| Hyperion7 a întrebat:

Pentru cei ce își supraevaluează problemele, e așa sau nu?
https://ibb.co/GcZ1pN6

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Absolut!

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Hyperion7):

ORICE problemă am avea,orice nelămurire în legătură cu vreun domeniu GARANTAT există SOLUȚIE! Să ne fie rușine, teamă, frică să facem rău.Dar aveți îndrăzneala de a cere AJUTORUL, de a cere ÎNDRUMARE și a dori să dobândiți cunoștințe și astfel să nu suferiți, să nu simțiți durerea și să nu treceți prin necaz ci să aveți parte doar de BUCURIE!

| Hyperion7 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Motivațional! Îmi place!

| Mosotti a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Lasa-l pe ala fara maini si picioare (nu stiu cum se sterge la c) pe ala, nu suntem toti la fel! Psihismul e diferit, personalitatea e diferita, nu daca cineva a reusit trebuie sa reuseasca toti, e ca si cum daca un proc cu 16 cores a reusit sa randeze o scena in timp real, poate si unu cu un core de aceiasi frecventa si tot, calculatorul arata la fel pe dinafara si zici ca daca ala a putut, de ce n-ar putea si astalalalt!

Dar nu e deloc la fel.
E chiar o prostie sa comparam x cu y si cu z.
Ala e un bogatan de pe urma motivationalelor sau poate a avut familie bogata, de aia si are nevasta frumoasa si normala, altfel cine draci frumoasa si sanatoasa sta cu el?! Hai sa fim seriosi.
Sau o sta ca face ce vrea din el, ii administreaza banii si tot. Are si copii cu el.

Au prins motivationalele la oamenii cu probleme, si asta i-a adus bani. Si aia cu probleme oricum tot asa au ramas, doar se uitau la ce zice ala razand in prostie (probabil trage si pe nas sa faca fata la public, nu stiu).

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Mosotti):

Păi demonstrează și tu de ce anume ești capabil.Nu pentru lume ci fă-o pentru tine personal, fii de folos celor din jur! Cea mai frumoasă dependență e aceea când vezi și știi că și tu ai contribuit la "ridicarea" și îndreptarea unei persoane în viață și zâmbetul de pe chipul său e cea mai mare recompensă și avere care-ți dă energie pe mai departe să poți ajuta și pe alții!

| Mosotti a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Pai asta am tot facut, uneori a mers alteori nu.
La psihiatrie si diabet ajut cat pot, sunt in destule grupuri de diabet pe FB si ajut, mai ales ca...sunt atatea probleme la pacienti de nu se poate.

"mi-a dat medicul insulina dar nu mi-a zis cum se foloseste, cum se foloseste?".
Deci iti dai seama ce se bucura omul ala cand ii explici si e multumit.

Si multe alte probleme. Sau zice ca are glicemia 300 si nu stie de ce, 3 medici nu au rezolvat-o, si ii zici ce sa faca, evident si ce sa zica la al patrulea medic, ala face, si se rezolva.

Pe psihic mai putin se rezolva. Tot ce simte face acel om in 95 % din cazuri.
Ii zici, zice "da, ai dreptate", dar degeaba.

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar ce este o problema?

| Hyperion7 explică (pentru RAY):

Niciuna,am zis eu că e vreo problema?

| RAY a răspuns (pentru Hyperion7):

Nu stiu care sunt probleme voastre, nu exista probleme exista doar solutii

| Hyperion7 explică (pentru RAY):

Pai de ce folosești persoana a ii-a?
Am cerut doar o părere și nimic mai mult! Nu vrei sa îți dai o părere, exista alte întrebări! Sau de ce mă tragi, mai exact de urechi? E greșit să cer o părere? De când?

| RAY a răspuns (pentru Hyperion7):

Eram curios sa aflu ce inseamna o problema, oameni au complexe, frustrari

| Hyperion7 explică (pentru RAY):

O problema, in viziunea mea, se traduce prin acțiune/proces ce îngreunează un alt proces din a se întâmpla.

| Mosotti a răspuns:

Depinde de om, e relativ, nu puteam compara om cu om, depinde de constructia lui adica de psihism, de personalitate.
Orice comparatie cu altcineva e inutila.
Se incearca personal sa se rezolve problema, si iar, comparatia unei probleme a lui x cu problema lui y iar e o prostie, ca fiecare o percepe diferit.

Poate mie o problema mai mare mi se pare mai usoara decat tie una mai mica, iar nu se poate compara.
Ca nu problema e chestia, ci cum creierul tau o percepe!

Nu supraevaluezi nimic, tu zici cum te simti si cat de rau iti este cu acea problema fara comparatii cu altii.

Linkul nu merge.

| StoicAnalysis a răspuns:

E 100% adevarat. In realitate majoritatea problemelor sunt minuscule sau cel putin acceptabile. Rar sunt cei care chiar se confrunta cu probleme majore. Mai mult ne place sa fim confortabili si lenesti din pacate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că asta fac și eu. laughing)
Dar nu știu cum sunteți voi, dar eu una ador să am probleme și neliniști, chiar și dacă numai stau în pat. E mai frumos să trăiești intens viața, decât să nu o faci. Nu crezi?!
Eu trăiesc totul la cote maxime. Ca spre exemplu eu plâng și de draci, dar și de fericire. Pentru că e fain să trăiești viața. Iar uneori dacă nici fericirea nu o prea poți simți și uneori mai ai și probleme, de ce să nu "te bucuri" măcar de problemele tale, printr-un calvar emoțional?! laughing)

Sper că ai sesizat sarcasmul din ton... laughing) Îți dai seama că nu e ok să trăiești o viață așa, deși poate fi și un sâmbure de adevăr în ceea ce spun, pentru că e posibil ca unii chiar să trăiască așa, rumegându-și la sânge problemele și cumva de fapt făcându-le o mică plăcere rumegarea asta. happy Nu știu, zic și eu.

Dar cert este că, este nociv pentru psihic și pentru suflet iar spre finalul vieții chiar pentru trup acest comportament și aceste gânduri. Dar oamenii care fac asta, nu prea o fac conștient ci pentru că au o tulburare ori așa au fost educați și acele tipare le-au preluat de la familie. În orice caz, orice ar fi : tulburare (precum TOC sau manie) adică genetic, ori că e transmis prin educație și fel de-a fi, cert este că, se transmite și de vină este familia celui educat.
Tocmai de aceea terapia și chiar poate în școli ar trebui introduse niște lecții și despre așa ceva decât despre română, matematică și biologie ci și despre cum să-ți gestionezi viața concret, cât mai concret posibil și să se formeze la copii și aceste mecanisme. Mecanismele de coping, reziliența, depășirea traumelor, gândirea pozitivă, cum să gestionezi problemele și cum să le indentifici cât mai real, chiar despre cum să te aperi în viață și de oamenii răi, cum să-i indentifici și cum să le faci față, cum să faci față adversităților și eu una, aș adăuga un punct mare și subiectul droguri. Și aici nu mă refer la un desen și referat despre droguri, dar apoi copii după ce pleacă acasă ajung și se droghează ci la ceva concret, ceva concret care să țină cumva departe copiii de astfel de dorințe și de a ajuta copiii să nu cadă pradă lor și dacă se poate nu prin impunere sau interzicere și percheziție la început de ore ca pe vremea comunismului ci prin convingere. Când o să avem și noi așa ceva în școli, abia atunci o să ne emancipăm cu adevărat, până atunci doar am evoluat, pot spune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Știu foarte bine ce stresant e să stai la o catedră și să se uite o clasă întreagă la tine.

| Hyperion7 explică (pentru anonim_4396):

Cum spuneai,nu e ok sa trăiești aceste chestii in mod constant, una pentru că te îmbolnăvești la un moment dat, nu știu dacă ai auzit de sindromul inima rea, ei bine, asta e doar una din multe altele.Pana și cancerul este stârnit pe fond emoțional.

Eu cred că mulți o fac conștient și motivul e simplu: NEMULȚUMIREA!
Nu educația,nu familia,nu nimic.
Faptul că un om este nemulțumit,nu are de-a face cu IQ-ul cuiva,nici cu familia lui,ci pur și simplu nu apreciază chestiile mici.
Unii nu pot merge,alții zac în pat,alții nu mai au simțuri.
Multi zic că "Romania e de rahat și că nu ai condiții",dar la vot când mergi, de ce alegi răul cel mai mare sau, mai rău, nu mergi la vot? Pai vezi că nu știu ce, nu știu cum.Nu e așa, daca tu nu ești mulțumit, fă ceva in acest sens, nu sta numai în frustrare și invidie că alții pot și tu nu.Nu aștepta prea mult dacă te-ai lăsat la mâna cuiva.
Oamenii vor rezultate,dar implicare zero și apoi aud ca noi o ducem mai rău decât în Occident, dar de ce oare?
Pentru că suntem cum suntem noi ca oameni, nu e vina celor ce ne conduc, in fond, pentru că noi i-am ales, nu s-au ales singuri.
Sunt multe de discutat pe tema asta.

Cunosc persoane care fac terapie de 1-2 ani și care au efect aceeași problema! Deci terapia, cum nici medicamentele nu funcționează daca tu nu crezi că funcționează!
Degeaba iei tone de pastile și faci orice numai să fii bine, pentru că dacă nu ai încredere că vei fi sănătos, e egal cu 0!
Problema nu e la tratament, ci la gândirea limitată!
Pentru că noi ne-am putea autovindeca daca vrem asta, dar multi sunt prea copleșiți de ultimele bârfe și de energiile joase, că nu mai ajung sa evolueze deloc energetic.Se blochează la un moment dat, se îmbolnăvesc și apoi zic "Numai din cauza lui X"
De parcă x are viața ta in palmele lui, sa fim serioși!

| SkandallKamataru a răspuns:

Daca ajungi sa iti pui astfel de probleme si sa ai introspectie, e un semn bun, inseamna ca nu esti un npc ca restul.
Un studiu spunea ca in jur de 10-15% dintre oameni sunt cu adevarati constienti si au acea introspectie profunda, restul mai greu, iar tot vreo 10-15% dintre oameni nu au deloc.
Atunci cand gandesti, iti auzi vocea ta in cap si practic iti auzi gandurile, vorbesti cu tine insuti, eh, exista si un procentaj dintre oameni care nu fac asta laughing laughing Tie iti vine sa crezi?

Nu stiu daca ai observat cat de npc e o persoana de rand, au atatea blind spoturi, chiar nu ii inteleg.
Acea persoana care iti spune ca iti da msj de ex, sau care promite si nu face, ii lipseste rau de tot introspectia asta si in mare parte are un creier de npc.
Eu am ajuns sa o dau in teorii cum ca persoanele astea sunt doar corpuri goale, fara suflet, doar trupuri cu emotii primitive laughing
E foarte rar sa gasesti o persoana de calitate.

| Hyperion7 explică (pentru SkandallKamataru):

Nu știu de tine, dar eu unul m-am disciplinat de când cu introspecția in viața mea(mereu am avut tendința de a privi în interior spre exterior, să compar chestii, sa le raționalizez însă nu știam ce presupune asta, până am aflat).
Mi-am dezvoltat mult coeficientul social /emoțional și de reziliență și acum vad mult mai diferit lumea, fata de cum o făceam acum 2 ani,de exemplu.
Ba am și învățat să mă apreciez mai mult pentru ceea ce sunt! Și chiar vad îmbunătățiri majore în viața mea!

Eu definesc așa un npc și un non-npc,daca e sa folosim terminologia oferita de tine laughing
Un npc este o persoana care se iubește pe sine și oferă și altora,empatizeaza cu ceilalți,relaționează foarte bine,știe să iasă din probleme,nu se învinuiește când greșește și depășește obstacolele.
In timp ce un non-npc este o persoana care dă vina pe alții,nu își asumă responsabilitatea,nu face sinapse cum trebuie,nu înțelege care e rostul sau și se învinovățește des pentru cat de imperfect este, fara a lua vreo măsură în această privință!

Cat despre persoanele care nu răspund la mesaje,na,nu știu ce să zic...

Eu am învățat să filtrez foarte bine oamenii din viața mea, drept dovada că nu mai am astfel de persoane in viața mea,am doar persoane care au ce să-mi ofere și nu mă refer la bani,ci la timpul lor,in mod expres.
Am încheiat dramele și nu insist când ceva nu funcționează! Am învățat să privesc dincolo de ziduri și să fiu optimist!
Persoane de calitate sunt,dar daca ne focalizăm doar pe un anume tipar de oameni (in cazul de față, superficiali), vom da numai de acei oameni, iar persoanele de calitate par inexistente, e o chestiune de percepție, până la urmă

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Hyperion7):

Vezi ca asta cu npc si non npc le-ai inversat laughing
Npc = non player character.
In principiu o persoana braindead, cu blindspoturi, care nu vede evidentul si nu isi da seama de ce se intampla asa cu toate ca problema e fix in fata lui, pur si simplu nu se prinde, e braindead.

| Hyperion7 explică (pentru SkandallKamataru):

Nu prea sunt familiarizat cu conceptele, sincer
Am dat un search pe goagăl, dar probabil nu m-am uitat cum trebuierolling on the floor
De mai întâmplă

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Hyperion7):

Uită-te pe yt "Oblivion npc's in real life" laughing laughing si o sa intelegi.

| Hyperion7 explică (pentru SkandallKamataru):

Nieh,nu mă complic mai mult decât e cazul, dar mersi de recomandare.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Hyperion7):

N-a fost o sugestie, era un ordin laughing

| ILikeBlackCats a răspuns:

Mă, nu stiu ce sa zic, piatra aia e mare si daca are dimensiunile din a doua imagine.

| Hyperion7 explică (pentru ILikeBlackCats):

Da,dar e cu mult mai mică decât se credea.
Așa e și în viața.
Evitam sa ne facem relații pentru că ne temem de refuzuri,dar daca am ști că a fi intr-o relație poate fi o binecuvântare, n-ar mai fugi lumea de relații, dar multi sunt lași.
Și asta e o problema, dar până nu accepți, nu poți vindeca rana.

| andreiaurel232341 a răspuns:

Cam cum e în poza aia este când începi un loc de muncă nou cu responsabilitate foarte mare.

| Hyperion7 explică (pentru andreiaurel232341):

Aveți dreptate!

| andreiaurel232341 a răspuns (pentru Hyperion7):

Sunt mulți oameni foarte inteligenți care nu profesează în domeniul lor tocmai că au în cap bolovanul mare din poza ta.