| MeisterSchnitzel a întrebat:

Pe vremea lui Carol I:
- A fost adoptată prima constituție românească (1866)
- Am obținut independența României și Dobrogea (1878).
- Am devenit regat (1881).
- Rata alfabetizării a crescut de la 17% în 1900 la 39% în 1914 (dublu).
- Am trecut de la 0 bănci în 1866 la 215 în 1914.
- De la 0 km de cale ferată în 1866, în 1914 aveam vreo 3.600.
- S-au produs cele mai bune opere de literatură românească (Eminescu, Creangă, Slavici, Caragiale, Coșbuc)
- A început viața politică românească, cu înființarea PNL-ului în 1875.
- România era cel mai mare exportator de grâu din Europa, iar leul românesc era printre cele mai puternice monede.
Pe vremea lui Ferdinand:
- Ardealul, Banatul și Bucovina de Nord îi revin României, realizând Marea Unire.
- Reforma agrară din 1921.
- Constituția de la 1923, printre cele mai democratice din Europa.
De ce mai consideră lumea că monarhia nu i-a fost benefică României?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca asa au fost invatati in cei 40 ani de comunism.

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

45 de ani de comunism.