| Arakiss a întrebat:

Nu vi se pare o prostie chestia asta cu inselatul virtual? Adica daca stau la trancaneala indiferent cu cine pe FB sau Insta, inseamna ca insel sau ca am de gand sa insel?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Numai avem incredere in alti, asta e de fapt problema, numai credem in alti, fete sincere, serioase rar exista

| Drimmero a răspuns:

Daca e relatie 'virtuala' nu ai ce insela.

Sa fim seriosi, majoritatea desi au relatie mai baga un mic flirt pe facebuci sau pe alte aplicatii. E de prost gust oricum.

| Andreeush a răspuns:

Depinde de conversația care o ai cu respectiva persoană.

| Hammurabi a răspuns:

Da, întrebarea e excelentă.
Și eu sunt curios. Vorbitul, indiferent, text, telefon, poate fi considerat înșelat?
De unde regula asta că după vorbit trebuie să urmeze neapărat un contact fizic?
Sau poate mai există și alte forme de înșelat în afara contactului fizic?

| Plato a răspuns:

Depinde.
Conversatie e una, flirtul e alta.
Flirt = inselat, clar.

| Arakiss explică (pentru Plato):

Si care e conversatie care e flirt. Cum deosebesti?

| Hammurabi a răspuns (pentru Arakiss):

Îți spun eu cum deosebești.
Aceeași conversație îți imaginezi că ai fi avut-o cu un tip.
Dacă sună extrem de gay, clar a fost flirt. laughing

| Plato a răspuns (pentru Arakiss):

Tu stii, cand vorbesi cu cineva, ce fel de discutie e.
Si eu vorbesc mult cu persoane de sex opus, dar nu ma gandesc vreodata ca ar fi altceva decat discutie de serviciu sau prieteneasca. Nu ai cum sa nu stii ce intentii ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o prostie ca sa caute partenerul/partenera la tine, in discutii private, asa vad eu.

In mod normal iti stergi Facebook/instagramul laughing

| GirlOnline81 a răspuns:

Atata timp cat nu stergi mesajele/conversatiile, inseamna ca nu ai nimic de ascuns.

| Delcatty a răspuns:

Eu cred ca inversezi cauza cu efectul.
In ziua de azi, poate fi mai usor (sau mai greu, depinde de cat de bine se ascunde persoana) sa inseli. Un mod comun si relativ simplu sa prinzi persoana e prin conversatiile de pe internet.
Pe de alta parte, teama vine din nesiguranta si din lipsa informatiilor. Asa ca o persoana geloasa va tinde sa se intrebe ce vorbeste partenerul/ra cu altcineva. Doar e privat, nu se aude ca si cand ai vorbi la telefon si ai nevoie de o parola sau de un device deschis sa vezi conversatia. De-asemenea, poti sterge mesajele de parca nimic nu s-a intamplat si sa speri ca nu a facut nimeni screenshot (care poate fi pana si ala modificat, deci...).

Desigur, sunt de-acord ca se intampla des ca iubitii si iubitele sa exagereze si sa vada infidelitate si in interiorul cartofului. De-acord ca ai voie sa vorbesti cu persoane de sex opus, preferabil oameni cu care esti prieten/a deja de multa vreme si stii sigur ca nimic nu se va infiripa vreodata. Tot ce incerc sa zic este ca nu o discutie pe internet da nastere la inselat, ci aceasta poate demonstra o infidelitate daca individul/a e prins/a cu mata in sac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Delcatty):

Pai daca chiar vrei sa inseli iti dai seama ca nu o faci prin niste conversatii asa, o tii la minim prin mediul online chiar deloc.
Eventual nr de telefon il modifici in "Costicã" /"Maria" sau iei alta cartelã.

Tocmai acea gelozie exagerata impinge persoanele sa insele.

| Delcatty a răspuns (pentru anonim_4396):

Am mai auzit de povesti in care persoanele respective nici nu s-au chinuit sa se ascunda prea bine. Poate chiar voiau, tacit, sa fie prinse.