| KobraKai a întrebat:

O persoana poate fi considerata ciudata pentru ca nu are Facebook?

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca utilizator Facebook, vad un potential de inteligenta mai ridicat la persoanele care nu folosesc aceasta platforma.

| Hammurabi a răspuns:

Nu am nici Facebook, nici Instagram, nici altele. Pentru că îmi displace "socializarea digitală".
Singurul pe care îl folosesc e Whatsapp-ul pe telefon.
Și chiar mi se rupe de cum m-ar considera alții pe criteriul ăsta.

| 1997onur a răspuns:

Nu.

| SharpEagle a răspuns:

Daca o persoana nu MAI are Facebook, atunci poate fi considerata salvata, nascuta a doua oara, mai inteleapta. Daca inca n-are Facebook, mai are o sansa la viata reala si n-a fost napastuita pana acum cu asa ceva.
Facebook este cea mai mare mizerie pe care tehnologia a putut-o inventa. Putreziciunea societatii, alienarea suprema. Un instrument perfid, care distruge incet, dar sigur. Alieneaza, produce angoase, complexe de inferioritate, depresie, creaza dependenta, transforma viata intr-o naratiune ireala, care apartine altora. Pare ca este atat de util, dar pe cat pare de util, pe atat de toxic este. Mai ales pentru mintile fragede, inca neasezate in matca.
Nu, nu glumesc. E fucked up rau de tot. Am citit si studiat bine fenomenul. Pe scurt, e calea cea mai rapida catre instalarea afectiuni de natura psiho-emotionala la nivel de societati intregi.

| SharpEagle a răspuns (pentru SharpEagle):

Nu mai pot edita, dar macar fac mea culpa: "creeaza"...

| sabin89 a răspuns (pentru SharpEagle):

"este cea mai mare mizerie..." - ai răbdare, că vor veni altele şi mai mari.

| SharpEagle a răspuns:

FB nu este un instrument de socializare pe cat este un instrument de manipulare si control. Ideea initiala a fost buna, dar a fost pervertita pe parcurs. Sa nu va imaginati ca butoanele cele mari din FB sunt apasate de acel pusti cu ochii cat cepele si mutra de ozn, care se pretinde CEO. Nu, nu...

| Ella66 a răspuns:

Nu