| RAY a întrebat:

Pentru a forma propoziții într-o limba străina ai nevoie de? Ce anume da sens cuvintelor?

floresdemayo daca esti pe aici da un semn.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mai nou lingvistii spun ca nu au "sens" cuvintele, ci doar moduri de intrebuintare.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Adica fara context nu au sens

| minrest a răspuns:

In primul rand, trebuie sa cunosti topica specifica limbii respective, care da ordinea cuvintelor; aceasta e doar in parte logica si formata dupa o regula, iar pentru restul trebuie sa ai simtul limbii.

| RAY explică (pentru minrest):

Cum dobandesti acel simt?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Pe masura ce folosesti limba. Pe masura ce intalnesti diferite constructii, iti raman in minte, si poti face altele prin analogie; bine, e drept ca unii au talent pentru limbi straine, astia deprind simtul limbii mai usor.