| chiftelutacrocanta a întrebat:

Oare depresia si tristetea pe care o simtim in zilele noastre nu se datoreaza faptului ca ne-am cam indepartat in ultimele secole de mama natura si ne-am cam aruncat in bratele tehnologiei si a naturii moarte? Suntem copiii naturii,avem nevoie de oxigen,de imagini vizuale naturale, de sunete ale naturii, si asa mai departe, nu credeti ca in lipsa naturii suntem cam tristi si depresivi?

1 răspuns:
| nugasescusernameliber a răspuns:

Avem nevoie si de evolutie, nu puteam ramane in stadiul de vanatori salbatici toata viata. Acum depinde de fiecare cat si cum foloseste tehnologia, este utila pana la urma dar ca orice altceva, abuzul e tot abuz.
Sunt oameni care lucraza toata ziua pe calculator dar gasesc o metoda sa se destinda, iasa in parcuri, practica un sport, etc. Sunt si persoane care toata ziua stau pe telefoane, laptopuri, merg cu masina pentru 2 statii, etc.
Natura mai exista deocamdata, dar cum ziceam, vezi in parcuri oameni care alearga sau se plimba dar vezi si persoane care butoneaza telefonul 2 ore pe o banca.