| Hexiled a întrebat:

Pana la urma ce simbolizeaza pentagrama? (Steaua cu 5 colturi) eu am citit pe net ca e satanica dar cica e greseala. De fapt inseamna dualitatea, partea feminina si cea masculina, zeul si zeita.
Voi ce stiti?

3 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Pentagrama era simbolul zeitei Venus, asta pentru ca miscarea planetei Venus observata de pe Pamant formeaza o pentagrama. In zilele noastre pentagrama cu varful in sus este un simbol pagan iar cea cu varful in jos este un simbol adoptat de satanisti.

Răspuns utilizator avertizat
| SyraMadeily a răspuns:

Tot asa cum crucea nu simbolizeaza singura crestinismul, ci prin asociere cu moartea lui Isus Hristos ea capata semnificatia pe care i-o atribuim astazi, pentagrama nu simbolizeaza un anumit lucru si doar pe acela. Daca satanistii folosesc o pentagrama rotita cu vreo 45 de grade pentru a simboliza capul unui tap- simbolul Diavolului- asta nu inseamna ca pentagrama nu a avut o alta semnificatie pentru antici. Totodata, nu inseamna ca daca cineva spune ca pentagrama este un simbol satanic greseste, ci doar ca asta simbolizeaza pentru el.
Sa iti mai dau un exemplu. Svastica, pe care noi o cunoastem dupa ce Hitler a promovat-o, este pentru majoritatea dintre noi un simbol al nazismului, al totalitarismului, si al tuturor ororilor produse de acest regim. Totusi, ceea ce multi nu stiu, este ca svastica a fost folosita( si inca este) de mai multe religii pentru a simboliza fertilitatea, viata. Faptul ca Hitler a adoptat-o ca simbol al anti-semitismului, al nazismului in principal, nu ii impiedica astazi pe hindusi sa o foloseasca cu sensul ei original, dar asta nu ii impiedica nici pe neo-nazisti sa o foloseasca cu propria lor semnificatie.
Asta e parerea mea. Simbolurile sunt interpretabile. Un simbol nu poate fi gresit, pentru ca poate reprezenta ceva pentru cineva si altceva pentru altcineva.