| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

Oare ce poate insemna expresia "a fi crescut in borcan?

3 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Cred ca acelasi lucru cu "a fi crescut in colivie". Adica ce stie o pasare crescuta in colivie? Nu stie cum e viata in afara coliviei. E protejata de pericole dar nu are libertate, nici experienta de viata pentru a putea supravietui in libertate.

| 4evergentleman a răspuns:

Cred că ferita de primejdii,pericole,protejată, crescuta bine gen ca in puf,adica sa avut grija sa nu te înfrunți cu situații grele în viață să fii ferita,protejată, aparat, ocrotit, păzit, ajutorat.

| 4evergentleman a răspuns (pentru 4evergentleman):

Societate o sa te facă praf că românii și țiganii nu sunt educați și cu bun simt, recomand sa mergi într-o țară străină civilizata că la noi e putregai cu a fi civilizat și cu bun simt nu e nici o diferență între români și țigani la comportament