| Marii a întrebat:

Pentru cei care nu cred ca oamenii au fost creati de d`zeu, atunci cum am aparut noi pe pamant? (daca-mi spuneti ca din maimute va mai intreb: maimutele de unde au aparut?)

15 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Offff. o sa umeze o alta lunga contradictie intre teoriile evolutiei, Ateii si Crestinii.
Eu tind spre teoria evolutiei.Am evoluat din simpli microbi aparuti acum 5 miliarde de ani, din meteoritii cazuti pe Terra. A trebuit sa treaca miliarde de ani sa ajungem la stadiul de maimute, si inca cateva milioane sa ajungem la stadiul in care suntem azi.
Intrebare mai interesanta ar fi cum o sa disparem, nu cum am aparut happy

| sorin a răspuns:

Brusc.

| Marii explică:

@criticul, pe asta cu fiul unui extraterestru n`o stiam laughing

| Marii explică:

@abis, nu am spus ca eu cred ca oamenii au fost creati de d`zeu. Nu prea`mi vine sa cred nimic la cate variante se gasesc pe net.

| death a răspuns:

Regresie infinită. OK, maimuţele au apărut de la Dumnezeu (ăla bărbos, nu userul). Pe Dumnezeu cine l-a făcut?

| Swabia a răspuns:

Omul din punct de vedere biologic este considerat primat înrudit cu maimuţa, cu care după teoria lui Darwin are un strămoş comun...de unde au apărut ele? trebuie sa stie Darwin!hee hee

| Swabia a răspuns:

@criticul... ce anume ai citit de esti ferm convins ca Dumnezeu nu exista?!

| abis a răspuns:

Deci tu crezi ca oamenii au fost creati de catre Dumnezeu... De unde stii ca au fost creati de Dumnezeu crestin si nu de catre Allah, Manitu, Thor, Zeus sau oricare alta zeitate?

Uite, in sprijinul teoriei care spune ca omul este o primata care are un stramos comun cu maimutele de astazi exista probe si argumente, de natura fosila, biologica, genetica... In favoarea ideii ca omul a fost creat de Dumnezeu (sau de catre oricare alta zeitate) cunosti macar o singura proba?

| abis a răspuns:

Pai cine stie pe ce site-uri de uiti, pe internet gasesti o gramada de prostii despre orice subiect... Iti recomand sa urmaresti site-urile serioase, de preferinta cele. edu. De exemplu aici: http://anthropology.si.edu/humanorigins

Si documentarul asta este interesant: http://www.becominghuman.org/node/interactive-documentary

Un site foarte bine facut si care iti poate raspunde la multe intrebari este http://www.talkorigins.org

Totusi, da-mi voie sa-ti spun ca deocamdata cel putin cultura nu se castiga pe internet.;)

| lacrimi a răspuns:

26. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"
27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.
28. Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!" Deci eu cred! Merit fundita?tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oare cand o sa va da-ti seama ca Iisus este fiul unui extraterestru?
E asa de greu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Mari, documenteaza-te!
Ai sa vezi rezultatele.
Nu citi biblia...ca acolo nu zice nimic din adevar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Documentarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din copaci! ce e asa de greu?
Din dinozauri, s-au uitat in oglinda intr-o zi si au zis ca ar trebui o schimbare de look, au pus intrebari pe TPU la categoria Beauty & Fashion si asa au aparut...cam paranoic, nu?straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti spune nimic ideia ca vom popula si noi cateva planete?
Foarte multe generatii de astronauti si oameni de stiinta vor lucra la acest proiect. In functie de mai multi factori, viata pe aceste planete va evolua poate la fel ca si pe Pamant.
Stiinta si religia vor fi cele mai bune prietene, aici ca si acolo.Ma refer la oameni nu la doctrine.
Oameniii de stiinta vor stii f.bine cum sa rezolve aceasta problema cu aparitia omului pe alta planeta. Dupa ce rezolva cu adaptarea plantelor, animalelor s. a. m. d.
Crezi ca vor pleca miliarde de oameni pe aceste planete? Nu.
Si uite asa isi vor pune si ei intr-o anumita perioada a existentei lor, o mie si una de intrebari, asa cum ne putem si noi. "Creatoriii" nu au dorit sa le lase nici un fel de documente concrete. Vor sa experimenteze cum evolueaza progeniturile lor. "Nu se implica"happy.
Cred ca este posibil sa existe un Univers cu planete si fiinte f.f.inteligente. Iar oameniii ii pot numii cum vor.