| anonim_4396 a întrebat:

A - Ce, nu putem sa-i facem pe altii sa se inchine zeului nostru? Hai sa spunem ca deja se inchina lui si am rezolvat problema.
B - Bai ce inteligent esti, bravo.

Dupa un timp

X - Hei, voi va inchinati tot zeului meu.
Y - Pai tu nu ai reincarnare...
X - straight face
Z - Noi avem mai multi zei
X - straight face
Y - Daca noi ne inchinam tot zeului tau dar sub un alt nume, de ce zice zeul tau sa ne ucideti?
X - straight face
Z - Dar daca tu esti cel care se inchina zeului nostru?
X - Pai nu e acelasi lucru?
Z - Nu chiar... tie ti-a oferit anumite reguli, noua altele. Daca varianta noastra e corecta, atunci tu trebuie sa urmezi regulile noastre.
X - straight face
T - Noi unde ajungem dupa ce murim : in varianta noastra de viata dupa moartea sau in a voastra? Sunt versiuni diferite.
X - straight face

Acum clasicul "cum comentati"?

10 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Dar tu o ti intr-una cu zeul asta, dar m-ai lasa zeii astia in pace ca s-a plictisit toata lumea de tine si de zeul asta de care vorbesti, orice intrebare vad de la tine este cu zeul asta, zeul tau zeul meu zeul ala zeul nu stiu care, nu crezi ca s-a acrit la lume de tine?

| anonim_4396 explică (pentru CristiB93):

Ma doare-n cot de parerea voastra legata de mine. Stiu motivul pentru care nu va convine ca pun intrebari. E foarte simplu : va pun in dificultate.

Din acest motiv simplu, voi vreti sa tac. Aveti o mentalitate primitive, voi mergeti pe modelul "nu ne convine, sa se cenzureze". Saracutii de voi, saracutul de tine.

E foarte simplu bai "specialule". Nu-ti plac postarile mele? Nu le mai deschide. Da-mi ignore si nu o sa mai vezi postarile.

Fie ca vrei sa accepti fie ca nu, tu ca si crestin te inchini unui ZEU. Daca o arzi cu idiotenii gen "eu nu am un zeu, eu am un creator" atunci trebuie sa accepti ca poate exista ceva superior acelui "creator" (niste zei spre exemplu). Stiu, neuronul tau nu te ajuta sa intelegi. Nici nu ma astept. E prea complicat pentru tine.

Ba mai mult de atat, crestinismul fie este o religie politesita fie este una exagerat de ilogica.

| CristiB93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate dar esti dereglat rau de subiectul asta, mai bine te-ai lasa batut cu religia,ca numai prostii socoti, de unde naiba ai mai scos crestinismul religie politeista, cred ca ai scris in timp ce trageai pe nas. Apoi postarile tale ma enerveaza ca tot timpul au acelasi subiect, Zei zeul, zeul ala, zeul celalalt, dar mai vino si tu cu ceva nou, de cateva luni tot cu zeii o ti.

| anonim_4396 explică (pentru CristiB93):

Si cam despre ce vrei sa vorbesti la categoria "religie"? Nu despre zei? Ce intelegi tu prin "religie" si prin "zei"?

Ce e gresit in a pune intrebari legate de zei la categoria religie? Nu despre asta e vorba? Tu ca si crestin te inchini unui zeu ( sau unor zei. Depinde din ce ramura faci parte).

Apropo, tentativa ta penibila de a face misto de afirmatia mea cu politeismul in crestinism denota ca esti praf la capitolul crestinism. E clar ca nu iti cunosti religia si nu cunosti alte ramuri. Poate ramura ta nu este politeista. Bun, dar asta inseamna ca este ilogica (mai ilogica decat versiunea politeista a crestinismului).

Despre ce vrei sa vorbesc la "religie"? Despre stiinta? Ma indoiesc de faptul ca esti capabil sa intelegi stiinta. La acel capitol esti mai varza decat varza.

Nu te mai crede intelligent cand imi lasi mie raspunsuri deoarece nu iti iasa. Te-am inchis, te inchid si o sa te inchid tot timpul.

Zi-mi tu (inteligentule) despre ce ai vrea sa discut la categoria "religie" daca despre zei nu vrei. Biologie? Avem deja o categorie pentru asta. Mici? Avem si pentru asta. Manele? Raspunsurile tale imi dau impresia ca esti fan Salam (victoria).

Ce intelegi tu prin "zei"? Stii macar ce inseamna acel termen?

| CristiB93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice altceva, ce intreaba si ceilalti utilizatori, dintre toti doar tu intrebi de zei, dar credeam ca esti destul de destept incat sa crezi ca zeii nu exista, de ce sa o tii atata pe ceva ce nu exista. Apoi nu ma cred inteligent, dar nu ma lua cu stiinta ca nici tu nu esti mai bun, sau esti cumva om de stiinta si eu nu stiu?

| anonim_4396 explică (pentru CristiB93):

Nu are importanta ce sunt eu. Asta e categoria religie. Daca vrei sa discutam despre stiinta, sunt dispus oricand (dar stiu ca esti mai varza decat varza si stiu ca va fi degeaba).

"zeii nu exista"... pai ei chiar nu exista. Si nici zeul tau.

"ce intreaba si ceilalti utilizatori"... pai ceilalti utilizatori (majoritatea) sunt crestini si au impresia ca "religie" inseamna "doar crestinism". Majoritatea intrebarilor postate aici sunt absurde. Postarile mele tin de aceasta categorie. Eu pun intrebari ce tin de RELIGIE si de zeii care apartin diverselor religii. Din moment ce la aceasta categorie nu intra si personae care sunt de o alta religie, pun intrebari ce tin doar de zeul crestin.

Spre exemplu, daca eu te iti pun tie intrebari ce tin de Hinduism sau oricare alta religie te uiti ca muta la balta. Ba mai mult de atat, daca iti pun intrebari ce tin fix de religia ta esti praf. Vrei sa complicam? Daca iti pun intrebari ce tin re alte ramuri ale religiei crestine esti varza.

"zeii nu exista"... CORECT. Dar in acea lista intra si zeul crestin. fie ca vrei sa accepti fie ca nu, dumnezeu este un zeu.

Apropo, nu mi-ai zis ce intelegi tu prin "zeu" si prin "religie". Stii macar ce inseamna acei termeni? Am impresia ca nu. Presimt ca pentru tine, religie inseamna "doar crestinism" iar "zeu" iti este un termen necunoscut. La partea cu zei, cel mai probabil imi vei da definitia din dex. Iti zic de acum, acea definitie este eronata si sunt dispus sa fac pariu pe orice ca a fost scrisa de un crestin.

Dupa cum am zis, motivul pentru care nu vrei sa mai pun interbari este ca te / va incomodez si ca te / va pun in dificultate.

"ca nici tu nu esti mai bun"... esti dispus sa pariezi?

| usuk a răspuns:

Zei si povestioare
basme nemuritoare
daca alegi sa crezi in ele
nu ti cont de alta parere
daca alegi sa nu mai crezi
uni zic ca iadu' il vezi
daca ajungi sa nu mai stii
parca ai fi mai castigat ca altii

| zurick a răspuns:

Versiuni diferite, pari diferite, adevaruri diferite(atunci nu mai e adevarul adevarat)Oricum spun nu mai prostii... Unde ajungem? Nici o religie nu-ti poate dovedi unde vei ajunge, toate iti vor spune dar vor dovedi doar din cartile sfinte, pentru ca alt fel nu pot.Normal este ca nici macar sa nu-ti pese ce crede altul(referitor la enspe mii de zei), conteaza ce crezi tu, dar asta nu mai exista.
PS.Nu trebuie sa mi-o mai spui stiu ca am scris numai prostii.

| iurii75 a răspuns:

Că este eronată părerea - deoarece există un singur Dumnezeu adevărat, n-are importanţă ce religie ai, toate sânt căi diferite ce duc în acelaş loc.
Normal că este o mare diferenţă.

| gorigoscop a răspuns:

Noi dupa ce murim? o.o pai eu nu cred in nimic..deci cred ca ajung... ceva neam de fantoma rolling on the floor, nu ma acu serios, ajungem toti intr o camera alba si jucam table...este o intrebare buna, dar totusi la care nimeni de pe planeta nu ti ar putea raspunde