| 1234568807 a întrebat:

Pana unde poate ajunge nivelu de coruptie in tara asta avand in vedere ca poti sa si omori pe cineva ca daca ai pile unde trebuie, poti scapa foarte usor de puscarie?

17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În alte țări e la fel.

| 1234568807 explică (pentru sadrian46):

In tari la fel de corupte probabil

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe dreac scapi.
Nu mai baga legale.

| 1234568807 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sunt atatea cazuri cu din astia care au facut accident cu masina si au omorat oameni sau ii nenorocise pe viata si se cunostea taticu cu nu stiu cine si ii scapa repede cu 2-3 ani cu suspendare, cam asa merg lucrurile in tara asta daca ai relatii

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru 1234568807):

Omorul din culpa nu e pedepsit prea aspru. Asa e legea.
Se baga niste sume mari de despagubire, se aplica legea cu pedeapsa cu suspendare, si cam aia e.
Tu ai formulat-o de parca ai putea scapa usor de omor deosebit de grav, cu premeditare.
Fa-te procuror, daca vrei sa se aplice pedepse mai serioase.
Ca sa se mai potoleasca accidentele pe fondul alcoolului si teribilismului, ar trebui sa se introduca pedepse mai serioase, cum ar fi interzicerea dreptului de a conduce orice vehicul, pe 20-30 de ani, sau pe viata, atunci cand esti prins a doua oara baut la volan, sau comiti doua infractiuni rutiere simultan.

| 1234568807 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Asta e problema la noi, ca conteaza in ce fel ai omorat omu, nu ca l-ai omorat, asa justitie ca la noi probabil nu e nicaieri

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru 1234568807):

Legislatia tarilor membre UE e foarte asemanatoare, aproape identica.
Tu arunci cu lozinci aiurea, probabil n-ai studiat legislatie nici macar de curiozitate.

| 1234568807 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Oricum, mi se pare o mare prostie sa ti cont de felul in care cineva a omorat o persoana, fie ca a bagat cutitu in el sau fie ca l-a omorat cu masina tot crima e

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru 1234568807):

Ti se pare o prostie acum, dar daca ti-ar sari un pieton descreierat direct sub roti, pe o trecere de pietoni rurala, ti-ar conveni sa faci 25 de ani de inchisoare cu executare?

| 1234568807 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu ma refer la asta, evident ca in astfel de situatii nu esti tu de vina, eu ma refer daca il calci pe trecerea de pieton, sau daca se intampla un accident la care tu esti vinovat

| 1234568807 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca il calci pe trecerea de pieton normal ca tu esti de vina, nu exista scuza ''mi-a sarit in fata'', scrie si in codul rutier ca la trecerile pietonale trebuie sa incetinesti si sa te asiguri

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru 1234568807):

Ai fost vreodata la volanul unui autotren de 20m?
Cand treci cu cabina, nu prea mai vezi pietonii care se apropie prea mult de remorca. La fel si daca tractezi o rulota sau o platforma.
Au fost multe accidente de genul asta, soferul nici nu a stiut ca a calcat un om, i-au facut semn ceilalti soferi sa opreasca.
Cati 11 ani si prea mult timp liber ai?

| 1234568807 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am 11+12, iar legat de rulota si remorca, consider ca mai e vorba si de neatentia ta, nu cred ca aia cand le fabricase la fabricase sa nu vezi nimic din ele si sa mergi la risc, si daca calci oameni asta e, unii nu au ce cauta la volanul unor astfel de vehicule

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru 1234568807):

Mai studiaza despre unghiurile moarte... Pana nu ajungi pe sub rotile vreunuia care va scapa cu suspendare laughing

| 1234568807 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca nu ai tu grija de tine, nu o sa aiba nimeni, sunt multi nebuni, trebuie sa te feresti tu de ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Până la absurd și strigător la cer

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine nu mă mai surprinde nimic. Corupția deja e în floare.