| chiftelutacrocanta a întrebat:

Oare noi suntem deja morti undeva in trecut,si tot ce se petrece este doar un vis paralizat al cadavrului nostru original? Sau suntem deja morti in viitor intr-un loc anume,si tot ce facem este doar o intamplare care ne apropie tot mai mult de acel loc,in care suntem intinsi si fara viata? sau moartea ne-o facem cu mana noastra? In ce categorie credeti mai mult, sau aveti alta varianta? De multe ori incerc sa ma scutur de viata,crezand ca totu-i un vis,dar imi dau seama ca cadavrul meu din trecut, e prea inlemnit si nu simte.

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Nimeni nu stie de fapt ce e cu viata si cu moartea, insa putem sa filosofam cum ai facut tu acum prin aceasta intrebare.happy e frumoasa FILOSOFIA dar raspunsurile la intrebarile tale nu se pot afla si nu stiu daca se pot afla vreodata, tind sa cred ca nu prea ne este dat de sus sa stim clar 100% ce este cu viata si cu moartea.happy
Dar o sa aflam toti, dupa moarte, mai devreme sau mai tarziu.

| RAY a răspuns:

Da man sunt mort de somn acuma, fi serios

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu cred ca si inainte eram in viata, si dupa, tot in viata o sa fim.

| cristimihailov a răspuns:

Offf... Chifetluto...tu chiar te-ai pierdut pe drumul vietii... mergi inainte fara directie. E bine oricum.

Citisem o zicala de curand pe net: stii de ce oglinda retrovizoare este mai mica decat parbrizul? Pt ca drumul care vine e mai important decat cel lasat in urma.

Pierde-ti timpul cu ceva mai de viitor... ar fi o sugestie.

| Morrígu a răspuns:

Și eu mă simt creator al lumii câteodată. Mă consolează marele nimic și uneori revoltă, că mintea mea poate crea stricăciune dar și mirificul.
Oricum, doar imaginație, posibil dar NIMIC concret.

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Eu cred ca noi ne facem moartea singuri, poate ca suntem undeva morți în viitor, dar oricum moartea noastră este cauzată de noi înșine.Dar eu tind să cred ca noi am fost mereu în viață și o să fim mereu doar ca noi nu ținem minte nimic din trecut și nici din viitor.Deci după parerea mea moartea este doar o iluzie creată de omenire.