| deia_9483 a întrebat:

Pana saptamana viitoare am de facut un studiu de caz, eseu, referat cu urmatoarea tema :
Castig pentru om si pierdere pentru mediu!
Imi puteti da cateva ideei de astfel de pierderi respectiv castiguri?
multumesc mult

3 răspunsuri:
| Aliyaa a răspuns:

Exemplu taierea copacilor care inseamna pierdere pentru mediu mai ales pierdea oxigenului si distrugrea mediului pentru datorita defrisarilor excesive se produc alunecari de teren si castig pentru oameni care folosesc lemnul la mobila la usi.etc

| antonia09 a răspuns:

O alta tema ar fi pescuitul excesiv in care omul incearca tot mai mult sa isi satisfaca nevoiele de mancare prin pescuirea tot mai deasa a speciilor pe cale de disparitie. Poti trata cazul special al balenelor ucigase care sunt vanate datorita stratului de grasime care este utilizat pentru fabricarea unor vaccinuri sau alte produse destinate omului.
Succes mult cu acest studiu de caz.
O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg si eu am de facut acelasi proiect:-l