar mai fi un sclav al banului, nu ar mai fi asa usor de manipulat, asa usor de inlantuit intr-un sistem bolnav.
De asta nu ai habar incotro te indrepti, ai fost nascut sa fii liber si fericit, ei ti-au luat dreptul asta, te-au bagat in sistemul bolnav unde ai primit doar informatii false din toate partile, unde ai fost manipulat, speriat si stresat prin orice mijloace.
De fapt...ce spun eu aici?!
Daca ai trecut de primii 12 ani de scoala cu brio, aia este, esti omul lor, stiu deja ca nu mai ai incotro, nu poti sa mai dai inapoi, trebuie sa mergi la facultate, termini facultatea, te angajezi, daca esti destul de destept sa-ti faci o casa de unul singur, bine, daca nu, n-ai de ales, trebuie sa faci si ultima greseala, te imprumuti la banca si aia este, te vor exploata la maxim tot restul vietii.
BANI = DATORII