| NotNamed a întrebat:

Ok, deja incepe sa ma frustreze situația mentala a unora nu numai de pe acest site cat si din tot teritoriul tarii fie ca își exprimă ideile f2f sau pe alte platforme pentru ca aici vorbim despre mentalitatea din aceasta tara. Iar aici ma refer in special la persoanele care lansează tot felul de idei conspirationiste despre aceasta pandemie, de la virusul care nu exista, numarul de bolnavi care este musamalizat pana la vaccinul care cică ne-ar omori pentru a reduce din populatie sau ca ar contine diferite cipuri pentru ca noi sa fim controlati de catre marile guverne ale lumii. Faptul ca numarul de bolnavi poate diferi de realitate este unul cat se poate de adevărat, nu contest treaba asta. Poate un al motiv ar fi ca tara sa scape de rușine prin faptul ca nu este in stare sa isi gestioneze cazurile asa cum s-ar crede la nivel internațional despre acea țară sau pentru a nu speria populatia asa cum s-a întâmplat in China la inceput. Ce este cel mai grav lucru sunt persoanele care nu cred in virus si ne pun sanatatea noua, celorlalti, in pericol si care lansează asa cum am spus, diferite idei conspirationiste create pe sleau fara vreo baza solida. Nu inteleg de unde vine idea ca virusul nu ar exista. Există atatea stiri la nivel mondial, aproape fiecare tara din lumea asta a raportat diverse cazuri de covid din toate clasele sociale. Ce ar avea se câștigat de pe urma asta? Voi macar va ganditi? Hai ca va spun eu pentru ca am realizat ca voi siti doar sa latrati, productivitatea la voi este 0.
In primul rand o pandiemie are 2 parti: una rea si una buna. Partea rea consta în faptul ca foarte multe persoane sunt nevoite sa stea acasa in carantina iar asta nu aduce lucruri bune nici pentru noi, nici pentru guverne. Doar în Statele Unite, aproximativ 33 de milioane de oameni şi-au depus actele de şomaj de la începutul pandemiei până în prezent, rata şomajului ajungând astfel la 15%. Deci vorbim despre o scadere economica care nu e benefica nimanui, mai ales guvernelor care cauta sa faca profit din orice. O alta problema ar fi aceea ca, carantina afecteaza multe persoane ce le provoacă anxientate si depresie ceea ce nu este benefic nimănui iar cel mai rau lucru sunt numărul de imbolnaviri si decese. Astea sunt câteva exemple si nu vreau sa ma intind dar vreau sa arat cate efecte negative exista si nu sunt benefice sub nicio forma guvernelor asupra caruia voi spuneti ca ar avea de câștigat de pe urma lansarii conceputul fals de pandemie si virus.
Ce este cel mai grav sunt ideile conspirationiste despre vaccin ca acesta ar conține cipuri sau ar omori populatia. Din cate am menționat mai sus se poate ajunge clar la concluzia ca vaccinurile ar fi o salvare pentru toata lumea, mai ales pentru guverne. Doar 37% dintre români spun că se vor vaccina anti-Covid. Cele mai multe dintre persoanele care refuză vaccinarea sunt TINERII SI CEI CU O EDUCATIE JOASA. Un rol important îl joacă și campania de fake news-uri din jurul vaccinurilor care vor sa iasa in prin plan cu ocazia asta si sa profite de naivitatea si atentia oamenilor pentru a avrea profit. Acum sa va explic treaba cu cipurile: Tehnologia de fata nu permite instalarea cipurilor in vaccinuri din mai multe motive:
• Miniaturizarea. Un cip, are nevoie de foarte mulți tranzistori (putem pune undeva pe la 170 de milioane de tranzistori pe un milimetru pătrat). Pare mult, însă e nevoie de miliarde pentru calcule relevante. Un cip cu 100/100 microni (cât să încapă printr-un ac de seringă) >- adică 17 milioane de tranzistori cu tehnologia actuală nu poate să facă nimic. De ce? Pentru control neuronal sau al oricăror alte procese avem nevoie de putere mare de calcul și de conexiuni fizice cu neuronii. Un cip așa mic nu poate să le facă pe toate.
• Corpul uman. Corpul uman este un mediu neprietenos cu orice corp străîn. Atunci când îți intră o așchie în deget și nu o poți scoate, corpul tău va face tot ce îi stă în ptință să scoată obiectul străîn din organism. La fel s-ar întâmplă și cu orice cip din siliciu. Ar fi nevoie de un înveliș de titan (un material cu care e oribil de greu de lucrat și foarte scump). LATER EDIT: momentan, ce implantăm conțin învelișuri bio compatibile. Aceste învelișuri, în momentul în care sunt sparte, că să ajungi să trimiți impuls electric la neuroni, vor declanșa o reacție inflamatorie din partea sistemului imunitar.
• Corpul uman p2. Corpul uman conține multă apă, iar dacă vreodată ți-ai turnat apă pe telefon o să înțelegi de ce nu prea e posibil să funcționeze cipul în sânge/mușchi/creier, medii care conțîn puțîn cam multă apă pentru orice cip.
• Comunicația. Orice cip are nevoie de comunicație cu mediul extern (mai ales dacă vrea să facă operații complexe). Nu putem pune în cip o antena destul de eficientă cât să prindă semnale din interiorul corpului uman, iar cipul ar trebui să poată să primească instrucțiuni prin tehnologie wireless. Nici măcar 5G-ul sau orice altceva nu poate transmite atâtea date cât să reușim să alterăm gândurile sau să facem un om să își miște un deget involuntar, din cauza că ar trebui să ne adaptăm la fiecare individ.
• Alimentarea. Cipurile au nevoie de mult curent pentru orice fel de calcul. Fiecare calcul este tradus de către procesor în schimbări de stări în a tranzistorilor interni. Fiecare schimbare are nevoie de curent electric. Pentru calcule complexe sau control neuronal e nevoie de mult prea multă energie electrică. Cipul sau cipurile au nevoie să fie alimentate continuu pentru orice operație. E imposibil să alimentăm wireless orice fel de dispozitiv pe o rază lungă (mai mult de 15 centimetri) prin aer, darămite prin corpul uman, pereți sau fel și fel de medii.
Sunt sigur ca astia care lanseaza ideile conspirationiste habar nu aveau de problemele astea insa le plac sa se afle in treaba si să încerce sa para destepti.
A mai ramas de povestit si partea buna a pandemiilor dar credeti.ma ca e mult mai mult se povestit si pentru a înțelege situatia mai bine trebuie date exemple de mai multe pandemii si ce s-a schimbat in bine pentru civilizatiile de după pandemii, asa ca va las un link simplu:
https://jpst.it/2oaUV
Voi ce parere aveti despre toata treaba asta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Nu am ce comenta la ceea ce ai scris deoarece mi se pare corect si cuprinzator. Impartasesc aceeasi opinie.

As vrea totusi sa comentez raspunsurile pe care le-ai primit, deoarece mi se pare foarte slabe.
"în spatele postării nu a existat vreun alt motiv decât etalarea complexului tău de dumnezeu."
"aerul asta superior/destept."
NU. Daca prezinti niste informatii corecte si dezvoltate nu inseamna ca te dai mare. Urăsc aceasta mentalitate. Aceeasi oameni s-ar fi luat ca "nu ai destule detalii" daca scriai mai scurt. Nu ai cum sa ii multumesti. Ori nu e destul sa ii convinga ori e prea mult si spun ca te dai mare. Prostia omeneasca. Nu ai cum sa spui ca te dai mare daca dai niste informatii cuprinzatoare, pana la urma si tu le-ai luat tot de la altcineva si le dai mai departe. Nu e mare brânză.

"Asta nu va schimba opinia nici unui negaționist COVID" Am incercat sa citesc din perspectiva unui conspirationist si mi s-a parut destul de convingator. Mai ales partea cu cipul. Da, asa este, 99% șansa e sa NU isi schimba parerea, de acord, dar aici nu e vina ta. Ce altceva ai putea sa spui? Nu ai cum sa ii convingi, orice ai spune, daca ei sunt fixați pe a lor.

13 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu am putut să citesc toata intrebarea scuze.
Păi sa iti spun ideea mea.Nu spun ca nu exista o gripă mai nașpa ce circula pe planeta, dar nici treburile nu stau asa cum vor ei sa para.
Nu cred ca vrea nimeni sa te controleze prin cipuri sau alte tampeni.Nu cred ca prin vaccin vor sa te controleze sau mori neapărat.Dar am niste intrebari pentru tine.De ce o mare majoritate
de medici, preoți, politicieni refuză să se vaccinare iar restul se prefac cu seringi false? Nu te controlează prin serul băgat în sânge clar, ca nu sunt nebună dar oare nu exista anumite riscuri pentru care cei mai bogati nu vor sa se injecteze? Cum poti sa imbolnavesti tu nevaccinat pe cel vaccinat cum spun ei?
Ca sa nu mai vorbim de faptul că deja din spusele lor au murit mai mulți oameni decat are romania.Si cum a spus aia "bătrâni traiesc prea mult, trebuie facut ceva"? Chiar mie mi-a murit recent o vecina si a bagat-o la covid, fiul ei a mers cu analizele lui si a aratat ca el care a ingrijit-o nu are si cu analizele ei, ca i-a facut de două ori testul de covid si a fost negativ înainte să moară (avea probleme de sanatate).Iar aici, unde sunt acum la tara oamenilor le-a dat bani ca sa semneze cum ca bătrâni lor morti se bătrânețe sau de inima au murit de covid.De ce?
Nu stiu exact ce se urmărește, dar se urmărește ceva.Iau cei din stat bani probabil pentru cat mai multe cazuri trecute pe lista, încearcă se se acopere pe ei sa nu fie de ras ca au facut atata tevatura si mai mult de atat sa tina populația in frâu.Vor sa avem programe si ratii ca pe vremea lui ceausescu.Sa se faca cat mai putine spectacole, târguri, nunți etc, ca sa mai economiseasca din bani sa bage ei in buzunar ca nu mai au ce fura.Inchid locuri de munca dar la stat tot plătești taxe si impozite, pentru ce? Ca sa nu ofere dar sa primească.Si vor sa prelungească asta pe veci daca se poate sau macar pana isi fac buzunarele doldora.Iar daca prin asta controlează poporul e si mai bine, se simt mai stăpâni.

| Dismally a răspuns:

Nu e doar la noi, este peste tot aceasta teorie a conspiratiei. Spre exemplu: in Peru locuitorii sunt convinsi ca antenele 5G raspandesc virusul pentru a-i obliga pe ei sa se vaccineze cu acea substanta care contine microcipuri; de asta s-au apucat sa distruga antenele 5G din apropiere. Bineinteles ca nu erau antene 5G, erau antene simple de telefonie dar asta nu i-a oprit big grin

| NotNamed explică (pentru Dismally):

Stiu foarte bine chestia asta insa nu ma interesează situația din afara. Problemele lor sa si le rezolve ei. Noi sa ne vedem de problemele noastre si sa le explicam mintilor incuiate care este adevarul pentru ca se traieste intr-o prostie masiva la nivelul tarii.

| StrongHeart a răspuns:

Prietenas,au baietii tehnologie cu 20-30 de ani sau mai mult inaintea noastra, tinuta secret.Degeaba incerci tu sa despici firu' in patru ca tot acolo ajungem. Timpul o sa demonstreze daca ai avut sau nu dreptate.
Cat despre restul, o sa traim si o sa vedem.De ce te deranjeaza asa tare opinia altora pana la urma? Fiecare e liber sa creada ce vrea.Si-ti mai zic ceva, vezi ca educatia fara revelatie e egala cu zero, dar zero barat.

| doctorandus a răspuns (pentru StrongHeart):

Deci educatia=0, deoarece revelatia exista doar la persoana intai, singular, pentru oricine altcineva este un lucru auzit de la altii sau citit.

Si, nu, faptul ca energia radiata de un emitator scade cu patratul distantei nu s-a schimbat la aia mai "evoluati". D-aia cardurile cu RFID se pot citi de la distante mici, nu se pot citi de la kilometri sau cu satelitul, pentru ca emitatorul ar trebui sa radieze o energie enorma in tot orasul pentru a avea suficienta energie RFID-ul tau.

| Legion7X a răspuns:

Despre cipuri știu că Compania Wisconsin din SUA deja și-a injectat angajații cu cipuri RFID în mână, considerând că procedura mult mai utilă, probabil în favoarea companiei. Probabil dacă va fi un cip în corpul uman va fi impus în alte situații. Exclus vaccin sau în situația de acum. În rest depinde de evoluția nanotehnologiei

https://youtu.be/Tw82jm00IoM

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca nu te prinde aerul asta superior/destept.

| NotNamed explică (pentru anonim_4396):

Nu toti suntem neinformati ca tine, imi pare rau sa te trezesc la realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://youtu.be/zgHXHtHSsNo
La fel esti si tu.

| NoName75 a răspuns:

Ok frate,ai dreptate aici
Doar cu o chestie nu sunt de acord
Vaccinarea
Tu ai spus ca "Ce este cel mai grav lucru sunt persoanele care nu cred in virus si ne pun sanatatea noua, celorlalti, in pericol"
Voi puteti sa va vaccinati cand va vine randul,până atunci protejati-va cum v-ati protejat și până acum
Eu, dacă is sănătos tun, nu am nevoie de vaccinul asta pentru ca eu am intalnit "gripe" care au fost atât de agresive de am crezut ca mor
Am crezut ca mor pe pat dar uite, nu is mort și mi-a trecut
Persoanele care au boli cronice ar trebui să se vaccineze dar numai dacă vor pentru ca daca acest vaccin va fi obligatoriu atunci încalcă drepturile omului
Dacă nu va fi obligatoriu dar o sa ai nevoie de certificat de vaccin anti-covid ca sa intrii în restaurante, magazine, săli de sport etc atunci iar nu e bine ca ingradeste dreptul la libera circulatie
Tu trebuie sa înțelegi ca acest vaccin te protejează 95% de covid dar doar pe tine nu și pe ceilalți din jurul tau
Eu dacă îmi fac vaccinul, eu o sa fiu protejat 95% de EFECTELE covidului
Deci nu de virus vei fi protejat 95% ci de efectele lui
În continuare pot sa transmit virusul mai departe
Ca sa fiu pe înțelesul tuturor acest vaccin te face "asimptomatic" sa zic asa
Deci dacă te vaccinezi nu salvezi pe mine doar pe tine de efectele covid-ului
Eu respect pe toată lumea, și cei care se vor vaccina si pe cei care nu se vor vaccina
Si inca ceva...
Nu ai dreptul să spui ca educatia cuiva este joasă, nu te încrede asa de tare
Înafară de vaccin is de-acord cu tine in tot
Acuma și pe mine mă apucă niște nervi cand vad ca alții zic ca Bill Gates vrea să bage cipuri în vaccin etc dar ma abțin și respect și pe ei
Asta înseamnă cei 7 ani de-acasa
Eu iti doresc sanatate
Numai bine

| NotNamed explică (pentru NoName75):

Fragmentul care face referire la faptul ca majoritatea conspirationistilor au o educatie precară sau sunt niste tineri inconstienti este extrasa dintr.un reportaj, idee la care eu sunt de acord.

| NUDATICOPYPASTE a răspuns:

Too long, didn't read. Având în vederea longitudinea întrebării, care acuși devine roman, se constată că în spatele postării nu a existat vreun alt motiv decât etalarea complexului tău de dumnezeu. Asta nu va schimba opinia nici unui negaționist COVID, din potrivă, vor spune că ești un alt ignorant spălat pe creier de guvern, așa cum susții la rândul tău că ei sunt ignoranții. Dacă tot afirmi că ești frustrat de situația acest site, eu zic să cauți forumuri care să ofere mai multă validare opiniilor tale.

| NotNamed explică (pentru NUDATICOPYPASTE):

Ori ai citit ce ti.a convenit ori n.ai inteles tu bine. N.am spus că site.ul este o problema in general, ci mentalitatea asta conspirationista pe baza a nimic la nivel de țară. Si nu vreau sa ma laud ca vai ce destept sunt eu si voi incuiati. Eu imi prezint nemultumirea, imi prezint opiniile pe care le consider adevarate si le dezvolt prin argumente, dovezi, studii si exemple si va cer si voua parerea pe baza a ce am relatat.