| lplostonyou a întrebat:

Oare chiar nu merita poporul roman sa fie fericit ca si alte popoare, cum de altfel ar fi si normal?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Poate ca ar merita sa fie fericit mai mult decat altele; pe masura suferintei sale, fiindca nicaieri in Europa dictatura comunista n-a fost mai opresiva.Numai ca n-a ales bine inca de la inceput; daca ar fi optat pentru un presedinte cu experienta democratiei adevarate precum Ion Ratiu si nu pentru unul a carui unica valoare era data de faptul ca ar fi mancat, in rand cu totii, salam cu soia, cred ca altul ar fi fost destinul sau. Dar stii cum se spune:"Cine-si uita trecutul, e destinat sa-l repete!"Toate valorile s-au depreciat si nu ne-a mai ramas decat speranta; care pare si ea ca-si trage sufletul.As fi vrut sa am un raspuns mai bun pentru tine...

2 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Eu stiu ca cea mai frumoasa perla pe altarul fiecarei patrii sunt locuitorii. Ori la noi, nu cred ca e vorba despre asta. Uita-te in jur. Ce vezi in afara de gunoaie?

| Narfundo a răspuns:

Normal.De ce crezi ca nu am merita? Argumenteaza