| Furnicuta000 a întrebat:

Nu vi se pare amuzant ca romanii se plang ca nu au bani si nu le ajunge salariul de 3000-4000 lei dar se duc aproape saptamanal la nunti si botezuri opulente si pun cate 1500-2000 lei in plic? Si de ce sa-ti faci nunta cu 200 invitati in localuri luxoase, sa inviti oameni care abia au ce pune pe masa? O sa ziceti ca pentru bani, dar sa stiti ca nu prea am mai auzit sa iasa bani asa multi dupa nunta. Si nici macar nu se distreaza, ca daca era vorba de distractie mai intelegeam. Nuntile au devenit un factor de stres pentru miri si familie si o plictiseala pentru invitati, invitati care se duc majoritatea din obligatie. Eu cred ca doar bogatii se distreaza la petreceri din astea. Cand o sa se termine lantul asta cu eu vin la tine, tu vii la mine, eu vin la tine, tu vii la mine ca altfel stricam prietenia?
Stiu, o sa ziceti ca sunt frustrata, ca sunt invidioasa, dar eu am urat mereu nuntile, aceleasi traditii, aceeasi petrecere, oameni in acelasi loc care nu au nimic in comun cu altii, muzica non stop si la maxim (ca e asa de tare incat nu poti nici macar sa schimbi o vorba cu cel de langa tine, puteti doar sa va uitati unul la altul toata seara).
Si da, nu m-am trezit eu asa sa pun intrebarea asta ci a pornit de la o cunostinta (nici macar cineva care ma intreaba de sanatate macar de 2 ori pe an) care m-a luat la rost ca i-am zis ca nu merg la ea la nunta. De asta vreau sa va intreb, se mai distreaza cineva la nunti?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai inceout cu o idee si ai continuat cu alta

dar da, nuntile sunt niste obligatii sociale mai mult decat despre petrecere si simtit bine.

| Lupică27 a răspuns:

In sfarsit ai si tu o intrebare interesanta. Nu, lumea chiar nu se mai distreaza pe la nunti si nici nu consuma nici mancare nici bautura vin doar sa isi etaleze opulenta.
Ultima nunta la care am fost am murit de plictiseala.era cineva langa mine care nici nu manca si bea numai apa plata, pai asa de ce mai vi la nunta.

| Dragobeta a răspuns:

Buna intrebare!
Pai da, te-o fi invitat ca nu are de ce sa vina la tine. Zic si eu, nu stiu. Si scapa cu banii dar fara obligatii.
Nu cred ca se mai distreaza. Nu din ce am auzit eu.
Dar sunt obligatii de nunti, botezuri, bologasuri (da, am auzit si eu de ele), etc. Mai ramane obligatia sa mergi la inmormantare!

| Madaxo97 a răspuns:

Ai descris perfect ceea ce cred si eu despre nunți, am același părere. Si eu am cunoștințe care de peste 15-20 ori pe an merg la nunti si botezuri si amândoi au salariu minim, sincer nu imi explic de unde naiba au atâția bani, mai ales ca se si îmbracă la 4 ace si diferit de fiecare dată, pe lângă cei 2000 lei pentru dar, mai da încă atât pe îmbrăcăminte, rochie, pantofi, machiaj, unghii, gene, coafură si ce-i mai trebuie unei femei la nuntă, sa zicem ca un bărbat își ia un costum si il poartă pe ala la 10 nunți, dar femeile trebuie sa mai investească inca cel puțin 1000-1500 lei la fiecare nuntă pentru pregătire. Ăsta e un motiv pentru care eu nu merg la nunți, nu merită, sa cheltui atâția bani ca apoi eu cand voi face nuntă in viitor(nu voi face) sa aștept si eu la rândul meu acei bani de dar înapoi, dar banii investiți in rochie, machiaj, etc nu ii mai recuperezi niciodată, pentru o distracție de o seară, cu banii la care te-ai fi dus la 3-4 nunți poți sa ii strângi si sa pleci cu ei într-o vacanță lejer 2 săptămâni. Si oricum nu e mare distracție, mulți sunt acolo doar din obligație si stau pe la mese pe telefon si atât, cat să ocupe locul si sa lase banul, asta e de fapt tot ce ii interesează pe miri. Nunta este o afacere in ziua de azi, e exact ca si cum ai lua un credit de la bancă, cei care fac nunta "se împrumuta" practic la invitați ca mai apoi sa ramburseze banii înapoi având obligația sa meargă la zeci de nunți. O chestie falsă care pentru mine nu mai are niciun farmec, nu suport nunțile de nicio culoare si nu m-aș vedea niciodată in centrul atenției la o nuntă, cel puțin nu la una tradițional românească din zilele noastre. Dacă voi face in viitor o sa fac ceva simplu cu putini invitați si cel mai important, fără dar.