| lolium a întrebat:

oare copii sunt predispusi sa repete greselile pe care le-au facut parintii lor candva? ce parere aveti?

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Stii vorba aia: istoria se repeta.
Exista greseli pe care, mai devreme sau mai tarziu, toti le facem. Ca parinte, poti sa-i explici copilului tau ca a face un anumit lucru e gresit, ca tu, la varsta lui, ai facut acea greseala si nu ti-a picat bine. Nu poti, insa, sa-l opresti s-o faca si el, la randul lui.
Si, la urma urmei, din greseli invatam cu totii, asa ca, una mica/medie nu strica nimanui.
Uite un exemplu! Parintii cuiva, inainte de a se casatori, mai fusesera, fiecare, casatoriti si divortasera. Fiica/fiul lor s-a casatorit si...a divortat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod cert emuleaza istoricul familial, atat genetic cat si conjunctural.