| Wiliam_3905 a întrebat:

Oamenii la inceput erau buni dar cu timpul sau prefacut in monstri, de ce?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| buterfly a răspuns:

Din cauza lacomiei, din dorinta de a avea tot mai mult...Multi dintre oameni fac orice doar pentru as-i atinde scopul dandu-i la o parte pe toti din jurul lor.Nu mai au aceleasi prioritati, toti alearga in sus si in jos dupa bani, ce-i drep in zilele noastre fara bani nu mai prea poti face nimic.:(
Uite citeste asta: http://octavianpaler.ro/poezii/paradoxul-zilelor-noastre/
mie mi-a placut foarte mult si daca e sa stam si sa ne gandim are foarte mare dreptate ce se zice aici:D

| Hăgiul a răspuns:

Domnul meu, dar nu oamenii s-au prefăcut. Societatea, banii, avuţiile, egoismul, tembelizorul, iluzia de a fi puternici...toate acestea i-au transformat în animale cu piatră-n loc de suflet.
Această teamă care îi domină pe toţi, când pe stradă se bat oamenii, când la televizor se bat oamenii, îi face să rămână indiferenţi la ceilalţi.
Astfel, şi capacităţile intelectuale au scăzut de-a lungul timpului: observă arta din trecut, muzica şi sculptura... O SPLENDOARE! Mergi în centrul oricărui oraş să vezi arta aia sublimă, uite-te la ceasurile din trecut, uite-te la îmbrăcămintea din trecut!
Toate acestea erau o formă de exteriorizare a ceea ce se afla în interiorul lor.
Muzica bună (considerată astăzi) este reprezentată de câteva linii "melodice" de tip bum-bum, pusă pe o voce aproape "robotica" care are ca şi subiect drogurile, "dragostea", bătaia, inamicii şamd.
Dragul meu, aceasta este muzică?
Dragul meu, când mergi pe afară şi vezi toate aceste case monotone, fără nimic frumos în ele, nu te apucă stresul?
Şi atunci cine este de vină pentru generaţia şi mai degenerată ce va avea să vină? Ignoranţa oamenilor de azi, care se pare că este inconştientă. Şi tot aşa la infinit precum un lanţ de pătratele domino. Până când unul nu se va opri din cădere, nimic nu se va schimba.
Şi deci revin la întrebarea ta, cu răspunsul (evident): Oamenii s-au făcut răi din simplul motiv că au uitat ce înseamnă iubirea.