| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care a-ti citit romanul sau a-ti vazut filmul Ion.
Care credeti ca e morala?
Cine credeti ca a avut dreptate sau a gandit cel mai sănătos?

13 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Morala: a) Nu te da la femeia altuia ca risti sa iei o sapa in cap
b) Nu subestima persoanele cu handicap (Savista), jur ca pe aia mereu mi-o imaginam ca pe cineva care se tara, o taratura umana care n-avea ce cauta in roman dar a cam fost decisiva ))).

Acum pe bune, romanul poate fi interpretat exact cum vrei, are multe morale, dar principala e ca ce e prea mult strica, goana dupa avere te dezumanizeaza si faci absolut orice pentru a obtine, inclusiv sa te insori cu cea mai urata din roman doar pentru ca avea zestre si tac-su era smecher, iar pe cea frumoasa dar saraca sa o ignori, m-a cam enervat romanul in sine, final aiurea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Din cate tin eu minte... nimeni :/, fiecare avea damblaua lui la cap. Nu mai stiu preotul ala ce zicea pe acolo, daca avea sau nu parti "bune sau rele". In rest, fiecare un alt tip de personalitate.

Morala, hmm thinking Sau mai bine zis, ce a vrut Liviu Rebreanu sa vedem, mai multe personalitati, fiecare cu un ideal al lui.
Desigur plus ce intra la bac, dar am trecut peste partea asta big grin

| Freya1 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nici popa ala nu era tare ok.Adica voia să fie pupat in fund si sa i se de-a toate dea gata pentru ca el era popa.
Chiar a zis ca trebuie sa ii îndrepte pe oameni cu biciul daca e nevoie, ca el asa si-a inteles menirea.Ca sa nu mai vorbim ca ia azmutat pe Ion si Gheorghe, ca a facut raca intre profesor si Ion, sau intre profesor si procuror si a fost de acord cand baciu Vasile a batut-ope Ana, a zis ca asa e normal. big grin
Într-adevăr, fiecare a avut părțile lui bune si rele, dar cred ca raul in aceasta poveste erau Ion si Ana.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Freya1):

In orice caz, au fost centrate si prezentate foarte bine (indirect chiar) personalitatile fiecaruia si sa nu uitam de conditia tragica a acestora.

Da, nu era normal sa zica asta despre bataie, mentalitatile... alea. Saraca fata sad

| Nemessys a răspuns:

Morala este simpla, exact ca in moara cu noroc. Se preda mentalitatea aia saraca precum ca nu ar trebui sa te intereseze banul.

In Ion : Oamenii care vor bani, vor face orice sa-i obtina, chiar daca vor fi nevoiti sa faca si lucruri rele.

In Moara cu noroc : Niciodata sa nu muncesti mai mult, stai in saracia ta sigura, ca e mai bine. Uite ce se intampla daca faci rost de multi bani.

,, Omul sa fie multumit cu saracia sa, caci, daca e vorba, nu bogatia, ci linistea colibei tale te face fericit " Soacra lui Ghita. happy

| raMLesS a răspuns (pentru Nemessys):

Nu-mi vine sa cred ca se predau lucrurile astea... le insufla in mod direct cum sa fie saraci si umili.

| Drimmero a răspuns (pentru Nemessys):

Moara cu noroc alta opera a 'saraciei'. Au si operele astea o parte mica de dreptate in ceea ce zic, nu se aplica in viata mereu ceea ce promovau.

| Nemessys a răspuns (pentru raMLesS):

Este scoala..la ce te astepti? Vrei educatie financiara sau antreprenoriala? Visezi.

| raMLesS a răspuns (pentru Nemessys):

Doamne fereste, cum sa le predea educatie financiara si sa ii invete ceva util.

| Freya1 a răspuns (pentru raMLesS):

Nu stiu daca ai citit cartea sau ai vazut filmul, dar nu era neapărat despre asta vorba.Lui Ion si familiei lui i s-au dat oportunități de care nu au profitat.Batrani si-au băut averea,iar Ion in loc sa meargă sa muncească cand i sa ivit ocazia, când la chemat copilul profesorului a zis "deh".Mai bine o *** pe Ana sa o lase gravidă si sa ii de-a tatal ei lui averea.
Si atunci, te intreb? Nu mai bine rămâi sărac si sa muncești, sa tragi sa te ridici decat sa iti bati joc de o fata, de un copil si sa ii iei cu forta averea unui bătrân?

| RAY a răspuns (pentru Nemessys):

Hedonism materialist ciclic vs budism

| siriusblack98 a răspuns:

Posibil una din cele mai cretine carti pe care le-am citit in viata mea. Limbaj invechit de am stat sa caut in dex la fiecare pagina regionalismele si arhaismele vietii, actiuni de oameni saraci la minte, fiecare personaj zici ca baga trei tipuri de LSD si coca la micul dejun. ''Care credeti ca e morala?'' sa te multumesti asa sarac si prost cum te-a lasat Dumnezeu. ''Cine credeti ca a avut dreptate sau a gandit cel mai sănătos?'' nici unul. Toti erau retardati.

| Freya1 a răspuns (pentru siriusblack98):

Este un roman vechi in care poti vedea cam cum se putea gandi pe vremea aia si nu poti sa condamni asta.Cum acum se vorbeste jumătate romana jumătate engleza si figuri, atunci oameni foloseau cuvinte autentice si zonale ce din perspectiva mea nu sunt de loc complicate.Dar acum nah, fiecare cu parerea lui.
Oameni erau săraci mintal in acele timpuri pentru ca nu prea era scoala si daca era nu iti permiteau să o faci, e tara in care s-au nascut strămoși tai ce au trăit aceleas vremuri deci s-a intamplat si de acolo ne cam tragem noi.Si oricum, nu mi se pare ca acum ar fi multi mai cu moț ca si in zilele noastre se practica acelaș lucruri in multe familii.
Din perspectiva mea morala ar fi ca trebuie sa muncești ca sa te ridici nu sa te urci in carca altuia sau sa ii fraieresti pe alti ca sa ajungi cineva.Iar multi din zilele noastre ar trebui să ia exemplu de asa nu din acea poveste.