| anonim_4396 a întrebat:

O întrebare pe un subiect controversat: știți că unii se sinucid din dragoste, bărbați și femei deopotrivă. Unii o fac din motivul că au fost înșelați, alții după o despărțire, alții că s-au certat cu persoana iubită și acea persoană nu mai vrea să se împace cu ei. Mai sunt insă și cazuri când unii se sinucid datorită faptului că partenerul sau partenera nu vrea să se căsătorească cu cei care se sinucid. Chiar recent o fostă colegă de liceu s-a sinucis datorită faptului că iubitul ei, cu care era într-o relație de 4 ani și jumătate, nu a vrut să se însoare cu ea. Eu personal consider așa: dacă o persoană iubește pe alta și mai ales dacă se află într-o relație de mai mulți ani, ar trebui ca ei să inițieze cererea în căsatorie sau să o accepte. Consider că acele persoane care nu acceptă sau nu inițiază o cerere în căsătorie venită din partea iubitului/iubitei, nu iubesc acea persoană cu adevărat sau destul de suficient, de aceea și nu vor să-și asume obligații și responsabilități.
Voi de ce părere sunteți?

Răspuns Câştigător
| Invictusman a răspuns:

Mi se pare cea mai mare tâmpenie sa te sinucizi pentru ca ai fost înșelat/tradat sau că x-ulescu nu te vrea când ai atâtea opțiuni și îți poți demonstra ție ca meriți mai mult și realizezi ca îți consumai energia de pomana pentru o persoana care nu te apreciază ca, "om " cu bune cu rele, în orice moment se poate ivi ca cineva deopotriva sa iubească tocmai părțile nu tocmai bune la tine, sa fi raza lui de soare, lumina lui. De regula se întâmplă ca aceste persoane sa își piardă raționamentul in unele contexte și sa ajungă în prag de dispare. O alta inepție mi se pare adolescenții care se sinucid ca nu au luat bacalaureatul când se pot pregăti sa îl promoveze anul viitor. Sincer sa fiu aceste persoane sunt hipervulnerabile psihic dtpdv, se nasc cu o vulnerabilitate genetica și orice eșec/traume neacceptate ii împinge la acest gest extrem.
Ma lupt cu o depresie de peste 15 ani și nu am avut o tentativa de sinucidere,sau sa ma gândesc sa ma sinucid, am rămas si fără parinti,unul din ei o decedat de la acest virus, mau tradat toți prietenii,nu mai am nici un prieten, pana și cei din copilărie, am ajuns la concluzia ca ăștia nu mi-au fost niciodată prieteni și ca fiecare își urmăreau propriul interes și ca acest "prieteni "erau de fapt "pseudoprieteni ". Sa nu mai spun ca mi-am pierdut ani grei din cauza depresiei, deci depresia creaza o suferință sufleteasca de nedescris, și pe cei care se confrunta cu asa ceva de ani grei, care au încercat tratamente și nu s-a putut, sunt singuratici, izolați, pe aceștia ii înțeleg, de cele mai multe ori nu mai au pentru ce sa lupte mai ales când au ajuns în situația sa devina orfani.

Unele persoane pot trece peste un eșec, altele nu o pot face, unii pot continua alții se dau bătuți, totul tine de "bagajul " genetic a fiecăruia, este simplu și logic, se numesc persoane care se nasc cu,,, VULNERBILITTE GENETICA ".

12 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Pentru că nu mai este vechea educație a supraviețuirii și a iubirii reci.
Pur și simplu, cei care se sinucid, părere personală, sunt persoane suprarăsfățate, care niciodată nu li s-a refuzat nimic, care nu au cunoscut eșecul, foști copii cocoloșiți de părinți!
Sinucigașii, în afară de persoanele cu probleme psihice, sunt persoane care nu acceptă un eșec, un refuz, o altă opinie decât o au ele.
Pe scurt, persoane care nu au coloană vertebrală și propria personalitate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu iubesc acea persoană cu adevărat sau destul de suficient.
Iubirea este un sentiment personal, o trăiere personală. Înraport cu acest sentiment, realitatea unei relații poate fi complet diferită.
În cazul prezentat de dta, există o interferență a relației cu deznodământul tragic. Ar trebui să disjungem cele două aspecte.
Este o discrepanță între motivele reale a unui suicid și motivul o invocat public. Astfe a da vina pe partener că insuficiența sentimentului lui de iubire a declanșat un suicid mi se pare o exagerare nejustificată. Am întâlnit în viața mea, cazuistica mea personală nenumărate asemenea situații ca să pot trage co concluzie care nu este în favoarea celor care șantajează cu suicidul. Într-o relație îți asumi obligații și responsabilități și cu și fără căsătoria legalizată. De asemenea dacă relația nu merge, trebuie să ai libertatea să te retragi în orice moment fără amenințarea cu suicidul. Asta este părerea mea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da... sau poate nu este ala momentul potrivit.

| Mosotti a răspuns:

Oamenii se sinucid in aceste conditii pentru ca fac depresii, sunt genetic slab psihic, si la evenimente negetive, sufere mult peste normalil admis, si asa ca apare suicidul ca sa scape de o suferinta pe care nu o pot duce, nu e vina lor, asta este din pacate.

Cineva ca nu accepta sau nu initiaza o cerere in casatorie, normal ca nu iubesc pe celalalt.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca oameni ce se sinucid din N motive suferă de o problema mai veche sau mai amplă cum ar fi suferințe adunate, depresi, traume, complexe, anxietati etc ce le pun capac la un moment dat.Nu e de judecat pentru ca nu stim niciodata încotro ne duce viata si fiecare cat poate răbda sau duce.Pentru ca nici o durere nu e ca alta, nici o situație nu e similară cu alta si nici un om nu e identic cu altul.
Legat de intrebarea ta parerea mea este asta.Intr-adevar nu un act sau o nuntă iti demonstrează iubirea, dar in acelaș timp daca iubesti nici nu te încurcă.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă cineva nu vrea sa se căsătorească este fiindcă nu simte ca îl ajuta asta sa evolueze cu ceva, sau fiindcă se considera nepregătit sau nu este sigur ca partenerul actual este alesul, perechea potrivita, fiecare poate avea alt motiv, unii pur și simplu se sperie de căsătorie pot iubi fără acel act. Nu este motiv de sinucidere în nici un caz, nici dacă te părăsește nici dacă te înșeala fiindcă în viata întâlnești dragostea de mai multe ori, nu merita sa disperi și sa ți pice cu tronc o persoana care e libera sa trăiască fără tine

| CostinAlamariu a răspuns:

De acord.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Unii bărbați fug de responsabilitate și nu vor să își ia un angajament,iar unele femei nu se respectă pe ele însele. Când bărbatul se bagă în seamă cu o femeie, când intră în viața ei ar trebui să o facă doar pentru o prietenie care pe viitor să ducă sau nu la o căsătorie.Dar ei vor doar sex. Bărbații care caută să se folosească de femeie și vor ca ea să existe în viața lor doar pentru a le satisface orice dorință și plăcere oricând nu caută o femeie puternică și care e demnă, se respectă pe ea, are anumite valori, principii de viață după care se ghidează, ci caută una naivă și ușor de controlat și manipulat.Sunt sigur că pe plan mondial este mai mare numărul de sinucideri din partea bărbaților fiindcă doar el este de vină dacă atunci când a întâlnit o astfel de femeie https://images.app.goo.gl/o7QxfxNb4fLjZvXe8 https://images.app.goo.gl/sybm25wxhr7Rs9sV9 a crezut și imaginat că ea îi va fi alături toată viața, că vor avea copii și vor trăi fericiți până la adânci bătrâneți. Apoi tot ei vă fac cùŕve, vă acuză că sunteți pe interes, că vă bateți joc de ei, păi la fel cum tu ca bărbat ai fost atras doar de fizicul ei și îți făceai planuri cum să o bagi cât mai repede și cât mai ușor în pat și nu ai căutat să descoperi dacă are ceva sau nu în minte la fel și alții vor încerca să se dea la ea.Fiindcă genul acesta de femei nu caută dragostea adevărată,de aceea nu suferă după o despărțire. Și avem din păcate destule asemenea exemple de dive care azi s-a despărțit de un fotbalist,iar a doua zi este văzută la brațul unui miliardar arab.În concluzie atât pentru bărbații cât și pentru femeile care caută să se căsătorească fiți sinceri,comunicați-vă de la început intențiile.În plus pentru femei dacă el încearcă să pună mâna pe tine,să te pipăie, dă să te sărute, îți propune el să faceți sex pe motiv că cică doar așa îi demonstrezi că îl iubești, dacă nu vrei să suferi nu îi permite aceste lucruri. Căci un băiat cu un asemenea comportament procedează așa și cu altele până își găsește fata care el să o poată prostii după bunul plac. Căutați fetelor să vedeți ce are el în mintea lui, căutați să îi aflați gândurile nu ce are în pantaloni. Căci băieții de ce să "cumpere vaca când au lapte gratis". Dacă este serios te va cere în căsătorie să fii doar a lui, el doar al tău.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca iubirea adevarata poate fi cuantificata printr-un inel, o rochie alba sau o foaie de hartie. Casatoria e doar o formalitate si e o prostie sa crezi ca iti ofera vreun un soi de garantie sau o stabilitate sporita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Consider că societatea a idealizat iubirea în așa fel că oamenii fie se dau bătuți din a mai crede în ea, fie pierderea ei îi distruge. Nu ar trebui să fie așa. Oameni sunt destui și dacă nu ești ultima speță de om vei găsi întotdeauna pe cineva (dacă ești în căutare, dacă nu, foarte bine).

| DenqOO a răspuns:

Mi se pare o lipsa de responsabilitate și maturitate.
Nu am înțeles niciodată frica de căsătorie, mai ales când ești de N ani și mai și locuiți împreună.
Frica de divorț și ca pierzi din avere?

| Mihaa890 a răspuns:

Asta cu sinuciderea este foarte grava. Sunt oameni foarte slabi psihic și cu un dezechilibru emoțional. Eu zic ca asta nu este iubire, doar se agata de celalalt, fac dependente. Dacă ar fi iubirea, totul vine de la sine. Dar observ ca în vremurile astea, lumea a luat-o razna, zici ca nu mai exista normalitate și totul e patologie. Dacă cunoști asa ceva, trebuie îndrumați către un specialist, sunt tineri și încă nu realizează ca sunt probleme mult mai serioase in viata asta decât un eșec în dragoste.