| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cine este mai bun Linux decat Windows?

4 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

1. Pentru cine are nevoie de anumite servere.
2. Pentru unii programatori / pasionati / fani Linux.
3. Pentru cine s-a saturat pe Windows/MAC si vor o alternativa mai "libera" si mai "deschisa".

| mastadont a răspuns (pentru PainTech):

Adevărat, am uitat de servere. E mult mai ușor să ai un server pe linux decât pe windows, și merge și mult mai bine și e mai ușor de întreținut și de dezvoltat dacă îl faci tu de la 0 să zicem.

| Ineys a răspuns:

Pentru aia care nu se joaca si care nu folosesc software dependent de Windows.

| mastadont a răspuns:

În primul rând pentru programatori și pentru cei care au habar cu ce se mănâncă și vor să încerce diferite chestii de development. Din câte știu eu IDEurile sunt mult mai bune pentru linux și e mai simplu să faci programe care să meargă pe toate sistemele de operare.