| aurelian87 a întrebat:

A-ati renunta la religie, la pupatul de moaste (cadavre), donatiile catre biserica si mersul in coate ca niste oi pentru 100.000 €?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
| RandyMarsh a răspuns:

Nu o să răspundă nimeni până nu te văd cu banii în mână. Atunci să vezi ce se mai înghesuie...

| milan9 a răspuns:

Pentru cati € ar putea cineva sa incalce aceasta cerinta a Mantuitorului:

-,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

Pentru cati € ar putea cineva sa-si vanda sufletul? sad

Răspuns utilizator avertizat
| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Cand a cerut El sa mergi in coate ca poate iti stergi din pacate, ca si cum Jertfa Lui nu este de ajuns? Si daca faci asta nu ca sa stergi pacate, ce sens are sa faci asta? Cine iti cere asa ceva? Inchinatul la moaste este interzis clar. La acestea doua nu vad vreo problema sa renunti. In rest, la credinta nu merita sa renunti pentru nimic.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Respectul adresat sfintilor prin cinstirea adusa chiar si trupului sfantului NU este interzis. Acest gest nu se confunda cu divinizarea omului, a sfantului, a trupului sfantului. Nu se intampla asa ceva.
De ce vor sectantii baptisti sa-si imagineze ostentativ acest lucru? thinking Tine oare de consecventa atacurilor si a prozelitismului pe care ei il fac?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Adevărata pocăinţă, Hristos a legat-o strâns de Biserica Sa. - Una Singură!
În afara Bisericii nu există decât regretarea păcatului, fără o lucrare a harului! Ori Hristos nu a vorbit degeaba atunci când a legat iertarea de o lucrare a harului...:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii)

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Asa e, da! In sfarsit formulezi si tu raspunsuri, vad.winking

| mentholinks a răspuns:

Am si renuntat la ele cand am aflat pe Isus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU.Ar insemna ca iuda e un mic copil fiindca s-a vandut pe 30 de arginti, in comparatie cu mine care m-as vinde pentru oricat de multi bani.dar tu sa ai banii pregatiti, fiindca vei gasi amatori si inca repede.

| corinelmik a răspuns:

Nu am cum sa renunt pentru ca nu fac parte din viata mea si nu sunt de acord cu ele.Tu la ce ai fii dispus sa renunti pentru bani? AI la ce sa renunti?

| CsD69 a răspuns:

Eu nici nu am facut astea, dar as fi renuntat si pe gratis daca era cazul. happy