| lucruriinteresante a întrebat:

Oare toti conducatorii erau obligati sa aiba inteligenta emotionala? ca normal ar trebui sa se controleze presedintii si multi altii, oare Putin o avea autocontrol emotional? daca are de ce e frustrat is vrea sa faca atatea probleme?

2 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Uite-te tu in toata istoria care a fost okey? Foarte putini.
Tine de natura umana, egoisti, rai, violenti, ca astia in trecutul indepartat supravietuiau mai mult si mai sigur, sunt calitati adaptative pentru supravietuire.

Nu tine de nici un Putin sau altul, majoritatea aia care conduc, vor tot ei.
Si oricine ar ajunge sus ar cam face la fel, iar daca nu faci la fel, te zboara ailaltii de langa tine care nu-s exceptii sa fie okey.

Sper ca ai inteles acum.

Ca asa punem problema si de ce americanii au facut probleme si au fost campioni la asta, nu doar Putin.
De ce s-au bagat peste tot, Irak (invazia aia a fost criticata la nivel mondial dar de forma doar), Libia, Belgrad, Vietnam, etc.
Ca astea sunt stiute de toata lumea.
De ce au facut crime si au bagat americanii de etnie japoneza in lagare in 1942?! Ce vina aveau aia ca imparatul japoniei a vrut razboi cu americanii?
Asta chiar in documentarele lor se zice.
Ce au avut cu negrii mereu?! Ce cautau sa-si faca colonii adica sa intre cu forta peste altii?! Si SUA, Anglia, Franta, etc.

Ca toata lumea zice doar de Putin. Ale cui erau coloniile din toata lumea?! SUA, Franta, Spania, Anglia, etc, Anglia era cea mai ciumega putere mondiala inainte.

De aia zic ca tine de natura umana, nu de unul sau altul neaparat.
Ca doar nu toti de dinainte erei noastre si pana acum au fost frustrati, hai sa fim seriosi.

Ca vrem noi sa vedem doar pe unul sau altul din interesele geopolitice ale celor de sus (care ne fac sa credem ce zic ei), asta e alta. Dar daca stai sa analizezi 95 % au fost niste lepre.

Decebal ce facea? Ca sa fie sef de ginta si sa ai nevoie de el, ii zgandadea pe romani ca sa faca razboi.
Ca sefu de ginta era sef de mai multe triburi pe timp de razboi.
Romanii nu prea porneau razboi asa aiurea ca aveau o legislatie, ca trebuia sa arati ca cineva te ataca ca sa propui razboi. Mai atacau si asa, dar mai rar.
Dacii nu aveau aceasta regula.

Turcii de ce vroiau sa acapareze tot? Napoleon de ce vroia sa cucereasca globu?

Asa ca trage concluzia tu.

| LisaJulie a răspuns:

Pare ca ai mai pus întrebarea asta! Anyway după părea mea fiecare președinte trebuie sa știe sa se controleze, sa aibă autocontrol, cât despre Putin după părerea mea este o persoana complexa cu o gândire ulta-naționalista și imperialista dar un om inteligent care nu vrea ca țara lui sa depinde de altcineva