| soricris a întrebat:

Pentru pierderea certificatului de nastere se plateste amenda? De exemplu mi s-a cerut 100 ron amenda pentru pierderea lui. E legala aceasta amenda?

1 răspuns:
| kiki a răspuns:

Eu am pierdut certificatul de 3 ori! Si am platit tot 100 de lei plus ceva taxa de timbru o suma infima de doi lei parca. Dar la tine este prima data cand il pierzi? ca prima data e gratis, adica nu cere milionul, doar de la a doua pierdere.si mi-e mi-s-a parut si ilegal si foarte scump.si certificatele astea noi sunt asa urate! mari cat o casa! mai faine erau alea comuniste.mult succes!