| chiftelutacrocanta a întrebat:

Normalitatea inseamna sa mananci,sa bei,sa ai o casa si o familie si sa muncesti si uneori sa te distrezi? Nu credeti ca normalitatea e pentru fricosi de moarte? Mananci ca sa nu mori,bei ca sa nu mori,iti faci o casa si o familie ca sa te ascunzi acolo si sa ai o siguranta, de familie chiar daca te plictisesti stai cu ei ca sa nu te simti singur, muncesti de frica sa nu mori si sa nu-ti pierzi siguranta.De ce se distreaza doar uneori oamenii,nu pentru ca sunt lasi? A te distra e un act de curaj, dar cum sa se distreze oamenii cand sunt mereu cu gandul ca vor pierde ceva? Ce vor oamenii sa construiasca in viata, o casa pustie care seamana cu un spital in care stai in siguranta si mananci ca sa nu mori?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da,man important e sa fi o balena pe uscat sa manci pana mori

| KiszMy a răspuns:

Mănânci și bei din dorința vieții, nu pentru a nu muri. Acestea nu sunt niște legi ale societății, ci ale naturii. Să ai casă, familie și serviciu nu sunt legi naturale.

| 01Joulie01 a răspuns:

Normalitatea este o iluzie. Cine spune că este "normal" să faci asta şi asta de fapt îţi spune că majoritatea oamenilor fac asta şi asta dar tu nu eşti majoritatea şi faci alegeri în viaţă. Tu alegi dacă urmezi o turmă (mică sau mare) şi tot tu alegi dacă vrei să fii trist sau fericit. Tu alegi ce îţi plantezi în capşorul ăla şi tot tu alegi ce informaţii accepţi.
Lucrurile în ziua de azi sunt foarte distorsionate aşa că de multe ori oamenii nu ştiu efectiv să se distreze. Nu înţeleg că a te distra de fapt înseamnă a te simţi bine, a fi fericit. Acum fericirea e percepută foarte diferit de la om la om. Adică pe mine mă poate bucura un traseu de munte sau o călătorie mai lungă cu bicicleta, jocuri între prieteni etc. iar pe altul îl poate face să se simta bine între mulţi oameni, la petreceri etc. Te asigur că distracţia nu înseamnă să mergi în club şi să te îmbeţi până nu mai ştii de tine, nu înseamnă să fii înconjurat de oameni falşi şi nici să munceşti ca nebunu non'stop fiindcă aşa e "normal". Nimic nu e "normal", tu îţi creezi normalitatea ta, cine vrea să stea în ea stă, cine nu, pleacă iar acea normalitate a ta ar trebui să nu-i rănească pe cei din jur. A fi fericit este o atitudine ce depinde de tine, a te distra înseamnă a fi fericit iar fericirea nu are limite. Poţi să găseşti fericire în absolut orice, trebuie doar să o vezi că e acolo.
Societatea e cladită după mai multe tipuri de sisteme. Te poţi mula în aceste sisteme cum poţi tu mai bine. Poţi învăţa în ziua de azi aproape orice şi te poţi dezvolta în aşa fel încât să nu munceşti non-stop ca un robot dar ca să ajungi acolo trebuie să munceşti pentru dorinţele tale şi să ai perseverentă, să nu renunţi. Paşii sunt simpli, descoperi pasiunile tale, descoperi ce-ţi place, înveţi mai multe şi evoluezi, te înconjori cu oameni de la care ai ce învăţa.
Şi apoi gândeşte altfel... dacă nu munceşti în nici un fel şi totuşi societatea depinde de bani... cum trăieşti? Uite pe timpul când nu existau banii se faceau schimburi, adică eu îţi dau făină şi tu îmi dai orez dar până la acest schimb nu munceai pentru acea făină sau orez? crezi că venea cineva şi ţi-l punea în casă? Sau gândeşte-te că existau sclavi, dacă te năşteai dintr-o mama sclavă, automat erai şi tu sclav şi trăiai într-un subsol toată viaţa făcând mâncare pentru cei avuţi? Crezi că te mai gândeai la ce înseamnă distracţia? Ca să înţelegi sistemul din ziua de azi trebuie să mergi înapoi în timp, să poţi realiza că momentan atât poate să facă omenirea, nu ştie ceva mai bun fiindcă dacă ar şti ceva mai bun ar implementa.
Nu te obligă nimeni să-ţi faci casa ca un spital şi nu te obligă nimeni să duci o viaţa sigură. Poţi să duci o viaţă plină de pericole dacă asta vrei. Ca să înţelegi sentimentul de siguranţă trebuie să guşti pericolul. Poţi să începi cu nişte capcane de şoareci, puneţi-le în faţa patului şi când te trezeşti ai să calci în ele şi o să te doară, fă asta mai multe zile până ce nu o să mai vrei durere, o să vrei o podea "sigură". Casele uneori pot părea ca nişte cuşti mai mari dar au fost creeate să ne protejeze de vânt- boli- frig.
Apoi familia nu înseamnă deloc monotonie şi supărări. Din nou asta e o atitudine pe care oamenii aleg să o aiba. Familia ar trebui să fie căldură, afecţiune, înţelegere, unire.
Informaţiile sunt distorsionate în ziua de azi iar oamenii nu mai înţeleg chestiile de bază. Poţi să le înţelegi TU şi să îi înveţi şi pe ei ^_^