| SweetSacrifice a întrebat:

Persoanele cu personalitati opuse se atrag? Eu sincer nu cred. Care este parerea voastra?

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cred că armonia, echilibrul...sunt foarte importante.
Trebuie să existe și diferențe care să condimenteze, dar și lucruri care să va lege, interese comune, percepții cât de cât asemănătoare asupra vieții (asta dacă vrei ca relația să reziste pe termen lung).

Apache
| Apache a răspuns:

Eu zic ca da ...pentru ca persoanele cu personalitati opuse se completeaza reciproc.
Pe termen lung e plictisitor sa stai langa o persoana care iti seamana in toate privintele, e mai interesant sa stai langa cineva care este totul opus fata de tine si completeaza capitolele unde tu esti deficitar.
Cel putin intr-un cuplu asta duce la o senzatie de echilibru.
Dar depinde si de ce fel de personalitate vorbim.

| thegatekeeper a răspuns:

In ceea ce ma priveste, nu. Insa am intalnit cateva cazuri in care persoane total opuse se intelegeau chiar bine in general, insa discutii in contradictoriu apareau destul de des intre acestea. Eu una cu greu reusesc sa ma inteleg bine cu cineva cu care nu am macar doua-trei lucruri in comun sau cu cineva care este opusul meu.

| AtateaConditii a răspuns:

Da se atrag. Daca 2 pesoane au o personalitate posesiva si nu se dau batuti si se cearta cu un individ de acceasi personalitate o sa ajunga la cearta.

| oliviaa29 a răspuns:

Pai.e posibil. pentru ca daca ai avea un prieten care stie ceva ce ai vrea sa stii si tu te invata, si invers. Este OK sa ai un prieten cu personalitate opusa, dar in general este mai OK sa cauti persoanele care te inteleg si te asculta de fiecare data cand ai nevoie.