| curlyhair a întrebat:

Pentru un motor de 35 KW cu lungimea cablului de 30 m, intensitatea curentului de 16 amperi, ce sectiune sa aleg la cablu?

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Peste 4 mm pe o fază.

| Arthur a răspuns:

Să nu uit : cablu de cupru masiv. După STAS ar ajunge 3 - 3, 5 dar eu te sfătuiesc la 16 A să pui cablu de 4.

| Urzi23 a răspuns:

Trebuie facut un calcul intervine un coeficient Kp=Ip/In. Electricianul care il leaga trebuie sa fie si calificat sa cunoasca si niste formule simple de calcul www.cursuricalificare.com cursuri electricieni.Nu se leaga dupa ureche. Daca doreai un calcul trebuia postat ce scrie pe placa de timbru a motorului.