| anonim_4396 a întrebat:

Oare noi crestini gresim ca ne inchinam icoanelor? porunca a 2 a lui Dumnezeu zice sa nu ati faci clip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor ce sunt in cer sau jos pe pamant si sa nu le slujesti si nici sa te inchini inaintea lor, gresim noi? suntem inselati de satan? inchinandu-ne la icoane?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Eu cred ca gresim. Si am sa iti spun de ce. Din doua motive. 1) Multe icoane reprezinta sfinti. Biblia spune asa: "Priviti tinta la Capetenia desavirsirii voastre, la Isus". Mai mult, cind un om iubeste pe cineva, nu il mai intereseaza alte persoane, ci doar persoana iubita, iar daca Dumnezeu vrea ca eu sa Il iubesc cu toata fiinta mea, atunci toata atentia trebuie sa i-o acord Lui. Deci daca toata atentia si privirea trebuie sa imi fie tinta la Dumnezeu (Isus), mai pot eu sa ma uit, si chiar mai mult, sa ma inchin, la altii? 2) Orice icoana e o imagine, Dumnezeu a dat porunca a doua pentru ca e de inteles ca nici o imagine, oricit de reusita ar fi ea, nu va putea reprezenta exact lucrul pe care vrea sa il redea. Daca la icoanele cu sfinti mai merge, la Dumnezeu acest lucru poate fi grav, caci cel ce priveste imaginea, isi poate face o imagine (mental, spiritual vorbind) incompleta sau distorsionata despre Dumnezeu. Si, cel, mai adesea, tendinta e de a te opri la imagine, la a te inchina ei, si nu a merge la realitate, la ceea ce vrea ea sa spuna de fapt. De aceea in trecut oamenii isi faceau idoli, caci aveau ceva concret, ceva vizibil caruia sa se inchine. E mai greu sa te inchini la ceva nevazut (asa cum este de fapt Dumnezeu) decit la ceva vizibil, si de aceea apare aceasta tendinta de a te inchina imaginii, icoanei. Si de aceea si interzicerea crearii de imagini sau chipuri cioplite.

3 răspunsuri:
| geo691 a răspuns:

Multe secte se agata de chesti de gen si chiar reusesc sa ademeneasca noi adepti, importat e sa crezi, daca ne-am nascut intr-o religie trebuie sa o respectam, in practica da e o intrebare asta dar eu nu pot sa iti dau raspunsul potrivit doar un preot sau un student la teologie.

| SelinaKyle a răspuns:

Chiar mai pus pe ganduri... Dar cred ca nu e gresit deoarece crestinii care mai au un bob de mustar de credinta adevarata ar pute muta muntii cu credinta fara sa se inchine nimanui doar prin simplul fapt de a se ruga care in ziua de astazi multora li se pare ceva neimportant. Cred ca ma voi informa mai mult legat de asta... MS Sper ca tie de folos!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@geo691 de ce vorbeşti dacă nu ştii ce înseamnă sectă?! Te iei după toţi ceilalţi fără a cerceta... păcat!
O sectă este o grupare religioasă strânsă pe un alt principiu decât cel al trupului lui Hristos. Este categoric aşa când cei care compun o grupare deosebită sunt priviţi ca fiind membri ai ei. Înseamnă a umbla în spirit de sectă când numai pe aceia îi recunoşti practic, fără să gândeşti că ei sunt membrii ai grupării. Nu vorbesc despre disciplina care se face în sânul unităţii trupului lui Hristos, ci de principiul pe care ne strângem laolaltă.

Cuvântul nu recunoaşte în vreun fel să fii membru al vreuinei Biserici; el vorbeşte totdeuna de mădulare ale trupului lui Hristos. Dar acestea sunt legate împreună ca să arate unitate în mersul împreună.

Pot cita Matei 18.20 ca o încurajare preţioasă în aceste timpuri de împrăştiere, în aceste timpuri triste din zilele din urmă, când Domnul promite prezenţa Sa celor doi sau trei adunaţi împreună în Numele Său. El ne dă 2 Timotei 2.22 ca să ne îndrumeze pe calea voii Sale, în mijlocul confuziei care stăpâneşte în jurul nostru.

O zi minunată tuturor!