| nouamm a întrebat:

Oamenii de stiinta au recunoscut 18 parametrii ai universului, care demonstreaza existenta unui creator. Oare acest numar demonstreaza doar ca exista creatorul sau fac referire indirecta la sursa "stiintei lor"?

22 răspunsuri:
| iamy a răspuns:

:)) e usor de scris 10 mld ani.Astia nu sunt in stare sa faca previziuni meteo de la o zi la alta si tu vorbesti de parca big bang-ul ar fi fost ieri.
http://www.descopera.ro/......-bang-ului

| doctorandus a răspuns:

Nu exista vreo demonstratie obiectiva a existentei lui Dumnezeu. Parametrii universului se pot datora principiului antropic: putem exista doar in universul care ne permite sa existam, altfel pot fi nenumarate universuri care au alte constante fizice.

| danay72 a răspuns:

In primul rand ca exista Creatorul. Doar asa isi explica cum au aparut toate lucrurile si asa se impleteste stiinta cu Biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba frate poate nu cred astia nimic dar bine recunosc..sunt un adolescent. poate unii ma recunosc din trecut cand ma contraziceam ca fraierul pe categoria asta...nu avea nici un rost.Ofi adevarat nu o fi in fine..Toti profesorii si de biologie si de geografie si de logica si de fizica recunosc existenta unui creator..Sunt oamenii mult mai destepti decat astia care sunt atei de pe TPU si sa stii ca profu de geografie stie atat de multe despre evolutie..si ne spune chiar el ca acestea sunt doar niste minciuni.Dar sa nu uitam ca si marii oameni de stiinta dion istorie au crezut in Dumnezeu..Deci oameni chiar destepti, chiar genii mult mai inteligenti decat ateii astia de care chiar m-am saturat sustin existenta creatorului..De ce? De ce ateii se cred mai destepti decat acesti oameni>?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da..ateii..neaga fara nici o demonstratie..asa pot sa zic si eu ca tot ce spuneti voi este o minciuna dar fara sa aduc nimic..Asta este gnul de om incuiat la minte care are parerile infipte in cui,

| Anecherry a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce este sustinut fara argumente poate la fel de bine sa fie negat, tot fara argumente.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anecherry):

Fratilor, crestinilor.Ce am facut eu acum a fost sa demonstrez cum se inchide gura unui ateu..Care ori mi-a dat ignore ori si-a sters contul pentru ca nu stia ce sa raspunda...Anecherry nu prea e adevarat.Din moment ce cineva te neaga fara argument are pareri fixe si este incuiat..Tocmai prin argumente ii arati ca ai dreptate si ca esti ceva mai inteligent ca el. Dragi crestini. Daca mai aveti voi o discutie contradictorie cu un ateu va ajut cu mare placere! ..Numai sa imi trimiteti un mesaj cu linkul intrebarii..Si daca si eu sunt depasit mai am un prieten si el extraordinar de inteligent, crstin, care va asigur ca poate sa inchida gura oricarui ateu..Deci hai sa demonstram ca noi cei care credem in Dumnezeu nu suntm niste incuiati la fel de mari ca ateii!

| GizazCraist a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma deci voi toti afirmati ca dumnezeu exista doar pentru ca parintii si familia vi l-au bagat pe gat
da vi-l bagau pe gat pe satan voi atunci ati fi afirmat ca satan exista

| anonim_4396 a răspuns (pentru GizazCraist):

Taci frate ca nu mi l-a bagat nimeni pe gat...Treaba ta daca nu crezi.Dar am dat si niste explicatii..am aratat ca nu cred degeaba

| Anecherry a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa, cred ca am omis un mic amanunt. sunt si eu atee, dar sunt ok cu asta si nu prea ma bag in discutii contradictorii foarte des. decat daca sunt provocata sau jignita. las-o asa frate, fiecare cu bucatica lui, e cel mai bine crede-ma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anecherry):

Ok soro..ai dreptate..sunt discutii complet inutilehappy Nici o parte nu va fi convinsa.

| Anecherry a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca sa le numesc inutile. cam avem nevoie de ele si ne face placere sa ne sustinem punctele de vedere. mai greu e cand ne confruntam cu lipsa de bun simt, si prin asta se intelege mult mai mult decat pare. pace

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu ma bag la ce zice el..am facut doar un apropo..La ce stiu neg cu argumente la ce nu stiu ma las pagubas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa sti ca zeus face parte dintr-o carte mitica..Sa sti ca acest univer a aparut asa cum sustineti voi in urma unei explozii. fapt imosibil de altfel...Viata nu are cum sa se formeze in urma unei explozii..si acea explozie era imposibil sa apara din nimic..conceptul "a aparea" fiind unul irelevant intr-un spatiu vid lipsit de timp. Zeus avea puteri limitate..Vechile mitologii grecesti ne prezinta zeii ca niste divinitati dar cu puteri limitate nicuna navand puterea sa creeze universul..De aceea nu cred eu in zeus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu sustin ca x da ploaia.unu la mana.
2 la mana..cand zici "viata nu a aparut din nimic"
Nu ti se pare ca un basm ceea ce zici tu..adica niste fiinte..care detin viata..mai incolo fiinte cu schelet..sa apara asa din nimic..Sin materie lipsita de viata..Viata niciodata nu apare din materie lipsita total de viata..Lasa o incapere izolata 100% de tot si de oxigen si de apa si de alte elemente si de viata...eu iti spun ca poti sa astepti mii de ani..in acea incapere nu o sa vezi ceva viu..Si asta cu Big Bangul spune-mi si mie cum a fost demontrat..cum au reusit oamenii de stiinta sa demonstreze asa ceva? ceva care a avut loc de acum mai mult 100000000000 miliarde de miliarde de ani...E cam imposibil..Este doar o explicatie..pentru ca alta nu au gasit..Sau cine stie poate a existat acest Big Bang dar cu siguranta a fost creat de Dumnezeu.Ti-am si demonstrat ca nu avea cum sa apara asa de la sine."a aparea" ne existand daca nu ai timp..deci e un fel de paradox.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este in afara timpului.El a creat timpull.A aparea nu este valabill pentru El..Adica imagineazati o viata fara timp dar totusi sa fie o putere nelimitata care sa il creeze si sa actioneze in afara acestuia. Daca el este in afara timpului cum putem zice ca a aparut? El exista din totdeauna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am dat doar un exemplu..Depinde de tine cum il ei..Acel spatiu era lipst de viata.Tu ai zis ca nu Big Bangul a creat viata nu? Adica el a creat doar materie..Deci tot la lucrul acela ajungem..Cum din materie lipsita de viata a aparut viata? Inca un detaliu.tu nu sti sa iei comparatiile ca atare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai atunci daca poti sa spui asa de ce mai crezi in Big Bang>?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai spune asta te-ai contrazice singur..Ar fi aplicat in cazul tau un principiu al logicii traditionale care iti provoaca un dezavantaj mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legice fizicii sunt aplicate in acest univers doar poate doar pe aceasta planete majoritatea..Ai auzit de teoria multiversului? Adica daca ne bazam pe asta legile acestea se aplica doar in universul nostru cele mai multe insa numai pe planeta noastra..Intr-un infinit nu ai cum sa zici ca sunt aceleasi legile naturii. daca te duci la miliarde de miliarde de ani lumina iti garantez ca o sa gasesti alte legi ale fizicii acolo. Legile acestea au fost create de Dumnezeu.El nu le respecta. daca le-ar fi respectat nu ar mai fi fost atot puternic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai pareri fixe...E clar ca nimeni nu te poate convinge..Sa sti ca si stiinta studiaza timpul..cum a aparut..Nu este nimic primitiv.Dar este clar ca lucrurile pe care nu le intelegi le consideri primitive..Inca un lucru care l-am aflat despre tine..Estii ateul perfect in carne si oase..deci cred ca nu mai are rost sa ne contrazicem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nb