| Antonia_Mocanu_1995 a întrebat:

Oare de ce, inainte de Hristos, anii se socoteau inapoi si nu inainte? De exemplu, 350-300 i.Hr.

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

După Biblie Dumnezeu a creat tot ceea ce exista doar in urma cu aproximativ 6000 de ani. Anii se calculează de atunci după evrei si s-a ajuns la anul 5780. Dar odată cu venirea lui Isus s-au schimbat numărătoarea, împărțind timpul in doua, înainte de Hristos, si după Hristos sau înaintea erei noastre si in era noastră. Anul nașterii Domnului Isus a fost notat ca anul 1 al erei noastre. Si au trecut de atunci 2019 ani si am intrat in al 2020-lea. Evenimentele istorice care au avut loc înaintea erei noastre se calculează in sens invers adică de la anul 1 înapoi.

3 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Se socotesc astfel doar odată cu stabilirea anului 1 după Hristos sau zis al erei noastre. Înainte de Hristos anii se socoteau in creștere consecutiva începând cu anul 1 si ajungand azi la anul 5780 după evidenta tinuta de poporul evreu.

| Antonia_Mocanu_1995 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Mai pe intelesul meu. Ca nu prea înțeleg. Cum adica 5780? Ca doar suntem in 2020

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Antonia_Mocanu_1995):

După Biblie Dumnezeu a creat tot ceea ce exista doar in urma cu aproximativ 6000 de ani. Anii se calculează de atunci după evrei si s-a ajuns la anul 5780. Dar odată cu venirea lui Isus s-au schimbat numărătoarea, împărțind timpul in doua, înainte de Hristos, si după Hristos sau înaintea erei noastre si in era noastră. Anul nașterii Domnului Isus a fost notat ca anul 1 al erei noastre. Si au trecut de atunci 2019 ani si am intrat in al 2020-lea. Evenimentele istorice care au avut loc înaintea erei noastre se calculează in sens invers adică de la anul 1 înapoi.