| user_7557 a întrebat:

Oare vor iesi romanii vreodata din ignoranta? Oare vor intelege vreodata romanii ca pupatul unor resturi putregaite ale unor cadavre (moaste) este o practica primitiva si reprezinta doar un tip de idolatrie mascata? Oare cand vor intelege romanii ca nu au nevoie de intermediari hulpavi si nesatui (in speta preotii) in relatia lor cu Divinitatea? Oare de ce se construiesc mii de biserici cand romanii mor de foame? s. a. m. d. Exista vreun roman care s-a vindecat/imbogatit/implinit dupa ce a lins un deget uscat de cadavru?

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Daca la asta s-ar rezuma ignoranta romanilor am sta bineoh go on
Dar nu aici e buba.Noi suntem ignoranti la absolut toate capitolele:incepand de la propria persoana si terminand cu felul in care ii tratam pe altii
Romanii sunt cunoscuti ca un popor credincios.Credinta este direct proportionala cu lenea. Din pacatewinking
Ia sa puna mana sa munceasca sa vada cum se imbogatesc.Nimic nu pica din cerhappy

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca te-ai uitat atent la cei care pupa moaste, probabil ca ai remarcat ca 90% din ei sunt batrani. Au timp berechet, sunt bolnavi, traiesc ( multi) dintr-o pensie amarata. Ce le-a mai ramas decat, credinta ca o vor duce mai bine intr-o buna zi.

| Ioana1984 a răspuns:

Buna, sa stii ca nu ai dreptate pe jumatate.Eu am dat sute de milioane la doctori ca sa am un copil, care inca nu il am, dar pana la urma sa stii ca Doctorul nostru tot Dumnezeu ramane, el da si el i-a viata la toti. Cei care merg la biserica merg in speranta ca ii vor ajuta Bunul Dumnezeu, nu cum zici tu la lins cadavre, si eu merg des la Mitropolie in Iasi la Sfanta Paraschiva, si ma simt mai bine, merg si cer ajutor in a avea un copil.Altii merg pentru sanatate, fericire, se roaga pentru a castiga un ban sa cumpere la betii copii pe care ii are acasa, o bucata de paine, nu dulciuri. Tu poti sa o numesti cum vrei, practica primitiva, dar nu ai dreptate.Este o vorba, Dumnezeu intarzie dar nu uita.Asa ne rugam toti la El sau la moastele din tara.Si nu ca te duci la biserica dai bani si gata, acolo poti sa intri iti zici rugaciunile tale, si ai plecat nu esti nevoit sa lasi milioanele acolo sa stii.Sunt care lasa si 1 leu, cat te lasa sufletul, nu ca sa il imbogatesti pe preot.
Aici iti dau dreptate, ca multi din noi lasam multi bani pe la biserica si se construiesc in fel si chip, cand altii mor de foame.Eu iti dau un exemplu:eram la un mare supermarket si in fata mea era un preot, cu bani de 1leu si de 5 si-a cumparat aparat de tuns iarba care era 20 de milioane, a stat aia sa numere toti banii aia 1 ora.Pai preotii isi cumpara aparate de tuns iarba cu banii nostri? Asta chiar a ajuns bataie de joc.
Eu rog pe cei care vor citi raspunsul meu sa se gandeasca ca a merge la biserica si a se ruga la Bunul Dumnezeu, nu este nici o taxa de intrat in biserica, ne rugam si fara a lasa bani. Aaaa daca vrei sa faci o pomana, du-te ia o paine si da de pomana la un amarat pe strada, mare pacat e sa dai bani de pomana.Succes in viata la toti cei ce ati citit mesajul meu.

Răspuns utilizator avertizat