| anonim_4396 a întrebat:

O sa dezvolt un subiect cu voi un pic mai ciudat.Adica tine cumva de cam ce se intampla in zilele astea influentat probabil de moda, mentalitatea "moderna" sau ceva de genul.
Sau pur și simplu am eu o mentalitate mai învechită și gândesc prost.
O persoana din vecini si-a cumpărat de curând un teren foarte mare pe care plantează pomi fructiferi și legume pentru care a și cautat oameni la munca. Oameni ce au venit pentru bani, iar alții pentru întrajutorare ca sunt prieteni sau rude.In fine.Ideea e ca și eu muncesc aici și chiar facem un colectiv plăcut cu oameni între 17 și 40 de ani silitori ce ne dam interesul și ne intelegem super ok.Problema e ca în ultimul timp, abia după câteva zile de munca au cam început niște discuții aiurea între oameni și niște nemulțumiri.
Eu una când vin la munca îmi iau pe mine un zerseu mai lung peste fund pe care o data ce se încălzește afara îl leg pe lângă mine, pentru ca lucrând în agricultura cam stam unul cu nasul în fundul celuilalt și mi se pare de bun gust sa nu ma expun indecent în fata celui din spatele meu indiferent ca se nimerește sa fie barbar sau femeie.Dar în schimb, sunt niște fete ce nu doar ca nu au vreo problema în a sta în poziții de genul în fata bărbaților dar nu prea au nici decenta lucru ce a cam început sa deranjeze.Adica își iau pantaloni foarte strâmți ce o data ce se apleca devin și foarte traspareti iar unii s-au cam sesizat ca e deranjant.
Eu am încercat sa le iau apărarea pentru ca mi-au dat seama ca se simt jenate de acuzați.Dar adevărul e ca le cam dau dreptate oamenilor având în vedere ca nu erau femei invidioase ce sa le reproșeze asta ci chiar bărbați ce sa plâns patronului ca ei au venit la munca nu la bordel si ca dacă le trebuiau femei mergeau acasă la neveste sau agatau in timpul liber.
Și chiar dacă știu ca în ziua de azi auzi rar asa ceva din parte unor bărbați.Chiar mai sunt oameni ce apreciază frumosul dar în anumite situații sau din anumite privințe nu oricând sau oriunde.
În fine.Iar ca treaba sa fie treaba a mai început o discuție tot legat pe tema asta cu un băiat părerea mea cu destul de mult bun simt dar ce a nimerit intr-o situatie aiurea.Mai exact una dintre fete si-a luat un decolteu foarte adânc o data cu aplecare se adâncească și mai mult iar ghinionul din câte se pare e ca în fata ei sa nimerit baitul respectiv.Eh,dar cum sunt bărbați glumeți au mai făcut mișto pe seama lui ca are priveliște și tot restul el încercând sa se abțină din comentarii.Problema a apărut când domisoara a început sa îl ia în ras pe băiat și sa facă mișto iar acesta din urma s-a enervat și i-a spus pe fata ca deși a văzut decolteul ei ca nu avea cum sa îl evite, nu prea are la ce sa se uite asa ca nu ar trebui sa se mai supraevualeze.Si automat a început un război între ei urmat de un scandal pana la bătaie între soțul domnișoarei și băiatul respectiv.
Întrebările mele la romanul asta pentru care îmi cer scuze ar fi.
Cum se poate rezolva problema sa putem munci în tihna?
Cine greșește în situația asta?

32 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Voi sunteți oameni maturi la munca acolo sau copii la școală? Că pare că mai mult aveți comportament de copii

| Osana254 a răspuns (pentru suntserios):

Se pare ca unii din ei chiar sunt copii dacă nu conștientizează când deranjează pe cineva sau când greșesc.

| Hammurabi a răspuns:

O femeie cu pantaloni prea strâmți...
O femeie cu decolteul prea adânc...

Un bărbat la bustul gol care își etalează musculatura, nu deranjează pe nimeni?
Dar unul într-o pereche de blugi prin care apare forma jucăriei?

Iese câteodată australopitecul deranjat la suprafață? laughing
O ipocrizie mizerabilă a unora care simt că li se face concurență sau pentru care strugurii sunt cam acrii.
Și dacă ar fi una sau unul în fundul gol, pe mine personal, de ce ar trebui să mă deranjeze?
Mă violentează vizual? laughing
Ne întoarcem iar la rahatul ăla cu nu e vinovat cel care violează ci cea care a instigat și ispitit la viol prin îmbrăcăminte și comportament?

| Osana254 a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu ai înțeles ideea.
Au fost oameni ce pur și simplu nu au mai vrut sa le vadă femeilor respective părțile intime.Ca unii nu se pot controla sau ca altora le e scarba e treaba lor.Dar o data ce spun totuși mai mulți ca e o problema cred ca deja e o problema.
Nu au fost femei ce sa spună asta.Dar puteau fi și cred ca avem și dreptul având în vedere ca repet, erau și copii de 17/18 ani a persoanelor respective și pica extrem de jenant.Copilul (tanarul) e copil se uita dar când ajungi sa te uiți cu mama ta în fundul unei femei e jenant.Plus ca și atitudinea lor era la fel de proasta fata de ei. Daca vad ca toți venim și ne comportam decent.De ce nu poți sa respecți și tu atâta lucru?

| Yparisa a răspuns (pentru Osana254):

"Au fost oameni ce pur și simplu nu au mai vrut sa le vadă femeilor respective părțile intime."
De ce se uita? In Biblie scrie sa-ti scotii daca-ti cad in pacat, nu sa imbraci femeile ca pe mumii ca sa-ti fie tie bine.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Lucrați în pământ fără salopete? Eu ultima dată când am fost în apropierea unui câmp până și țăranii aveau un fel de combinezoane, iar voi la un "loc de muncă" nu aveți... nimic? Fiecare vine cum îl taie, pleacă cu pământ și-n koor acasă? Cere uniforme laughing

Dar mi-e greu să cred că e real ce ai scris aici.

Adică ce mi se pare greu de crezut e că a angajat numai virgini. În ce copcă i-a găsit? Auzi, un pantalon strâmt și-un decoleu = organe genitale la vedere laughing și nu o fată, mai multe, un întreg cult de sataniste! S-au vorbit între ele să vă facă viața grea purtând pantaloni strâmți. Am râs.

O curiozitate:
Daca într-o zi nu o să mai vrea să-ți vadă nimeni fața că le vine cheful să te pocnească, o sa le zici să-și vadă de treaba lor sau o să-ți pui o cagulă pe cap? thinking

| Emma30555 a răspuns:

Presupun ca la o munca de genul asta e de preferat sa te îmbraci comod, trening de exemplu, nu haine strâmte. Dacă sunt câteva care prefera sa se îmbrace altfel bănuiesc ca sunt excepții și poate unele asa sunt obisnuite și nu li se pare indecent, asa e felul lor de a se îmbraca tot timpul, iar altele poate chiar vor sa socializeze și sa găsească un posibil partener. Nu e nimic grav. Ar trebui mai multa toleranta, bărbații sunt și ei oameni în toată firea și nu ar trebui sa fie asa sensibili când vad niște forme de femeie ca doar nu sunt singurele femei pe care le au văzut, nu cred ca ele ii deranjează atât de tare. Asa cum spuneam acest grup de femei cred ca sunt excepții nu toate se expun și cred ca mai sunt și barbati, băieți care arata bine sau sunt bine făcuți, și dacă ei stau în tricou mulat nu cred ca deranjează pe cineva. Eu personal as proceda ca și tine, dat fiind contextul dar nu toată lumea gândește la fel. Poate se exagerează de ambele părți. Cel mai bine ar fi sa vi se dea niște haine de munca, sa nu le stricați pe ale voastre la munca

| VoidEternal a răspuns:

Cel care va angajează ar putea să va ceara un minim de decenta.

Amândoi au greșit, el ar trebui sa ignore, dar mi se pare că mai lipsita de bun simt e ea.

| Osana254 a răspuns (pentru VoidEternal):

Li sa tras persoanelor respective atenția intr-un târziu ca să fie mai decente și tot ele au început sa facă gura ca doar nu ia mâncat.
Părerea mea e ca dacă vrei sa ieși în evidenta cu formele sau goala ar trebui sa te postezi pe internet, sa ieși pe strada, sau sa mergi intr-un context în care asa se face nu la munca.

| Arakiss a răspuns (pentru Osana254):

"Au fost oameni ce pur și simplu nu au mai vrut sa le vadă femeilor respective părțile intime."

Pe bune? Erau martori a lui Iehova? laughing
Ai văzut tu în viața ta un bărbat scandalizat că vede o femeie dezbrăcată? laughing
Sau acei "oameni" erai de fapt tu? laughing

| Osana254 a răspuns (pentru Arakiss):

Ma sperie faptul ca tu consideri ca doar pocăiții nu sunt obsedați se ***.
Țin sa te anunț ca am bunic, tata, soț, frate și nu i-am văzut niciodată sa se binocleze sau sa își dorească sa stea cu ochii în fundul tuturor femeilor. Daca tu ești obsedat de asta e problema ta.Da nu baga toți oamenii în aceias oala.

| Arakiss a răspuns (pentru Osana254):

Și dacă bunicul, tatăl, soțul, fratele admiră un trup de femeie, ar trebui să știi tu, sau să-i vezi tu? laughing Trebuie să o facă în fața ta?
Ești gardianul lor?
Vrei să vină să-ți zică ție "vai ce bună e gagica aia!"? rolling on the floor
Pe ce lume trăiești? Nu știi să faci distincția între a fi obsedat și a privi admirativ o femeie? Sau nu știi ce înseamnă obsedat?
Sau tu așa ești obișnuită să încerci să-ți susții argumentele exagerând?
După cum pui problema în răspunsurile astea, crezi că nu s-a prins toată lumea că de fapt tu ai fost cea deranjată și scandalizată de fetele alea și nu ceilalți?

| Wallace a răspuns (pentru Arakiss):

Eu m-am prins. laughing

| CostinAlamariu a răspuns:

În mod clar fetele alea greșesc cand se imbraca asa. E pacat ca n-au avut parinti sa le facă o educatie sanatoasa. Rezolvarea ar fi sa le zica intregul colectiv sau macar seful sa se imbrace decent.

| anonim3247 a răspuns:

Angajații care le văd pe alea sexi sunt de vină că e scandal între angajați.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Ei ar trebui să nu spună nimic.

| Osana254 a răspuns (pentru anonim3247):

Și eu sunt femeie și le-am luat apărarea deși eu pot sa îmi leg o bluza pe lângă mine fără sa mor.Ca nu sunt 140 de grade.
Mai sunt și copilandri de 17/18 ani cu părinți ce vad în fundul ălora când sunt cu masa lângă ei și pica prost sincer.
Pai dacă alte femei și alți oameni vin imbracati decent și se respecta pe ei și pe cei din jur, cu ce te trezesti tu mai cu moț?
Vrei sa combini? Foarte bine dar fa-o in afara orelor de munca.

| anonim3247 a răspuns (pentru Osana254):

Un patron nu poate spune angajaților să nu lucreze cu femeile alea.

| anonim3247 a răspuns (pentru Osana254):

Dacă o femeie s-ar duce la patron și i-ar spune că i-a spus angajatul lui să vină îmbrăcată cu palton pe ea, ăla ar spune angajatului să plece.

| Arakiss a răspuns (pentru Osana254):

Dă-mi voie să nu te cred că le-ai luat apărarea. Din tot ce-ai scris și din comentarii răzbate cât de tare ai fost deranjată de acele "destrăbălate" chiar dacă tu încerci să maschezi asta.
Câți ani ai? 60? Doar pe vremea comuniștilor mai era revolta asta proletară față de tineret, de fuste scurte, de îmbrăcăminte considerată indecentă.
Ce tâmpenie e asta? Nu-ți place, te deramjează, uită-te în altă parte.
În ziua de azi suntem obligați să acceptăm homosexualii cu modul lor grotesc de a se îmbrăca câteodată, cu gesturile obscene și limbajul așișderea.
Iar tu ne vorbești de niște tinere că aveau pantalonii prea strâmți și decolteul prea adânc. Până și mamaie care are 80 de ani s-a lămurit care e treaba cu libertatea fiecăruia.
NU-ȚI PLACE NU TE UIȚI! Te uiți în altă parte și nu mai face parte din realitatea ta.
Are dreptate Hammurabi. Și nu spun asta pentru că e prietenul meu.
E doar o ipocrizie mizerabilă. Și nu cred că pe bărbați i-a deranjat. Poiate doar dacă lucrați acolo doar cu pensionari. laughing

| Osana254 a răspuns (pentru Arakiss):

Tu poți sa crezi ce vrei eu am spus ce sa întâmplat.
Le-am luat apărarea ca să nu se facă mare zarva pentru ca am stiut ca se ajunge la scandal.Pentru ca discuția sa pornit pe apropouri și înțepături și încet a început cearta.
Și nu am 60 de ani am 30 și mi se pare destul de normal sa păstrezi decenta fata de oameni.Chiar nu știu cum nu te-ar deranja ca unul aproape de o data cu fiul tău sa îți vadă zonele intime.Sau cum nu te-ar deranja sa fi subiect de discuție a alcolistilor satului.Sau cum nu te-ar deranja ca un bărbat cu copii acasă sau chiar socrul tău sa îți vadă zonele intime.
Dacă asta înseamnă să fi "modern" prefer sa rămân mai pe bătrânesc asa decât sa îmi fatai fundul în fata socrului meu sau sa am atât de puțin respect fata de mine încât sa poată vorbi bărbații din sat la masa cu bărbatul meu despre ce semne am eu în zonele intime.
Pai ce sa vezi.Mai sunt și bărbați familiști sau mai puțin obsedați de... ce nu ar f...e orce și pe care ii deranjează sa te rascracesti în fata lor cand ei nu isi doresc sa te vada asa(suntem cum am spus între 17 și 40 de ani).

| Arakiss a răspuns (pentru Osana254):

Măi, tu ai spus că era îmbrăcată cu niște pantaloni strâmți sau că turna un film erotic de față cu voi? Că mă dai pe spate. laughing
Cum să i se vadă zonele intime, indiferent cât de stâmți sunt pantalonii? Nu avea nici chiloți pe ea?
Sau te referi la forme? Formele se văd și la sâni și la fund și la toate cele la multă lume. Nu e nimic neobișnuit.
Sau te-ai enervat de la mesajul meu și acum începi să exagerezi? laughing Că vi cu completări pe care nu le-ai spus în prima fază.

| troleibuz a răspuns (pentru Arakiss):

Pomii fructiferi se planteaza la distanta unul fata de altul, minim 4x4 sau 5x5. Iti dai seama ca se plictisea pe acasa si a zis sa scrie si ea o poveste.

| Osana254 a răspuns (pentru Arakiss):

Colanții lor erau pe stilul asta https://images.app.goo.gl/EvnPL8FmSJkQ6T4b9.
Și ele purtau tanga doar ca se vedea aiurea rău uneori le iesa pe lângă chilot ii mai ridicau si în fine ...nu dau detalii ca nu e ok.
Oameni au observat o data sau de doua ori și cu toți am fost politicoși sa încercăm sa nu observam cu gândul ca pot nu știu.Dar după tot cu gândul asta li s-a spus ca să aibă grijă ca li se ved anumite treburi și și a doua zi tot asa au venit.
Suntem multe femei aici de vârste diferite.Dar totuși ne purtam decent unul fata de altul pentru ca sunt copii, pentru ca sunt bărbați de femei cu familie și pentru ca nu e normal sa pui pe cineva sa te vadă asa daca nu îți cere.

| troleibuz a răspuns:

Gandesti aiurea. Probabil esti invidioasa pe curajul lor de a nu muri de cald cu rusinea in brate. Mi se pare o reactie de animal sa nu iti poti lua privirea de la un decolteu sau fund pe care le vezi zilnic, toata ziua. Si sunt barbat. Povestea pare rasuflata si extrem de exagerata. Pomii fructiferi au nevoie de fundatii solide, se planteaza la aprox. 4-5 metri distanta unul de altul. Si pe legume nu are niciun sens sa imi zici ca stati 10 in rand, unul langa altul, fabrica style. Nu asa functioneaza. Nu esti prea desteapta, dar macar ai imaginatie. Pacat ca o folosesti in scop inutil. Dar sa ne prefacem ca asa e cum zici tu. Nu iti vede nimeni organele prin haine de la 5 metri. Si barbatii au liber arbitru, isi pot muta privirea, preferabil sa o indrepte in pamant unde e munca lor. Cand esti concentrat la munca ta nu ai timp sa iti pese cum te chircesti si cum se vede din afara sau ce face colega. Sper ca am dat eu aiurea pe aici si am nimerit la intrebare din 2009

| Osana254 a răspuns (pentru troleibuz):

Am specificat la ce se muncește.Nu am spus la care activitate munceau dansele. Locuiesc la tara de zeci de ani și pun în gradina și nu trebuie sa caut pe google distanta dintre meri sau distanta la care se pun cartofii.
Țin sa te anunț ca pe hectare de teren e nevoie de oameni ca să se termine de plantat ca să apuce sa se facă și sa se culega legumele respective dar în fine.
Eu nu am intervenit în discuție decât cu faptul ca le-am spus băieților sa nu mai aibă reacții de genul și sa le lase în pace.In rest mi-am văzut de ale mele și sa nu exageram cu căldură ca în zona mea sunt vreo 12/13 grade la amiaza.Stai lejer cu haina pe tine ca nu suntem la +30.
Ele si-au luat colanti transpareti ce o data cu aplecarea le ieșea în evidenta și chiar din chiloți și buzele de la.și atunci scuza-ma ca nu ma simt eu obligata sa vad asta zilnic.Iti ocolești privirea dar nu e nimeni obligat sa stea tot cu capul în pământ ca tu nu te poți îmbracă decent în societate.
Iar legat de faza cu decolteul nu stătea nimeni sa se uite insistent.Si și dacă o făcea o data ce umbli cu sâni goi în fata unui bărbat asumați ca vede nu te precipita tot tu ca ti-a văzut țața ce era afara.

| troleibuz a răspuns (pentru Osana254):

Nu credeam ca o sa poti faci povestea sa sune si mai ilogic de atat.

| Osana254 a răspuns (pentru troleibuz):

Când nu ai argumente spui ca e ilogic.Nu comenta dacă nu ești în măsura sa dai un răspuns normal.

| troleibuz a răspuns (pentru Osana254):

Vii si zici ca tipele alea tremura la 13 grade despuiate pe plantatie de pomi fructiferi, unde stati toti fund in fund, dar nu asta e munca lor. Incep sa cred ca zice Arakiss ca ne descrii platourile unui film xxx

| troleibuz a răspuns (pentru Osana254):

""când vin la munca îmi iau pe mine un zerseu mai lung peste fund pe care o data ce se încălzește afara îl leg pe lângă mine""

"sa nu exageram cu căldură ca în zona mea sunt vreo 12/13 grade la amiaza.Stai lejer cu haina pe tine ca nu suntem la +30."

Da, la 12 grade scoti hainele de pe tine.

| Osana254 a răspuns (pentru troleibuz):

La plantat de pomi sunt câțiva bărbați.Iar la legume noi femeile plus restul ce a rămas din barbati.
Și nu am spus ca rămân în sutien la 12 grade.Am spus doar ca imi dau zerseul jos ca îmi iau de dimineață doua bluze iar zerseul când se apropie amiaza îl leg pe lângă mine.
Eu nu știu de ce trebuie sa îți dau atâtea detalii. Doar pentru ca tu nu poți sa realizezi ca mai sunt și femei (doua la număr nu o herghelie cum se face caz pe aici) fără bun simt ce ar putea sa se comporte și altfel în societate decât indecent și exagerat?
Ce ți se pare ție atat de ieșit din comun sa nu mergi cu haine transparente și indecente la munca.Ti se pare o cerință prea mare?

| MironMihaela a răspuns:

Cand esti prins cu treaba serioasa, de calitate, nu iti mai arde de genul asta de glume....sau e doar un motiv de a socializa sau de agatamente...