| anonim_4396 a întrebat:

Oare de ce este mai usor sa facem un rau decat sa facem un bine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru mine este tocmai invers.De ce sa fac rau cind la fel de usor pot sa fac un bine? atunci cind pot, bineinteles.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu doresc sa fiu inteleasa gresit. Incerc sa fac binele si nu raul. Dar am generalizat ca sa nu jignesc pe unii care sunt mai tot timpul pusi pe cearta!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Am inteles perfect intrebarea.M-am referit strict la ce simt.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Din cauza pesimismului care il are lumea in cap.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca tu crezi asta, oi fi stiind tu ceva. Eu, una, daca am impresia ca o actiune de-a mea ar putea face un rau cuiva, ma gandesc si ma ras-gandesc de o mie de ori inainte de a o face. Iar daca sunt sigura ca ar face rau, renunt la ea.
Dar, ce stiu eu, un biet ateu?

| Musique a răspuns:

Pentru că ăsta e păcatul naturii umane.

| ViVi99 a răspuns:

Pai din cauza nervilor. Cand ai nervi poti rani fizic si verbal fara sa vrei. Actionezi imediat fara sa sesizezi pe moment ce ai gresit sau daca ai gresit. Un bine il faci mai greu pentru ca in ziua de azi putini sunt recunoscatori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa faci un rau este usor, dar sa faci un bine este foarte greu in multe cazuri..Plus ca in ziua de azi este la moda raul.Dar daca vrei sa o luam si religios cred ca sti de cine este condus pamantul actual..deci din cauza asta.

| Kramerwalt a răspuns:

Sa faci un bine este greu, facand cuiva bine poti sa-ti provoci chiar tie rau, In schimb raul il poti face in avantajul tau. Exemplu:Eu am o bucata de paine si intalnesc pe strada un sarman care are doar o bucatica, ii pot da din bucata mea si in felul asta nu ma voi mai satura bine dar pe celalalt il pot face fericit si Dumnezeu stiu ca ma va satura El! La fel de bine ii pot fura bucatica sarmanului si o sa fiu satul si fericit!

| PsihinG a răspuns:

Oare de ce un mar stricat, strica un cos de mere bune si nu invers?
Este mult mai usor sa facem rau cuiva, pentru ca atunci cand facem acest lucru nu trebuie sa ne intereseze decat de propria persoana, dar cand facem un bine trebuie sa ne intereseze si cei din jurul nostru si atunci devine mai greu.

| LeVagabond a răspuns:

Un rau il faci in ori ce clipa doresti iar un bine unpic mai greu.Primesc Funda?