| alecsandor a întrebat:

Pentru incepatorii la chitara: ce intrebari/dileme aveti? Ce ati dori sa stiti despre primii pasi in muzica? Va raspund aici cu placere.

12 răspunsuri:
| asdgfhresry a răspuns:

Eu nu stiu sa cant la chitara. Dar chiar vreau deoarece tata in tineretile lui a facut lectii de chitara, si a fost intr-o trupa de aici din braila "valurile dunarii". Si vreau si eu la chitara. Numai ca mie mi-ar placea la bass.straight face

| andy_3925 a răspuns:

Eu merg la cursuri de ceara de cateva lunihappyas vrea filmulete care sa te invete sa canti.Am cautat tot internetul dar nu am gasit nici un tutorial din care sa inteleg cat de cat ceva.

| alecsandor explică:

Salut! "Acordionist", daca ai deja bazele teoretice (notiuni despre game, intervale) si simtul ritmului antrenat cat de cat, iti va fi ceva mai usor sa te apuci de chitara.

Cumpara-ti in primul rand un instrument (chitara acustica e OK pentru inceput), urmareste cateva tutoriale pe Internet despre acorduri simple si incearca-ti mana. Daca la un moment dat vei simti nevoia sa lucrezi cu un profesor, e ideal.

Trebuie sa-ti dezvolti tehnica, expresivitatea, dar si disciplina. Iata aici cateva sfaturi pentru incepatori pe care le-am notat pe blog, sper sa-ti fie de folos:

http://www.lectii-de-chitara.ro/2010/01/sfaturi-pentru-incepatori1/
http://www.lectii-de-chitara.ro/2010/01/sfaturi-pentru-incepatori2/

Mult succes!

| alecsandor explică:

Buna Andreutsa. Cel mai important este sa alegi instrumentul care iti place TIE, nu neaparat cel preferat de tatal tau. Am un prieten inginer de sunet care regreta si acum ca, desi provenind dintr-o familie de muzicieni, nu s-a apucat de bass asa cum si-ar fi dorit si s-a axat pe partea tehnica. Incepe cu bass daca asta iti doresti, poti oricand sa iti incerci mana si pe chitara, cand vei simti nevoia.

| alecsandor explică:

@ Creata - daca faci deja lectii de chitara, parerea mea e ca nu mai ai nevoie sa urmaresti filmulete pentru a invata notiunile de baza. Acelea le deprinzi de la profesorul tau.

In schimb, poti cauta pe Youtube "how to play... on guitar", introducand numele melodiei dorite in locul punctelor de suspensie. Spor la treaba!

@ anonim - imi pare rau, eu predau chitara si nu bass. Banuiesc ca un search dupa beginner bass songs pe Google te va lamuri macar pentru inceput. Te sfatuiesc sa iti faci rost de o metoda/manual pentru bass (fie carte, fie video) sau sa apelezi la un profesor. Succes.

| alecsandor explică:

@madvasile - am incercat sa-ti dau un raspuns cat mai complet despre game aici: http://www.lectii-de-chitara.ro/2010/03/ce-este-o-gama/ Sper sa iti fie de ajutor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai care ar fi cea mai simpla melodie pe care o poate canta un incepator? pentru chitara bass...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg exact cum sta treaba cu gamele. Si vreau sa invat sa citesc portative. Multumesc!

| Here4you a răspuns:

Salut, cum se citeste un portativ? Pe griful chitarei sunt note pe toate 12 freturi, dar cum imi dau seama care note de pe griff corespund cu cele din portativ. Merci

| madvasile a răspuns:

Nu inteleg cum sta treaba cu gamele, de fapt nu stiu exact ce sunt gamele... Odata am vazut gatul chitarei cu taste si cu buline numai pe unele note (pe calculator, bineinteles), apoi un portativ cu opt note(octava) apoi un nene, mia ziss gama Re: RE MI FA# SOL LA SI DO#. Apoi am vazut niste taburi cu 15 note, cate 2-3 pe fiecare coarda. NU STIU CE SA MAI CRED! AJUTOR!

| CosminxD a răspuns:

Buna.Deci m-am decis si eu sa invat sa cant la chitara dar ca sa fiu cat de sincer posibil nu am ureche muzicala si nici simtul ritmului.Crezi ca as putea sa le dezvolt si sa invat sa cant la chitara?

| acordionist a răspuns:

Vreau sa incep sa ma invat la chitara! 1 Acum cant la acordeon si nu stiu aproape nimic la gitara da-mi terog ceva sfaturi! Mersi.