| Solutionistul a întrebat:

Oare cand si cum s-a intamplat sa devenim niste marionete? Cati dintre voi v-ati dat seama de acest lucru? Adica uitati-va putin in jurul vostru. ajungem sa cumparam lucruri de care NU avem nevoie. Cum apare iphone 6, trebuie sa il avem pentru ca E IPHONE! Dar ne mai intrebam daca avem nevoie de el? NU, pentru ca e iphone! Un alt aspect, foarte interesant care ma pune pe ganduri! De ce Doamne iarta-ma trebuie sa ne intereseze pe noi atat de mult viata vedetelor? Scandalurile in care sunt implicate si alte chestii. ajung sa ascult discutii in fiecare zi legate pe tema aceasta! Chiar asa am ajuns sa fim complet manipulati?

37 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Generalizezi. Dacă aia înseamnă a fi marionetă la tine, atunci sunt cumplet liber. Ăia pomeniţi de tine sunt prizonierii propriei lor prostii.

| DiannaDia a răspuns (pentru Gizăz):

Like pentru Dumnezo aka Gizăs.

| T0T a răspuns:

Asta e ce ai devenit tu probabil si acum măcar ti-ai dat seama. Felicitari!

| Solutionistul explică (pentru T0T):

Despre ce vorbesti acolo amice? laughing

| T0T a răspuns (pentru Solutionistul):

Daca nici tu nu stii ce întrebare ai pus e grav. Apropo nu esti amicul meu.

| Solutionistul explică (pentru T0T):

E doar un apelativ, nu inseamna ca vorbesc serios laughing

| KamaSutra a răspuns:

Cu viata vedetelor,ai dreptate, imi vine sa sparg televizorul si sa le invintesc gurile celor care vin si imi povestesc nimic altceva decat cu cine s.a culcat aia,ca nu stiu cine se scobea in nas la cumparaturi... Hai pe bune, cu ce naiba imi schimba mie viata ca stiu lucrurile astea?!
Iar cu fiecare lucru nou care apare, mi se pare cea mai mare pierdere de timp, e normal ca o data ce apare un telefon, dupa el sa apara altul si mai personalizat(in nume). Acum ce asta inseamna ca daca apar 5 telefoane intr.o luna, eu trebuie sa-mi schimb telefonul de 5 ori. Toti cei care risipesc banii in astfel de moduri, pentru a fi la moda mi se par iresponsabili, la urma urmei sunt banii lor, pot sa se spele pe cap cu ei, dar vor veni situatii cand vor avea nevoie de acel 30 de milioane pe care le.au dat pe tampenia aia de iphone si nu vor mai avea de unde sa.i recupereze...nu stii ce iti rezerva viata. Si asta e valabila si cele mai nou haine, accesorii, masini si multe alte bazaconii
Vad si colege de.ale mele care stau cu note de 2 si 3, dar au Samsung galaxy S5... Le ajuta cu ceva? Dimpotriva
Oamenii din zua de azi sunt asa usor de prostit(nu toti) si de.asta am ajuns asa cum suntem. O seara buna!happy

| Mayar a răspuns:

Mai, nu stiu tu, dar eu nu ma potrivesc cu descrierea facuta. Nu arunc banii, ii folosesc doar pentru ce am trebuinta, iar posedarea unui iphone nu este inclusa.
Manipularea apare cand creierul... nu isi mai face treaba, daca intelegi ce vreau sa zic. Un om cu reguli, principii bine stabilite dupa care filtreaza realitatea nu are asemenea ...probleme. Dar cum majoritatea habar nu au dupa ce se ghideaza in viata, nu sunt drepti, ci se indoaie dupa cum bate vantul, nu isi sustin propriile principii, ci se iau dupa altii,,, ce vrei? Asta e rezultatul,,,

| Solutionistul explică (pentru Mayar):

Ideea e ca o fac intr-un mod atat de ''placut'' ca nu iti mai dai seama! Te fac sa crezi ca tu ai nevoie cu adevarat de nu stiu ce produs..si tu il cumperi!

| Mayar a răspuns (pentru Solutionistul):

Da, intr-adevar, sunt insistenti pana la nesimtire!
Spre exemplu, in reclame folosesc adesea mesaje subliminale. Din 1964 sau cat, panaacum, a evoluat treaba asta de numa, numa. Asa, o idee intra in subconstient fara ca tu sa o poti 'filtra' prin constient, practic, te ataca acolo unde nu ai nicio aparare.

| Solutionistul explică (pentru Mayar):

Exact la chestia asta faceam si eu referire! Nu zic ca suntem prosti dar marea majoritate suntem foarte usor de manipulat. poate ca si eu mai cad in plasa lor din cand in cand.

| Mayar a răspuns (pentru Solutionistul):

Da, dar daca stii care e pericolul, stii la ce sa te astepti, esti totusi mai protejat decat cei nestiutori.

| Duucu a răspuns:

Vorba cuiva de mai sus: "Ăia pomeniţi de tine sunt prizonierii propriei lor prostii."

| ALGator a răspuns:

World War Three?! But... I just bought my new IPhone!

La ce să-mi trebuiască ultimul iPhone cînd am ultimul Samsung? :-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand ni s-a intamplat sa fim altceva decat simple marionete?

| Solutionistul explică (pentru anonim_4396):

Pai nu toti sunt asa usor de manipulat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Solutionistul):

Doar pentru ca nu toata lumea a fost manipulata in aceeasi masura nu inseamna ca nu au fost manipulati deloc. Cu cat te maturizezi mai mult cu atat mai des vei realiza ca te-ai agatat si ai fost controlat prin lucruri fara valoare.

Ce trebuie sa intelegi de pe acum este ca niciodata nu vei realiza in ce masura ai fost manipulat. Vei defini franturi si vei realiza anumite lucruri dar imaginea de ansamblu e foarte greu de realizat, daca nu, chiar imposibil.

| 1DeadMemories a răspuns:

Imi iau gadget-uri doar daca-mi sunt de trebuinta.
Emisiunile tv romanesti sunt o prostie, nu ma uit.

Exista destui cretini care n-au ce manca/imbraca, dar isi cumpara telefon ultimul ragnet in rate.Asta e penibil!

| Solutionistul explică (pentru 1DeadMemories):

E o usurare sa vad ca mai exista oameni cu o gandire lucida ca a ta.

| Syndre a răspuns:

Te-ai uitat la Fight Club? laughing

| Solutionistul explică (pentru Syndre):

Deja ai incalcat prima regula...

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Eu am un Samsung pe care l-am ales singur pe baza propilor cunostinte si ma doare undeva de viata oricui nu a facut ceva remarcabil in viata.Problem solved.

Acum serios odata ce devi constient de influenta pe care o manifesta societatea (turma) asupra ta deja gandesti mai liber ca majoritatea oamenilor.

| KawaiiiPanda a răspuns:

Cam asa e..Sunt marionete acei care se lasa sa fie. Daca ai IPHON-ul cel nou esti vazut altfel in ochii oamenilor.

| Solutionistul explică (pentru KawaiiiPanda):

Cum am mai spus, nu doresc sa se interpreteze ca un atac la persoana celor ce detin lucruri extravagante...nu e nimic rau! Ci doar atunci cand dupa o zi de folosire il schimbi cu ceva foarte asemanator doar pentru ca asa e la moda happy

| KawaiiiPanda a răspuns (pentru Solutionistul):

Stiu.Am inteles. Sunt de acord cu tine.

| MissDean a răspuns:

Vorbeste pentru tine.
sunt marionete numai aia prosti care se lasa manipulati.
si ce te freaca pe tine grija pe ce telefoane scumpe dau unii banii?
e ceva normal sa fii atras de gadgeturi si de cea mai noua tehnologie.
vrei sa ramanem toti la telefoane Nokia 1100 si la alte astfel de caramizi?
schimba mediul si anturajul in care te invarti daca nu-ti convine.

| Solutionistul explică (pentru MissDean):

Nu am spus asta, nu te ataca! Ma refer la nevoia de a schimba un iphone 6 cu unul 6 plus..pentru ca ce? So diferenta!

| MissDean a răspuns (pentru Solutionistul):

Nu am iphone bah bula, asta ai inteles tu?
nu ai zis nimic de iphone plus, ai zis doar iphone, deci s-a inteles ca ii critici p-aia care dau banii pe astfel de telefoane scumpe.

| Solutionistul explică (pentru MissDean):

Esti batut in cap, omule...nu am nicio treaba cu nimeni! Era doar un exemplu, pfiu! De exemplu cineva are un LCD cu diagonala de 24 inch si apoi vrea unul cu 25 inch ca deh, e la moda laughing

| Gizăz a răspuns (pentru Solutionistul):

Interesantă discuţie. Problema mea cu întrebarea era complet alta decât ce a spus celălalt utilizator. Da, e cam greu de cap.

| Solutionistul explică (pentru Gizăz):

Pentru ei e usor.e mai greu pentru noi, restul!

| Gizăz a răspuns (pentru Solutionistul):

Eu am un S2. L-am luat când a apărut. Înainte aveam un Nokia d-ăla de prin 2007. D-ăla care avea touch, dar mergea numai cu pix dacă ştii. Înainte am avut un 6234 şi înainte un 3310. Cam astea am strâns eu în 25 de ani de viaţă. Altul? Peste vreo doi ani. PC-urile le schimb cam la fel. La 5 ani. Am un salariu destul de mare şi-mi pot permite ceva nou la şase luni. Dar nu vreau. Mi se pare o oligofrenie.

| Solutionistul explică (pentru Gizăz):

E bine ca ai inteles unde doresc sa bat...ce ar fi insemnat sa arunci s2-ul daca peste o saptamana ar fi aparut s3-ul? Ei nu vad ca e o spalare de creier pe acolo pe undeva...sa nu mai vorbesc de indoctrinarea ce se practica in sistemul nostru educational!

| Gizăz a răspuns (pentru Solutionistul):

Nu are legătură nici cu spălarea pe creier, nici cu sistemul educaţional. Complici nişte chestii inutil şi cauţi vinovaţi şi cauze acolo nu-s. Explicaţia e una simplă: oamenii sunt, în general, foarte proşti şi controlabili.Să nu mai vorbim de vanitate. Atâta tot. Tu vrei să nu mai fie oamenii idioţi. E ca şi cum ai vrea să se transforme apa-n vin.

| Solutionistul explică (pentru Gizăz):

Stiu ca doar tu poti face asta...doar esti Gizaz laughing