| anonim_4396 a întrebat:

Oare ce voia sa mai spună Dostoievski despre eroul lui în frații Karamazov, în al doilea rând pe care din păcate nu a mai reușit să-l scrie?

4 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

Scopul romanului nu a fost sa ilustreze toate pacatele omului ci cele trei ipostaze fundamentale ale omului.Dmitri, cel mai în vârstă, e un exponent al senzualismului și al trupului. Ivan, reprezintă intelectul, rațiunea.Alexei ("Aleoșa"), personajul protagonist, e simbol al trăirii spirituale și al apropierii de Dumnezeu.Nu a mai vrut sa spuna nimic in plus ne-a lasat pe noi cititorii ca la terminarea lecturii cartii sa meditam despre ceea ce ne-a propus el :conflictul apărut între ateism și conștiința religioasă.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Hmm. nu știu ce sa spun. Dar se spune ca el chiar voia sa scrie partea a doua a romanului. Ma rog, oricum este o capodopera completă, chiar dacă nu a reușit sa scrie tot ce a vrut. (

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit-o acus 10 ani cred ca o sa-l mai citesc o data stiu ca in timpul lecturii m-am orpit de multe ori sa reflectez asupra celor citite si subliniam anumite pasaje ale cartii. Ceea ce scrii tu ca ar mai fi vrut continuare asta nu stiu nu m-am interesat dupa.Mie m-i se parea completa asa cum era.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Frații karadglar, e un serial turcesc inspirat chiar din acest roman. Mi-a mi-a plăcut, deși nu am putut vedea decât 7 episoade cu subtitrare. Ma rog, are 40 și ceva de episoade, dar personajele sunt foarte puternice.
Turcii ăștia cum știu sa interpreteze, mai rar! Asta spune multe despre ei.