| pet555 a întrebat:

Am vazut recent la televizor ceva despre cat de rai sunt crestinii si preotii ca nu accepta sa casatoreasca homosexuali. Poftim? Pentru ce ai vrea sa te casatoresti intr-o religie impotriva homosexualilor, cand tocmai ideea religiei este impotriva pacatului? (Ar fi bine sa fie asta doar o dereglare a sistemului limbic, cum se intampla la animale. Dar din moment ce oamenii nu sunt animale si se pot controla, asa se presupune, atunci e clar ca sunt controlati de Diavolul. Societatea a deformat rau ideea de iubire. La toate persoanele exista iubire pentru persoane de acelasi gen, dar are limite! De asta sunt barbati si femei, sa se casatoreasca intre ei, si faptul ca nu pot avea copii este dovada a cat de anormal este acest lucru. Pana la urma, simtim iubire si pentru animale. Deci in curand vor fi casatorii in grup intre 5 femei, 4 barbati si vreo 3 capre, doi ursi...). Oare noua nu ni se incalca drepturi cand ii vedem? Fiindca ei au toate drepturile pe care le au oamenii, si nu pot obliga pe nimeni sa se uite la ei ca la niste neciudati.

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"amenii nu sunt animale "
1.) Omul este un animal.
"asta doar o dereglare a sistemului limbic"
2.) Cauzele homosexualitatii sunt multiple, cel mai probabil e vorba de factori genetici.
"La toate persoanele exista iubire pentru persoane de acelasi gen, dar are limite"
3.) Una este empatia (responsabila pentru prietenie), alta e instinctul sexual (responsabil pentru homosexualitate). Desi folosim in mod comun termenul "dragoste" pentru a le desemna pe amandoua, ele nu au legatura una cu alta.

"Oare noua nu ni se incalca drepturi cand ii vedem?"
O intrebare "buna". Hai sa raspundem la ea: Nu.
http://www.dadalos.org/......kurs_3.htm

Acum spune-mi care din ele iti este incalcat?

P.S.: "Neciudat" nu exista in limba romana.
https://dexonline.ro/definitie/neciudat

| sublime89 a răspuns:

"Dar din moment ce oamenii nu sunt animale..." Saracul de tine, inca nu ai realizat ca esti o primata. Uita-te mai bine in oglinda, poate observi. Nu e ceva chiar asa de rusinos. E mai rusinos sa scrii pe internet ca diavolul ii controleaza pe homosexuali. Asta arata doar ca mintea ta e controlata prea putin de ratiune, si prea mult de fanatism religios tipic pentru epoca bronzului.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Asa gandeau si acum 4000 de ani cand au scris pasajele cu pricina in Biblie.
Unii nu au evoluat chiar deloc de atunci.
Au Iphone in buzunar dar gandesc si se comporta exact ca nomazii de acum 4000-5000 de ani.

| Dorugar a răspuns:

Ei preotii se poarta urat cu homosexuali pentru ca acestia se iubesc, dar ei preotii trebuie sa dovedeasca lumii ca religia crestina NU este religia iubirii asa cum cred prostii, ci este religia urii si a intolerantei.
2 Nici iubirea pentru animale nu poate fi binecuvanta de preoti pentru ca este tot iubire, dar cu animalele nu te poti casatorii pentru ca ele nu stiu sa spuna NU sau DA, cand o sa invete sa vorbeasca atunci probabil ca vor exista si casatorii, pina atunci ciobanii romani vorbesc cu Miorita, dar ce altceva mai fac, asta nu am de unde sa stiu, desi stiu ca nu hartia aia (adica certificatul de casatorie) conteaza ci doar iubirea.

| drutzix a răspuns:

Ai si dovezi pentru fabulatiile alea?

| drutzix a răspuns:

Si eu am dovezi ca Zeus exista, citeste Legendele Olimpului.
Si Harry Potter exista citeste cartile, la fel si Spider-Man trebuie doar sa citesti revistele.
Penibil.

| BogdantheDreamer a răspuns:

"– Nu cumva ai făcut sodomie, adică bărbat cu bărbat, femeie cu femeie? Nu cumva ai făcut păcate de urgie, care atrag urgia lui Dumnezeu asupra locului și a acelor persoane, adică: când bărbatul nu întrebuințează organele genitale așa cum a lăsat Dumnezeu, ci întrebuințează dosul, gura și alte părți?"

Deci este limpede ca Homosexualitatea este o abatere de la firesc.

| drutzix a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Vezi ca in fanatismul tau te contrazici cu biblia.
In povestea cu Sodoma si Gomora dumnezeu i-a spus lui Lot ca daca va gasi un singur om 'normal' in orase atunci le va cruta.
Deci singurul mod in care poti spune ca Homosexualii l-au facut pe dumnezeu sa aduca 'urgie' asupra locului in care stai e sa admiti ca si tu esti un homosexual sau ca te uiti cu dorinta carnala la barbati altfel dumnezeu nu ar face nimic orasului.
Ipoteza mea cum ca tu esti homosexual si te urasti pentru asta incepe sa prinda contur. (Vezi sa nu ajungi ca Jeffrey Dahmer)
Am o intrebare si atunci cand un barbat stimuleaza o femei (Cunnilingus) e o abatere de la firesc? Sa interzicem si asta?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru drutzix):

Prinde contur faptul ca lumea se "imbolnaveste" iar cei de pe margine aplauda. Nu ma intelege gresit, nu sunt reticent la lucruri noi, dar pur si simplu nu pot accepta homosexualii. Relatia dintre un barbat si o femeie este un lucru normal. Acum ca industria po.rnografica s-a dezvoltat foarte mult, practicarea sexului a atins noi cote.
Eu ti-am citat ce scrie in Biblie, nu am scris eu acel verset.

| drutzix a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Si eu ti-am scris din biblie, (Geneza 18:16-33). Deci biblia se contrazice? Nu ar fi prima data.
Si tot nu mi-ai raspuns. Sa interzicem si se.x-ul oral?

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun