| AFR81 a întrebat:

Observ ca exista multe persoane care militeaza pentru drepturile homosexualilor. Am cateva intrebari pentru ei. Daca tot fac asta, de ce nu se lupta si pentru a fi legalizat incestul? Nu cumva e vorba de acelasi principiu? Nu e vorba de iubire? Daca fiica nu e abuzata de tata si il iubeste sincer, de ce nu i-am lasa sa se casatoreasca legal? De ce incestul este pedepsit penal? Nu cumva se incalca, astfel, drepturile omului? Si asa vad ca se face praf si se intoarce pe dos notiunea de familie in ultima vreme. Nu e iubire atunci cand mama intretine relatii sexuale cu fiul? Nu ar trebui sa-i toleram? Doar se iubesc, nu?

P.S. Sunt foarte curios si o sa citesc cu maxima atentie raspunsurile primite. Sper ca intrebarea sa nu-mi fie stearsa.

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Pedofilia și incestul sunt lucruri total diferite.
De obicei, cele două se bazează pe abuzul sexual, nu pe iubire.

Și totuși, nu-mi pasă de drepturile homosexualilor.
Sau poate, puțin. Cu cât mai mulți bărbați fac sex între ei, cu atât avem noi mai multe femei.

| Divy a răspuns (pentru LoveSleep):

Dar dacă sunt mai multe lesbiene ce faci omule?

| LoveSleep a răspuns (pentru Divy):

A, da.
Mereu uit.
Am senzația că homosexualitatea e formată doar din gay laughing
Asta pentru că ei sunt cei care îmi fac scârbă și pe ei îi văd anormali. Lesbienele mi se par ok. laughing

| Divy a răspuns (pentru LoveSleep):

Ți se par dar mai rămânem cu femei?

| LoveSleep a răspuns (pentru Divy):

Evident. Uită-te puțin la întrebarea asta, nimeni nu are șanse la vreuna. Poate doar tipul care a pus întrebarea, dacă joacă bine tenis.

| Divy a răspuns (pentru LoveSleep):

Eu credeam că fetelor le place la piscină, baltă apă să fi ude laughing nu crezi dă un înotător era mai apreciat laughing

| T0T a răspuns (pentru LoveSleep):

Pedofilia și incestul sunt orientări sexuale ca homosexualitatea. Nimeni nu zice nimic de abuz, eu sunt complet pro cât timp vine din ambele părți de la o vârstă când adolescentul are discernământ. E aiurea să confunzi o orientare cu abuzul, sunt lucruri total diferite.

| LoveSleep a răspuns (pentru T0T):

Mă gândeam doar la partea în care nenea de 50, violează fetițe de 10 și riscul de abuz sexual venit de la un pedofil e mai mare decât cel venit de la un homosexual.
De obicei, lucrurile astea vin la pachet.

În fine, ideea era că nu poți compara atât de ușor și nu poți da drepturi pedofililor atât de ușor ca și homosexualilor.
Și nu poți să spui că "sunt pro, atata timp cat vine din ambele parti de la o varsta cand adolescentul are discernământ". La vârsta când adolsescentul are discernământ, nu se mai pune problema de pedofilie.
Și nu confund nimic, dar a privi pedofilia ca o orientare sexuală și singurul mod de a le da drepturi pedofililor înseamnă, a le permite să seducă și să facă sex cu copii.
Nu poți găsi o cale de mijloc. Gen, copiii să aibă minim 16 ani. Pentru că la 16 ani, nu te mai f^e nimeni. sad

| T0T a răspuns (pentru LoveSleep):

Păi acum pedofilia din punctul meu de vedere poate să fie și ceva gen unul de 40-50 de ani cu una de 15 ani. Aia de 15 ani practic încă e copil. Depinde de cum privești lucrurile. Ceea ce contează e că sunt destui pedofili printre noi care nici măcar nu recunosc acest lucru. Până la abuz însă e cale lungă. Așa poți zice că majoritatea sunt hetero, până să zici că sunt violatori, iar, e cale lungă.

34 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Homosexualitatea nu o alege nimeni,nici eu nu am ales sa fiu hetrosexual,asa ca nu inteleg ce sens au intrebarile,homosexualitatea e o normalitate in natura din care facem si noi parte, sunt cazuri in care femeile simt atractie fizica sexuala fata de parinti lor, frati lor daca au fost despartiti de mici, e si o cauza pentru asta e o gena care din cauza ei simti atractie, dar in mod normal nu simti atractie fata de parinti, frati daca sunt crescuti impreuna, nu trebuie legalizari facute asta e natura umana care o vrem ignorata, nici o lege nu poate opri natura umana

| Drimmero a răspuns:

Ai pus punctul pe i, tunare,, bravo!
Sunt curios de unde atata sustinere pentru homosexuali/

| AFR81 explică (pentru Drimmero):

Mda... Daca mergem in directia asta, la un moment dat se va pune problema sa fie legalizata si pedofilia. Tot iubire e...

| Drimmero a răspuns (pentru AFR81):

Dar totusi,, se vorbea despre bagarea homosexualilor in puscarie, aici pot sa zic ca ma opun, n-ar fi drept sa faca puscarie pentru atat, fara sa aiba infractiuni.
Lumea a luat-o pe cai gresite.

| T0T a răspuns:

Ai dreptate. Eu aș fi pro. Să facă fiecare ce vrea atâta timp cât nu mă afectează pe mine.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Singura problemă cu incestul e că celor în cauză ar trebui să li se interzică să aibă contact sexual neprotejat, nu de alta dar sunt șanse extrem de mari ca copilul să iasă handicapat.

| AFR81 explică (pentru T0T):

Daca mergem pe ideea asta, n-ar fi normal sa legalizam si pedofilia? E vorba tot de iubire nu? "Sa faca ce vrea atata timp cat nu ma afecteaza pe mine".

| T0T a răspuns (pentru AFR81):

Da, dar să fie o vârstă minimă gen 15 ani(cum deja mi se pare că e legal la 15 ani) când adolescentul are discernământ pentru a alege.

| sublime89 a răspuns:

Nu exista nicio legatura intre incest si homosexualitate. Sunt lucruri complet diferite, iar asta ar trebui sa fie la mintea cocosului. Astea sunt doar niste conexiuni false facute de cei ca tine, care din prea mult conservatorism sau credinte religioase, vor sa interzica unei minoritati drepturi egale cu majoritatea. Romania se face de rusine in perioada asta, demonstrand lumii ca e una dintre cele mai homofobe si primitive tari din Europa si din lume. In toate tarile civilizate din Occident si nu numai, persoanele LGBT se bucura din ce in ce mai mult de drepturi egale cu cei heterosexuali. Doar in tari de lumea a treia ramase in urma, sau ultrareligioase mai exista un asemenea nivel de homofobie. Romania a vrut sa se integreze in Occident, in UE si-n alte structuri, dar se pare ca locul ei e mai degraba alaturi de "mama" Rusia, una dintre cele mai homofobe tari din lume. Fratii nostri ortodocsi, ce sa mai vorbim.

| AFR81 explică (pentru sublime89):

Daca doi barbati sau doua femei se iubesc si doresc sa le fie recunoscute anumite drepturi, ce i-ar impiedica pe o mama si baiatul ei, un tata si fata lui sau pe doi frati (fata si baiat) sa ceara acelasi lucru? Legatura este mult mai mare decat ti-ai imagina. Este vorba de iubire. Nu asta era argumentul folosit de reprezentantii LGBT? Nu spuneau ei, de fiecare data cand triumfau, iar drepturile le erau recunoscute in vreo tara, ca iubirea invinge mereu? Te rog, daca poti, sa combati ideea asta. In fata aceleiasi probleme a fost pus si Remus Cernea care este, dupa parerea mea, unul dintre cei mai mari manipulatori si escroci din istoria politicii romanesti si nu, nu spun asta pentru ca nu impartasesc aceleasi idei ca si el, ci pentru ca, pur si simplu, multe dintre argumentele sale, bazate pe minciuni, sunt scandaloase. Dan Diaconescu mai aparea la televizor acum cativa ani si mintea cu o nerusinare comparabila. Da, si cum spuneam, fiindu-i pusa aceeasi intrebare sau fiindu-i dat acelasi exemplu, a deviat in stilul tipic, a facut fel si fel de asocieri, a adus argumente prostesti si a sfarsit prin a pune la indoiala inteligenta celorlalti participanti la discutie care, spre deosebire de el, au terminat cel putin o facultate. Chiar daca este cel mai satisfacator raspuns pe care l-am primit pana acum, as prefera sa te axezi si sa aduci contraargumente la aceasta idee: nu e vorba tot de iubire?

| sublime89 a răspuns (pentru AFR81):

Cum am zis, homosexualitatea nu are nicio legatura cu incestul sau cu pedofilia, sau cu zoofilia, sau cu ce mai incearca homofobii s-o asocieze. In homosexualitate nu e vorba despre parinti si copii, sau despre oameni si animale sau orice altceva de genul asta. E vorba doar despre doi oameni de acelasi sex, adulti, care se simt atrasi unul de celalalt. E foarte simplu. Nimeni nu poate nega cu argumente stiintifice ca exista oameni care se nasc asa, si ar trebui sa aiba drepturi egale cu toti ceilalti, pentru ca sigur nu comit nimic imoral sau ilegal. Cine suntem noi sa le spunem ca fac ceva gresit, sau ca simt ceva gresit? O sa le luam la oameni si libertatea de a simti ceva pentru cineva? Iar o definitie a iubirii nu cred ca suntem noi in stare s-o dam. Au stat si oameni mult mai destepti decat noi de vorba despre asta si n-au ajuns la nicio concluzie clara. Dezbateri de genul celei pe care o avem noi doi s-au purtat deja in tarile occidentale, si cam peste tot au castigat cei care au punctul meu de vedere. In alte tari din lumea a 2-a si a 3-a, cum suntem si noi, dezbaterile incep abia acum, sau au inceput cu ceva timp in urma si au fost castigate de cei care gandesc ca tine. Ce se va intampla in Romania, nu stiu, dar daca tot vrem in Occident mi s-ar parea normal sa le impartasim si noi valorile. Nu spre asta vrem sa tindem ca tara? Daca nu vrem, atunci poate trebuia sa intram in Uniunea Eurasiatica, si nu in Uniunea Europeana.

| AFR81 explică (pentru sublime89):

Urasc cand oamenii care sustin drepturile homosexualilor se cred, in disputele cu ceilalti, superiori, luminati, inteligenti, educati, emancipati. Cu alte cuvinte, eu sunt prost, tu esti destept, asta reiese clar dintr-o fraza din amplul tau raspuns. De unde vine, totusi, desteptaciunea asta? Din faptul ca sustii ca un cuplu de homosexuali sa poata sa se casatoreasca legal si sa adopte copii? Oamenii care respecta si promoveaza valorile traditionale intr-un mod cat se poate de tolerant (nu am treaba cu ei, ii respect ca oameni, pot sa faca ce doresc la ei acasa) sunt niste incuiati. Am inteles ideea, nu m-am suparat, insa prefer sa inchei discutia aici.

| Drimmero a răspuns (pentru AFR81):

Vezi de ce te respect eu pe tine,, tunare?

| AFR81 explică (pentru Drimmero):

happy

| Drimmero a răspuns (pentru AFR81):

Cu toate ca ai zis ceva ce eu nu concepeam sa vad la tine vreodata,, dar te mai intreb o data. Ce facem pe Old Trafford sambata viitoare?

| AFR81 explică (pentru Drimmero):

Sper sa batem, desi o sa fie meci greu. Mergem bine momentan. Un gol ici-colo si puteam fi pe #1 la diferenta de puncte.

| Drimmero a răspuns (pentru AFR81):

Asta e mana numai si numai a lui W0nger, chiar nu vezi cat de evident se da la o parte din calea titlului? De la meciul cu Boro trebuia s-o dam jos pe City, n-am reusit noi si au reusit Chelsea si Pool care au venit tare din spate facand scor de tenis in etapa trecuta. As zice mai multe despre Wenger, dar risc sa tinem o polemica doar despre acest personaj pe care am inceput sa-l displac de ceva sezoane incoace!

| AFR81 explică (pentru Drimmero):

Parcursul bun din sezonul asta i se datoreaza si lui Wenger in mare masura.

| Drimmero a răspuns (pentru AFR81):

Nu vreau sa cazi in extrema naivitatii, cum am cazut si eu de multe ori si apoi am realizat ce prostie am putut sa am.
Nu stiu daca ai observat vreodata ca Arsenal mereu in prima parte a campionatului era echipa cea mai in forma, iar la retur se iscau accidentari si forma slaba, si eventual o lupta pentru un loc 4, pai Arsenal e echipa sa se bata pentru locul 4, W0nger asta vrea? Lui ii convine doar o participare in UCL luata din campionat. Il vreau plecat de mult timp, Henry si multi altii au plecat din cauza lui, daca iti mai amintesti. Datoria catre Emirates Stadium a fost achitata, pretextul asta nu mai exista, Wenger daca este un domn, se putea retragea de la acel FA cup din 2014,, dar p.r.o.stia si batranetea i-au supt mintea si nu mai e bun de nimic. Mosneagului i-a sosit ceasul pentru a-si lua adio de la club si sa se pensioneze, are avere de invidiat, ce-i mai trebuie lui fotbal? Am avut dispute cu tunari de-ai mei pe tema 'Wenger', eu fiind mai mai just de felul meu si n-am acceptat sa-mi vad clubul calcat in picioare, pe cand ei o tineau pe a lor spunand ca Wenger e zeu, ca e maret si etc. Episodul Luis Suarez e picatura care a umplut paharul, de atunci am o repulsie fata de el enorma, avea o sansa atunci sa-l iert de toate pacatele, dar a reusit sa ma enerveze iar.

| sublime89 a răspuns (pentru AFR81):

Imi pare rau, dar nu pot sa te laud pentru inteligenta ta atunci cand compari homosexualitatea cu incestul, doua lucruri care nu au nicio legatura. Si-mi place ca tot tu esti cel care te numesti "tolerant". Nu vrei ca altii sa aiba drepturi egale ca si tine, dar te autointitulezi tolerant. Te-ai intrebat vreodata ce ai crede despre subiectul asta daca s-ar fi intamplat ca tu sa fii homosexual? Crezi ca ar fi fost imposibil cumva ca si tu sa te nasti asa? Ti-ar fi convenit apoi sa vii pe aici si sa vezi intrebari precum cea pusa de tine? Sincer, mi-e mila de oamenii atat de incapabili sa gandeasca obiectiv, asa cum esti tu.

| AFR81 explică (pentru sublime89):

Hai sa zicem ca poate eu n-as fi mai inteligent ca tine, desi ma indoiesc de asta. Dar Ioana Picos si Mihail Neamtu? Exact aceleasi argumente aduc si ei, exact ceea ce am scris eu aici spun si ei, in direct la televizor pe un post foarte urmarit. Imi pare rau ca nu am gasit exact fragmentul, insa o sa-ti las emisiunea intreaga. Poti derula pana in momentul in care intra Cernea in discutie prin telefon. Dupa cum am spus, toti sunt prosti, numai voi sunteti destepti. Orice intelectual ar veni la televizor si ar sustine valorile traditionale ar fi blamat de sustinatorii LGBT care, slava Domnului, sunt minoritari in Romania. Vai si amar. Mi-am impus sa nu folosesc cuvinte urate aici pe TPU, insa cateodata, unii chiar merita. Primele raspunsuri pe care le-ai asternut aici au fost acceptabile, insa ultimul e o mizerie.

P.S. Insist cu o intrebare: Faptul ca sustii ceea ce sustii, te face mai inteligent decat oamenii din emisiune, ei avand o cu totul alta parere fata de a ta?

https://www.youtube.com/watch?v=K6XhMt5h6f0&feature=youtu.be

| sublime89 a răspuns (pentru AFR81):

Oamenii ca tine si ca cei invitati in emisiunea aia tin lumea in urma. Imagineaza-ti ce era lumea in ziua de azi daca toata lumea tinea atat de mortis ca "valorile traditionale" sa nu se schimbe. Cum era de exemplu sa ramanem la valorile traditionale de acum 500 de ani? Sa ardem vrajitoarele pe rug, sa-i omoram cu pietre pe homosexuali, sa-i ardem pe evrei in sinagogi, sa credem ca "adevarul" biblic ne spune ca Soarele se invarte in jurul nostru, sau ca vampirii ies din morminte sa ne suga sangele. Uite valori traditionale de secol 15. Conservatorii epocii se opuneau oricaror schimbari asa cum te opui tu acum casatoriei intre homosexuali, si dupa cum vezi, n-au avut castig de cauza, asa cum nici tu si cu amicii tai homofobi nu veti avea castig de cauza. Si stii de ce? Pentru ca adeptii valorilor traditionale sunt invinsi de simpla trecere a timpului. Intr-o lume a progresului, conservatorii nu pot fi decat de partea gresita a istoriei si de partea pierzatorilor.

| AFR81 explică (pentru sublime89):

Tocmai pentru ca am evoluat, homosexualii, vrajitoarele, ereticii, evreii sau infractorii nu mai sunt asupriti. Homosexualii au aceleasi drepturi ca si noi, sunt oameni normali ca si noi, trebuie sa ii respectam, nu sufera de vreo boala (chiar daca unii inca cred asta), nu sunt posedati de diavol, nu sunt diferiti si asa mai departe, doar ca ar fi indicat sa nu faca gesturi nefiresti in public, sa nu faca din orientarea lor un motiv de fala, sa aiba o conduita civilizata si sa nu aiba cerinte scandaloase. Repet, un homosexual este un om ca oricare altul, atata timp cat respecta anumite reguli de bun simt. Nici heterosexualii nu sunt scutiti de respectarea unor anumite norme. Suntem o lume civilizata. Asta e toleranta. Drept sa-ti spun, nu eram foarte interesat de subiectul asta pana acum aproximativ 2 ani. Mahnirea mea a aparut intr-o zi cand, stand in fata televizorului, am vazut cateva imagini de la parada gay din Bucuresti. Ei bine, pot sa-ti spun ca a fost ceva de-a dreptul socant si, in acelasi timp, dezgustator pentru mine. Este incredibil cum la o ora a dupa amiezii, barbati imbracati sumar, in haine femeiesti, in toate culorile, machiati, vopsiti, rujati, dati cu oja sunt lasati sa marsaluiasca. Aspectul nu era o problema majora daca nu completau acest tablou, demn de un capitol din Biblie stiut de toata lumea, cu gesturi tandre, mangaieri in zone intime, saruturi si diferite onomatopee. Colac peste pupaza, am vazut cativa care isi introduceau obiecte lungi, jucarii sexuale probabil, in cavitatea bucala si imitau sexul oral. Daca asta e lumea civilizata, utopica, pentru care voi militati, atunci as prefera sa traiesc pe o insula pustie. Eu ca eu, sa zicem ca la 20 de ani am vazut multe, insa copiii din toata tara, vazand aceste imagini, ce pot deduce, ce pot intelege, ce pot invata? Asa ceva este scandalos, iar faptul ca mi-am amintit aceste lucruri m-a intristat din nou. Cercetand subiectul, am observat tot mai multi oameni de televiziune sau chiar vedete consacrate care le tineau partea si am citit fel si fel de pareri. Nu obisnuiesc sa intru in discutii pe aceasta tema, insa de data asta, nu m-am putut abtine sa nu deschid subiectul. Atat sustinatorii LGBT, prin vehementa, aerul de superioritate, prostia pe alocuri de care dau dovada, cat si homosexualii, prin comportamentul lor, atrag ura oamenilor de rand. Daca ar fi sa facem un sondaj, atentie, excluzandu-i pe oamenii care judeca doar dupa acceptia religioasa, iti spun eu ca rezultatul ar fi covarsitor impotriva voastra. Iar acest lucru nu cred ca se va schimba pentru mult timp de acum incolo in Romania. Ne putem dezvolta ca si tara, din toate punctele de vedere, si fara a avea legalizate casatoriile intre homosexuali.
Cateva mentiuni:
- Nu toti homosexualii sunt precum cei descrisi de mine mai sus (ma refer la cei din cadrul mitingului bucurestean), insa cu siguranta, acestia contribuie la imaginea nefasta cu care se confrunta.

- Nu e chiar o mentiune, insa iti recomand sa citesti parerea designerilor Domenico Dolce si Stefano Gabbana (Dolce & Gabbana) in legatura cu acest subiect. Spune multe.

| sublime89 a răspuns (pentru AFR81):

E adevarat ce spui, dar homosexualii nu au inca aceleasi drepturi ca si noi, si anume sa se casatoreasca, daca vor, cu persoana iubita. Pasul asta inca nu a fost facut, si dupa cum bine stim, progresul nu se termina niciodata cat exista oameni pe Pamant. Nu putem spune ca progresul s-a incheiat si ca ne-am atins toate obiectivele, pana cand nu vedem ca toti oamenii, indiferent de origini, nationalitate, rasa, sex, orientare sexuala etc. au aceleasi drepturi si oportunitati in viata. Mie nu mi se pare ca am ajuns acolo. Sa nu uitam ca acum 100 de ani aceleasi valori traditionale ne spuneau ca femeia nu trebuie sa aiba drept de vot, sau ca homosexualii trebuie inchisi daca se prezinta vreo dovada ca au intretinut relatii sexuale, sau ca oamenii din clasa de jos nu trebuie sa aiba vreun cuvant de spus, si asa mai departe. E adevarat ca am facut multi pasi inainte de atunci, dar inca nu am eliminat toate prejudecatile si toate problemele. Chiar zilele astea am vazut ce s-a intamplat in SUA cu Trump, iar asta conteaza mult si la nivel mondial. Sa nu crezi ca acum 100 de ani nu erau destui oameni, inclusiv intelectuali, care se opuneau oricaror schimbari a acestor valori traditionale. Nu doreau ca femeile sa primeasca drept de vot, sau ca homosexualii sa nu mai fie pedepsiti cu inchisoarea pentru ceva ce au facut in intimitatea lor. Nu e treaba nimanui ce preferinte sexuale are altcineva. Cu ce ma afecteaza pe mine ca doi homosexuali se iubesc? Nu ma obliga sa intru in patul lor. Si atunci e bine sa nu repetam greselile trecutului si sa nu ne oprim pana cand nu vom vedea ca toti oamenii au drepturi egale, dar absolut egale. Excesele despre care vorbesti se intampla, si e adevarat ca nu e probabil prea bine ca niste copii care se plimba pe strada sa vada lucruri obscene, dar trebuie sa tinem cont ca si heterosexualii fac asta de multe ori, si stim foarte bine ca internetul e plin in ziua de azi de tot felul de lucruri pe care le-am putea numi daunatoare pentru copii sau chiar adolescenti si adulti. Doar pentru ca o minoritate a comunitatii LGBT se manifesta intr-un fel nepotrivit in public nu trebuie sa ne opreasca sa tinem cont ca sunt foarte mult homosexuali care nu ar manifesta asa, si care nu reprezinta o influenta negativa asupra societatii. Mai mult, foarte multi sunt discriminati pana ajung sa se automutileze sau sa se sinucida, desi nu au facut niciun rau nimanui vreodata. Trebuie sa tinem cont de lucrurile astea, si sa ne protejam toate minoritatile, pentru ca daca noi n-o sa facem, cine s-o faca? Doar majoritatea poate face asta, si asa e normal intr-o democratie. Iar principala cale prin care ne putem proteja minoritatile e sa le dam tuturor drepturi egale cu majoritatea. Cel putin asa trebuie sa functioneze un stat democratic si civilizat modern.

| Divy a răspuns:

Dacă am fi toți LGBT îți dai seama că n-am mai avea pensii sau copii? laughing

| Dorotheea21 a răspuns:

Si eu sunt curioasa sa vad ce bolnavi inca mai militeaza pentru drepturile homosexualilor.
Daca scopul primordial al vietii este reproducerea, cum de au si atat de mult tupeu incat sa afirme ca homosexualitatea este ceva "natural"? big grin