| fatascumpy a întrebat:

O copie legalizata a certificatului de nastere cat timp este valabila?

7 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Atata timp cat datele cuprinse in certificat nu se schimba, copia legalizata este valabila.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Datele din certificatul de nastere de pot schimba. Ca urmare a stabilirii filiatiei fata de unul dintra parinti sau fata de ambii parinti, a schimbarii numelui sau prenumelui pe cale adminstrativa sau ca urmare a adoptiei. Toate aceste mentiuni se fac in registrul de stare civila, apoi se emite un nou certificat.
E firesc sa spunem ca atata timp cat datele cuprinse in certificat nu se schimba, copia legalizata este valabila.

| elena a răspuns:

Permanent.

| elena a răspuns:

Certificatul de nastere este valabil toata viata, chiar daca il pierzi si ceri duplicat, datele de nastere nu se schimba, ci doar data eliberarii duplicatului...intrebarea este cat se poate de clara...nu se specifica daca acesta a fost pierdut sau nu si daca s-a cerut duplicat.

Shin
| Shin a răspuns:

Atat timp cat este si respectivul certificat de nastere valabil.
Shin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana schimbi certificatul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Atâta timp cât în conținutul actului legalizat nu intervine nicio modificare (certificat de naștere - preschimbare nume, prenume, afiliația față de unul dintre părinți, etc.), este fără termen de valabilitate.
Pa, pa.